Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #12: Berlin Spirit

Šejkr #12: Berlin Spirit

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 26.03.2015

Berlínský koncert Sleater-Kinney stál opravdu za to. Holky to daly rovnou na komoru, jako by se hrálo v obýváku. Zažil jsem hodně koncertů Swans, ale málokdy jsem odcházel s takovým pískáním v uších. Jiné frekvence, samozřejmě, nešlo o takový nátlak jako v případě Giry a spol., ale možná i proto to bylo hůře stravitelné. S Corrie Tucker bych se opravdu hádat nechtěl, sousedova cirkulárka by zrezla závistí. Takhle nějak to vypadalo.


Drsnou hodinu a půl jsme vydýchávali v baru Roses v Kreuzbergu. Místo, které je i na Berlín až moc ‘berlínské’. Růžová plyš na zdech, od soumraku do úsvitu neustále narváno a roztomilá atmosféra. Jako soundtrack hity z osmdesátých let, kolikrát to byla docela fuška vzpomenout si. Řeč přišla i na Wolfgang Press, neprávem zapomenutou (a zoufale neúspěšnou) kapelu, jejíž desky se dnes v podstatě nedají sehnat. Minimálně Queer, Bird Wood Cage nebo Funky Little Demons by si měl poslechnout každý. Rád poskytnu alespoň digitálně.


V Berlíně se kromě jiného skvěle běhá. Už od loňska mě baví trasa z Muskauer na An der Schillingbrücke, pak po Mühlenstrasse okolo East Side Gallery, zpátky přes řeku na Oberbaumbrücke, po Schlessische strasse ke kanálům a pak podél nich až do ústí Kottbusserstrasse, po ní k metru a pak zase zpátky po Adalbertstrasse k hotelu na Muskauer. Parádní kolečko, tak nějak akorát na jednu desku. Minulý týden hrála hlavně Laura Marling nebo noví Lilacs & Champagne.


Record shopy klasika, člověk neví ani po těch letech, co koupit dřív. Ale Mercury od American Music Club byla trefa do černého, Mr. Dead & Mrs. Free, jak jinak.


Jinak zkuste určitě Fashion Killers nebo báječnou hrabárnu O-ton, hned za rohem od ní je pak Wowsville, což je ideální spojení knajpy s lokálním ležákem a record shopu, který je hodně zaměřený na garážovou scénu. Tady to nějak nepřekvapuje. Největší úlovek jednoznačně Water Babies od Milese Davise. Radost.


Minulý týden se potvrdila dobrá zpráva o obnovení kapely True Spirit, se kterou Hugo Race právě tady nahrál tunu skvělých desek. Nový singl Elevate My Love vyjde na Record Store Day a je skvělý, album čekejme na podzim. Podobné zprávy mě vždycky zastihnou zrovna v Berlíně, ani nechci přemýšlet, čím to je. Možná místní spirit…

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.