Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #25: Ztracené hlasy

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 02.09.2015

Pravidelnost je třeba. Po žhavých letních týdnech se do běžného módu vrací i Šejkr, plný nečekaných návratů, brzkých potěšení a několika objevů, které se přihodily tak nějak náhodou. Dramaturgie zůstává ještě letně rozevlátá, vedro stále rezonuje a některé operace je třeba pořádně rozmyslet. Podzim bude drsný v mnoha ohledech, počasí teď nechme výjimečně stranou, stejně mu už nikdo nerozumí. Novinka vancouverských Esmerine se jmenuje Lost Voices, vlastně právě o ztracených hlasech bude převážně řeč.


Jedna vlaštovka nic neznamená, ale jestli mi někdo dlouho chyběl, tak to byla Siouxsie Sioux. MOJO z loňského listopadu se skvělou kompilací It’s A Wonderfull Life sestavenou právě Siouxsie a jejím manželem Budgiem navnadilo, doufejme, že nezůstane jen u jednoho tracku ze seriálu Hannibal. Dívá se na to někdo vůbec, mimochodem?


Austrálie nerezaví, víme svoje. Royal Headache ze Sydney přišli po třech letech od debutu s novinkou High, křišťálový garage rock jemně zamlžený soulovým frázováním baví velmi. Hurá do Evropy.


Na Allas Sak, nové album psychedeliků ze Stockholmu Dungen, se čekalo dlouhých pět let. Dungen jsou na scéně od roku 1999, přelomové kolekci Ta det Lugnt bylo letos jedenáct. Příčná flétna polarizuje, klip k Franks Kaktus je parádní. Dobré ráno, prosím.


Straight Outta Compton válcuje americká kina, Tom Cruise nestačí utíkat. Dívčí all-stars komando z Chicaga si bere kalifornské hrdiny N.W.A. do pusy nestydatě a drze, singl předznamenává debutové EP. Chicago tedy rozhodně není žádnej Brooklyn, jestli mi rozumíte…


Hodně málo kapel se na české podzemní scéně raných devadesátých let podepsalo tak důkladně jako Schneider a Krite z Bielefeldu. Dvojice Locust Fudge tady hrála několikrát, paralelní projekt Hip Young Things taky. Pauza byla dlouhá, loni jediná dvě alba v parádní vinylové reedici a dokonce koncerty. Řeči se vedou, že dva nosáči… Inu, uvidíme, každopádně po postupce zkuste i tu královskou.


Algiers jsme probírali už několikrát, jejich web se vyplatí sledovat ze studijních důvodů. Little Ann se mohla stát podobným objevem jako Charles Bradley, jen se toho nedožila. Zpěvačka z Chicaga nahrála na sklonku šedesátých let pouhých několik singlů, zemřela v roce 2003. Kompilaci Deep Shadows vydal finský (!) label Timmion. Nádhera.

Esmerine - The Neighbourhoods Rise
Constellation letos nemířili jinam než do černého, s novinkou Esmerine žádná výjimka nepřichází. Recenze v říjnovém Full Moonu, od tureckého folklóru k rockové kapele. Ztracené hlasy nechybí úplně vždy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Danielle de Picciotto

redakce 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

redakce 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

redakce 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

redakce 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.