Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 17.11.2023

Od začátku jsem tušil, že listopad bude složitý, ale zatím to vypadá, kousek za půlkou, že jeden z nejoblíbenějších měsíců v roce překonává očekávání. Poslední letošní vydání Full Moonu je už pár minut v peci, ale bolelo to, nával označených mailů už se do schránky skoro nevejde. Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.


O letošním ročníku Le Guess Who? jsem se vypisoval jinde, v lednovém čísle čekejte obsáhlý report kolegů. Bylo to zase náramné, co si budeme. Když jsem se v pondělí po festivalu procházel Utrechtem, tak se mi zase zastesklo nad tím, že jsem si neužil město. Jenže kdy taky, když program běží čtyři dny de facto nonstop. Slibuju si, že příští rok budu opravdu bydlet někde blíž, abych po městě mohl alespoň chodit běhat. To by fungovat mohlo. Zápletka s Utrechtem trvá už téměř deset let, pořád si dobře pamatuji svou první návštěvu v roce 2014, místní ulice už mám za tu dobu prochozené, ale pořád to nestačí. Letos jsem se nedostal ani do parku královny Wilhelmíny, to je vážně ostuda.


Návštěva olomoucké univerzity byla jako vždycky milá, podobné zkušenosti a zážitky nabíjejí. Je vážně fajn vidět skutečný zájem a chuť se ptát, naštěstí na kulturních oborech podle všeho převažují studentky, takže se dotazovat nestydí. Ani opakovaně a konkrétněji. Každá tahle debata je jiná, ale všechny spojuje skutečnost, že z nich člověk odchází s tím, že nepracuje ve skomírajícím a nikoho nezajímajícím oboru. I když na některé otázky se odpovídá složitě, například na tu, zda se psaním dá uživit. Ne že by to nešlo, ovšem člověk musí leccos vydržet. A bez nadšení to nejde.


Teď je na řadě Sevilla, tamní pobyt mi loni zachránil kůži. Ještě bych si mohl několik z těch sto padesáti kapel pustit, když už tam jedu. Pak další pracovní výjezdy, letos je to hodně v běhu, poněkolikáté si slibuji na příští rok zvolnit, ale… těžká disciplína. Nostalgií příliš netrpím, ale výjimky potvrzují pravidlo. Tou je pro mne jeden mrazivý, zprvu obyčejný pátek před třiceti čtyřmi lety. Dnešní svátek je v podstatě jediným, který mě k těm vzpomínkám nutí, kdy si je povoluji. Pokud by tohle mělo být nevratné, tak s tím asi dokážu žít.

Dneska večer to příliš sváteční nebude, ale to nevadí. Pár vzpomínek z Utrechtu, spousta novinek a jedna báječná terapie od Maryland. Návod na popcorn a taky Art Feynman, Luci, Sholto, Meowlau x Val nebo Maria José Llergo. Everything is Everything

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Sanam – Bell
Irreversible Entanglements – Down to Earth
Real Bad Man & Yungmorpheus – The Amazing Randi (feat. Kool Keith & Fatboi Sharif) Art Feynman – In CD
Ben Lumsdaile – Dallas
Meowlau X Val – Stranger
Collignon – Viemos de Longe
Sinkane feat. Tru Osborne – Everything is Everything
Luci – Spins
Amaro Freitas – Encantados
Lenhart Tapes – Mejremo (feat. Tijana Stanković)
Jane Weaver – Love In Constant Spectacle
arhaus & Sylvie Kreusch – Popcorn (feat. Sylvie Kreusch)
Kokoroko – Somethings Going On (Miles James Remix)
Abadir – Mois De Marie
Maryland – Shock Therapy
Art Feynman – Passed Over
Maria José Llergo – Visión Y Reflejo
Sholto – The Pleasure Principle
Tomáš Palucha – Divočina
Lol Tolhurst, Budgie, Jacknife Lee – Bodies (feat. Lonnie Holley and Mary Lattimore)
The Legendary Tigerman – Losers (feat. Anna Prior)
Derya Yıldırım & Grup Şimşek – Darildim Darildim
Rowland S. Howard – Life's What You Make It
Akendengué – Epuguzu (Original mix)

foto © Olga Stráníková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek 03.11.2023

Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Šejkr #115: Co přichází?

Michal Pařízek 06.10.2023

Všechny oficiality už jsou vyřešeny, galerie zůstává i tak plná lidí a díky bouřkovému tlaku je tu atmosféra jak ve vyprodané posilovně...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace