Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #25: Ztracené hlasy

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 02.09.2015

Pravidelnost je třeba. Po žhavých letních týdnech se do běžného módu vrací i Šejkr, plný nečekaných návratů, brzkých potěšení a několika objevů, které se přihodily tak nějak náhodou. Dramaturgie zůstává ještě letně rozevlátá, vedro stále rezonuje a některé operace je třeba pořádně rozmyslet. Podzim bude drsný v mnoha ohledech, počasí teď nechme výjimečně stranou, stejně mu už nikdo nerozumí. Novinka vancouverských Esmerine se jmenuje Lost Voices, vlastně právě o ztracených hlasech bude převážně řeč.


Jedna vlaštovka nic neznamená, ale jestli mi někdo dlouho chyběl, tak to byla Siouxsie Sioux. MOJO z loňského listopadu se skvělou kompilací It’s A Wonderfull Life sestavenou právě Siouxsie a jejím manželem Budgiem navnadilo, doufejme, že nezůstane jen u jednoho tracku ze seriálu Hannibal. Dívá se na to někdo vůbec, mimochodem?


Austrálie nerezaví, víme svoje. Royal Headache ze Sydney přišli po třech letech od debutu s novinkou High, křišťálový garage rock jemně zamlžený soulovým frázováním baví velmi. Hurá do Evropy.


Na Allas Sak, nové album psychedeliků ze Stockholmu Dungen, se čekalo dlouhých pět let. Dungen jsou na scéně od roku 1999, přelomové kolekci Ta det Lugnt bylo letos jedenáct. Příčná flétna polarizuje, klip k Franks Kaktus je parádní. Dobré ráno, prosím.


Straight Outta Compton válcuje americká kina, Tom Cruise nestačí utíkat. Dívčí all-stars komando z Chicaga si bere kalifornské hrdiny N.W.A. do pusy nestydatě a drze, singl předznamenává debutové EP. Chicago tedy rozhodně není žádnej Brooklyn, jestli mi rozumíte…


Hodně málo kapel se na české podzemní scéně raných devadesátých let podepsalo tak důkladně jako Schneider a Krite z Bielefeldu. Dvojice Locust Fudge tady hrála několikrát, paralelní projekt Hip Young Things taky. Pauza byla dlouhá, loni jediná dvě alba v parádní vinylové reedici a dokonce koncerty. Řeči se vedou, že dva nosáči… Inu, uvidíme, každopádně po postupce zkuste i tu královskou.


Algiers jsme probírali už několikrát, jejich web se vyplatí sledovat ze studijních důvodů. Little Ann se mohla stát podobným objevem jako Charles Bradley, jen se toho nedožila. Zpěvačka z Chicaga nahrála na sklonku šedesátých let pouhých několik singlů, zemřela v roce 2003. Kompilaci Deep Shadows vydal finský (!) label Timmion. Nádhera.

Esmerine - The Neighbourhoods Rise
Constellation letos nemířili jinam než do černého, s novinkou Esmerine žádná výjimka nepřichází. Recenze v říjnovém Full Moonu, od tureckého folklóru k rockové kapele. Ztracené hlasy nechybí úplně vždy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.