Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #117: Podzim is killing me

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.11.2023

Chybí mi Berlín. Při nástupu podzimu si to uvědomuji čím dál víc, došlo mi to, hlavně když jsem ve středu v podvečer seděl v šatně Dany Schechter ze Swans, se kterou jsme se neviděli několik let a předtím se potkávali třeba tam. „Víš, že už tam zase bydlím?“ zeptala se a jako by něco docvaklo. Nejvyšší čas se tam zase podívat, akorát to bude muset ještě pár měsíců vydržet.


Poslední týdny lítají jako listí po ulicích. Chvílemi se pomalu převalují a tvoří roztodivné mozaiky, jindy zběsile rotují v nekonečných spirálách, aby se najednou vznesly a odletěly o desítky metrů dál. Podzim is killing me. Pravidelně. Věcí je moc a všechny najednou, jako bychom chtěli předehnat čas a snad si i připravit nějaký náskok. Pořád se o to snažím a pořád jsem nepochopil, že to možná ani nejde. Že ta prázdná místa okamžitě vyplní další potřeby a povinnosti, které se vyskytnou jakoby náhodou. „Už aby byly Vánoce,“ odpovídám na jednu z nejhorších otázek v historii (Jak se máš?) na schůzce s umělkyní a jejím bookerem ohledně potenciálního vystoupení na příští Full Moon Stagei. Příhodné je, že jsme na tom všichni tři dost podobně. Koncert bude, jen ty svátky ještě.


Vzpomínáme s Danou, jak jsme se před lety toulali ulicemi Utrechtu, Insect Ark tam tehdy hrály na Le Guess Who? v prapodivné kavárně, tenhle set up se hodně nepovedl. Skleněné vitríny to sice vydržely, ale klepaly se ještě pěkných pár dní. Byli jsme pak na večeři v indonéském bistru, kde se od té doby občas stavuji a možná tam zavítám i příští týden. Další ročník Le Guess Who? je jednou z odpovědí na plnící se kalendář v Praze. Ne, příští týden mě tady nikdo moc neuvidí, utrechtská přehlídka je jednou z pravidelných radostí i povinností a taky jedním z důvodů čím dál splašenějšího podzimu. Baví mě, jak si spousta lidí myslí, že mám nějaký sofistikovaný plán. Zatím jsem se dostal k zaklikání všeho důležitého v aplikaci a po pár minutách ji středně zoufalý raději zavřel. A pak že jsou svátky daleko.


Na Swans jsem vůbec nechtěl jít, už té intenzity bylo dost, říkal jsem si. A určitě ne proto, že poprvé po třinácti letech nemám s jejich show v ČR nic společného. Jenže copak si člověk může vybírat? Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera. Společných zážitků je hodně, další část berlínské kliky. A možná ještě zásadnější přijede v neděli. Na koncert Danielly a Alexandera se upřímně těším, a přestože je toho v posledních dnech přespříliš, nedělní večer v Kaštanu je nutnou a milou povinností.

S Danou se nakonec loučíme v noci po textovkách, do konce koncertu nevydržím a utíkám zase k počítači. Berlínské setkání domlouváme na leden, to bude víc času, už se na ty ulice kolem Kottbusser Tor těším. Ale nepředbíhejme. Katarzia Moon je venku a ohlas je náramný, aby taky ne, i kdyby nic jiného, tak Juliiny famózní fotky si pozornost víc než jen zaslouží. Další číslo v procesu, dneska se spouští předprodej Toyota LP a jak se říká, more to come. Přece bychom se nechtěli nudit. Zrovna na podzim.

V osm večer na Radiu 1 spolu s báječnou Adelou Mede a dalšími bangery. Neighbours Burning Neighbours, sinks, Sexores, Ursulou Sereghy nebo ØXN. This Fire of Autumn.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Miron Zownir

Tracklist:
Ana Frango Elétrico – Dela
Negro Leo – RELA feat. MAY TUTI
Sexores – Biolumínica feat. DRK
Sicaria – Still Swingin
Pink Siifu & Turich Benjy – SWAMP..'!!
Sinks – Born to Pay
Neighbours Burning Neighbours – Neil Young
Ndox Electrique – He Yay Naliné
hackedepicciotto – Aichach
Joseph Shabason – Ed Templeton
The Gaslamp Killer & The Heliocentrics – Witches Whisper
Ursula Sereghy – Kolibřík
otay:onii – W. C. (Liars remix)
Drift. – Red Light
Nadine Shah – Topless Mother
New Age Doom – Intraterrestrial feat. Tuvaband
Selvagia – Pakatun (DNGDNGDNG Remix)
Jacob Gurevitsch – Santa Teresa (ft. Annisette)
Cleo Sol – Lost Angel
ØXN – The Wife of Michael Cleary
Lenhart Tapes – Džamahirija (feat. Zoja Borovčanin)
Shabazz Palaces – Gel Bait (feat. Geechi Suede)
Timber Timbre – Sugar Land
Ana Frango Elétrico – Dr. Sabe Tudo
Onipa – Danger
Adela Mede – Ne Lépj Rá
Airto Moreira and Flora Purim – Samba de flora
Tindersticks – This Fire of Autumn (Version, 2012)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek 17.11.2023

Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Šejkr #115: Co přichází?

Michal Pařízek 06.10.2023

Všechny oficiality už jsou vyřešeny, galerie zůstává i tak plná lidí a díky bouřkovému tlaku je tu atmosféra jak ve vyprodané posilovně...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace