Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #25: Ztracené hlasy

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 02.09.2015

Pravidelnost je třeba. Po žhavých letních týdnech se do běžného módu vrací i Šejkr, plný nečekaných návratů, brzkých potěšení a několika objevů, které se přihodily tak nějak náhodou. Dramaturgie zůstává ještě letně rozevlátá, vedro stále rezonuje a některé operace je třeba pořádně rozmyslet. Podzim bude drsný v mnoha ohledech, počasí teď nechme výjimečně stranou, stejně mu už nikdo nerozumí. Novinka vancouverských Esmerine se jmenuje Lost Voices, vlastně právě o ztracených hlasech bude převážně řeč.


Jedna vlaštovka nic neznamená, ale jestli mi někdo dlouho chyběl, tak to byla Siouxsie Sioux. MOJO z loňského listopadu se skvělou kompilací It’s A Wonderfull Life sestavenou právě Siouxsie a jejím manželem Budgiem navnadilo, doufejme, že nezůstane jen u jednoho tracku ze seriálu Hannibal. Dívá se na to někdo vůbec, mimochodem?


Austrálie nerezaví, víme svoje. Royal Headache ze Sydney přišli po třech letech od debutu s novinkou High, křišťálový garage rock jemně zamlžený soulovým frázováním baví velmi. Hurá do Evropy.


Na Allas Sak, nové album psychedeliků ze Stockholmu Dungen, se čekalo dlouhých pět let. Dungen jsou na scéně od roku 1999, přelomové kolekci Ta det Lugnt bylo letos jedenáct. Příčná flétna polarizuje, klip k Franks Kaktus je parádní. Dobré ráno, prosím.


Straight Outta Compton válcuje americká kina, Tom Cruise nestačí utíkat. Dívčí all-stars komando z Chicaga si bere kalifornské hrdiny N.W.A. do pusy nestydatě a drze, singl předznamenává debutové EP. Chicago tedy rozhodně není žádnej Brooklyn, jestli mi rozumíte…


Hodně málo kapel se na české podzemní scéně raných devadesátých let podepsalo tak důkladně jako Schneider a Krite z Bielefeldu. Dvojice Locust Fudge tady hrála několikrát, paralelní projekt Hip Young Things taky. Pauza byla dlouhá, loni jediná dvě alba v parádní vinylové reedici a dokonce koncerty. Řeči se vedou, že dva nosáči… Inu, uvidíme, každopádně po postupce zkuste i tu královskou.


Algiers jsme probírali už několikrát, jejich web se vyplatí sledovat ze studijních důvodů. Little Ann se mohla stát podobným objevem jako Charles Bradley, jen se toho nedožila. Zpěvačka z Chicaga nahrála na sklonku šedesátých let pouhých několik singlů, zemřela v roce 2003. Kompilaci Deep Shadows vydal finský (!) label Timmion. Nádhera.

Esmerine - The Neighbourhoods Rise
Constellation letos nemířili jinam než do černého, s novinkou Esmerine žádná výjimka nepřichází. Recenze v říjnovém Full Moonu, od tureckého folklóru k rockové kapele. Ztracené hlasy nechybí úplně vždy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.

Léčba hudbou aneb Top 5 Colours of Ostrava 2019

redakce 23.07.2019

Jedenadvacet respondentů stran spřízněných médií a přátel Full Moonu se s námi podělilo o své největší zážitky. Průsečíky jsou jednoznačné, překvapení také na místě.