Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #25: Ztracené hlasy

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 02.09.2015

Pravidelnost je třeba. Po žhavých letních týdnech se do běžného módu vrací i Šejkr, plný nečekaných návratů, brzkých potěšení a několika objevů, které se přihodily tak nějak náhodou. Dramaturgie zůstává ještě letně rozevlátá, vedro stále rezonuje a některé operace je třeba pořádně rozmyslet. Podzim bude drsný v mnoha ohledech, počasí teď nechme výjimečně stranou, stejně mu už nikdo nerozumí. Novinka vancouverských Esmerine se jmenuje Lost Voices, vlastně právě o ztracených hlasech bude převážně řeč.


Jedna vlaštovka nic neznamená, ale jestli mi někdo dlouho chyběl, tak to byla Siouxsie Sioux. MOJO z loňského listopadu se skvělou kompilací It’s A Wonderfull Life sestavenou právě Siouxsie a jejím manželem Budgiem navnadilo, doufejme, že nezůstane jen u jednoho tracku ze seriálu Hannibal. Dívá se na to někdo vůbec, mimochodem?


Austrálie nerezaví, víme svoje. Royal Headache ze Sydney přišli po třech letech od debutu s novinkou High, křišťálový garage rock jemně zamlžený soulovým frázováním baví velmi. Hurá do Evropy.


Na Allas Sak, nové album psychedeliků ze Stockholmu Dungen, se čekalo dlouhých pět let. Dungen jsou na scéně od roku 1999, přelomové kolekci Ta det Lugnt bylo letos jedenáct. Příčná flétna polarizuje, klip k Franks Kaktus je parádní. Dobré ráno, prosím.


Straight Outta Compton válcuje americká kina, Tom Cruise nestačí utíkat. Dívčí all-stars komando z Chicaga si bere kalifornské hrdiny N.W.A. do pusy nestydatě a drze, singl předznamenává debutové EP. Chicago tedy rozhodně není žádnej Brooklyn, jestli mi rozumíte…


Hodně málo kapel se na české podzemní scéně raných devadesátých let podepsalo tak důkladně jako Schneider a Krite z Bielefeldu. Dvojice Locust Fudge tady hrála několikrát, paralelní projekt Hip Young Things taky. Pauza byla dlouhá, loni jediná dvě alba v parádní vinylové reedici a dokonce koncerty. Řeči se vedou, že dva nosáči… Inu, uvidíme, každopádně po postupce zkuste i tu královskou.


Algiers jsme probírali už několikrát, jejich web se vyplatí sledovat ze studijních důvodů. Little Ann se mohla stát podobným objevem jako Charles Bradley, jen se toho nedožila. Zpěvačka z Chicaga nahrála na sklonku šedesátých let pouhých několik singlů, zemřela v roce 2003. Kompilaci Deep Shadows vydal finský (!) label Timmion. Nádhera.

Esmerine - The Neighbourhoods Rise
Constellation letos nemířili jinam než do černého, s novinkou Esmerine žádná výjimka nepřichází. Recenze v říjnovém Full Moonu, od tureckého folklóru k rockové kapele. Ztracené hlasy nechybí úplně vždy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hranolky s hořčicí aneb to nejlepší z Eurosonic Noorderslag 2020

redakce 19.01.2020

Letošní ročník byl obzvlášť bohatý na skvělé party z britských ostrovů, například na Black Country, New Road se shodne většina těch, kteří měli to štěstí je vidět.

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

redakce 19.01.2020

Profíci, srdcaři, vizionáři, vydavatelé i promotéři. Redaktoři Full Moonu naposledy rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

redakce 18.01.2020

Na které akce nezapomeneme ještě dlouho a na které nikdy? Redaktoři Full Moonu rekapitulují nejlepší koncerty a festivaly.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

redakce 17.01.2020

Kdo se prohnal po hudebním nebi jako kometa a koho určitě velká budoucnost teprve čeká? Objevy roku podle redakce Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2019

redakce 16.01.2020

Některá muzika je fajn, když prostě jen zavřete oči, a na některou se i dobře dívá. Nejlepší klipy podle redaktorů Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2019

redakce 15.01.2020

Hraje vám v uších celý den, týden, dokonce, i když vám nehraje v uších nic. Redaktoři Full Moonu hledali zásadní songy roku.

Preview: Eurosonic 2020

David Čajčík 14.01.2020

Jsou festivaly pohodové, jsou festivaly stresující. Francouzský black, britský soul i post-punk. Nudit se nebudeme.

Žebříčky Full Moonu: album roku 2019

redakce 14.01.2020

Nečekané, očekávané, plné emocí, syrové i surové. Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

redakce 13.01.2020

Redaktoři Full Moonu opět rekapitulují svoje hudební zážitky a v tradiční bilanční soutěži se můžete ohlédnout s nimi.

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 10.01.2020

První příčky v žebříčku nejlepších lonských domácích a zahraničních alb podle redaktorů Full Moonu. Kdo stanul nejvýš?