Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #25: Ztracené hlasy

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 02.09.2015

Pravidelnost je třeba. Po žhavých letních týdnech se do běžného módu vrací i Šejkr, plný nečekaných návratů, brzkých potěšení a několika objevů, které se přihodily tak nějak náhodou. Dramaturgie zůstává ještě letně rozevlátá, vedro stále rezonuje a některé operace je třeba pořádně rozmyslet. Podzim bude drsný v mnoha ohledech, počasí teď nechme výjimečně stranou, stejně mu už nikdo nerozumí. Novinka vancouverských Esmerine se jmenuje Lost Voices, vlastně právě o ztracených hlasech bude převážně řeč.


Jedna vlaštovka nic neznamená, ale jestli mi někdo dlouho chyběl, tak to byla Siouxsie Sioux. MOJO z loňského listopadu se skvělou kompilací It’s A Wonderfull Life sestavenou právě Siouxsie a jejím manželem Budgiem navnadilo, doufejme, že nezůstane jen u jednoho tracku ze seriálu Hannibal. Dívá se na to někdo vůbec, mimochodem?


Austrálie nerezaví, víme svoje. Royal Headache ze Sydney přišli po třech letech od debutu s novinkou High, křišťálový garage rock jemně zamlžený soulovým frázováním baví velmi. Hurá do Evropy.


Na Allas Sak, nové album psychedeliků ze Stockholmu Dungen, se čekalo dlouhých pět let. Dungen jsou na scéně od roku 1999, přelomové kolekci Ta det Lugnt bylo letos jedenáct. Příčná flétna polarizuje, klip k Franks Kaktus je parádní. Dobré ráno, prosím.


Straight Outta Compton válcuje americká kina, Tom Cruise nestačí utíkat. Dívčí all-stars komando z Chicaga si bere kalifornské hrdiny N.W.A. do pusy nestydatě a drze, singl předznamenává debutové EP. Chicago tedy rozhodně není žádnej Brooklyn, jestli mi rozumíte…


Hodně málo kapel se na české podzemní scéně raných devadesátých let podepsalo tak důkladně jako Schneider a Krite z Bielefeldu. Dvojice Locust Fudge tady hrála několikrát, paralelní projekt Hip Young Things taky. Pauza byla dlouhá, loni jediná dvě alba v parádní vinylové reedici a dokonce koncerty. Řeči se vedou, že dva nosáči… Inu, uvidíme, každopádně po postupce zkuste i tu královskou.


Algiers jsme probírali už několikrát, jejich web se vyplatí sledovat ze studijních důvodů. Little Ann se mohla stát podobným objevem jako Charles Bradley, jen se toho nedožila. Zpěvačka z Chicaga nahrála na sklonku šedesátých let pouhých několik singlů, zemřela v roce 2003. Kompilaci Deep Shadows vydal finský (!) label Timmion. Nádhera.

Esmerine - The Neighbourhoods Rise
Constellation letos nemířili jinam než do černého, s novinkou Esmerine žádná výjimka nepřichází. Recenze v říjnovém Full Moonu, od tureckého folklóru k rockové kapele. Ztracené hlasy nechybí úplně vždy.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ze srdce i ze srdíčka (Heart of Noise 2019)

redakce 16.06.2019

Jak daleko je od noiseu k přírodě? V případě festivalu Heart of Noise kousíček.

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.

El nuevo normal aneb top 5 Primavera Sound 2019 podle Full Moonu

redakce 03.06.2019

Velký report čekejte v prázdninovém Full Moonu, zde tradičně vrcholy nejen redakční výpravy, ale také kolegů a kamarádů.

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.