Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #3: Jim White on drums, ladies and gentlemans!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 21.01.2015

Dopředu se přiznám, tohle zavání self promotion. Jenže se nedá nic dělat. Jim White nejezdí do České republiky každý den, naposledy se tu ukázal s tehdy ještě Smogem v pražské Akropolis a to už bude letos rovných deset let. Jim White je nejen skvělý a vyhledávaný bubeník, ale hlavně obrovská osobnost, která dokonale naplňuje to, proč Šejkr vůbec vznikl. Žánry a hranice ho v podstatě nezajímají, hraje si s kým chce a vždycky po svém. V současnosti ho můžete vidět hlavně s projektem Xylouris White, což je něco neuchopitelného mezi jazzem a world music.

Pustíme si pár ukázek z jeho diskografie, nemělo by se ale zapomínat na ostatní. Začínal s kapelou Venom P. Stinger (spolu s Mickem Turnerem, nedávno vyšla celá diskografie v reedici na Drag City) a hrál také s PJ Harvey, Bonnie ‘Prince' Billym, Marianne Faithfull nebo Kimem Salmonem. Australský rodák už dlouho bydlí v Brooklynu, spolu s Xylouris White vystoupí v neděli 1. února v pražském klubu Podnik a doporučuji tenhle koncert neminout. Hned po něm odjíždějí Xylouris White do USA dělat main support Swans na jejich americkém turné. Co se asi tak může stát, když necháte Jima Whitea a Michaela Giru měsíc pohromadě? A teď už sonda do diskografie Jima Whitea.

Polozapomenutá australská skupina, kterou původně založil David McCombs, zpěvák legendárních Triffids. Jim White a Warren Ellis byli členy kapely jen v období okolo alba All Souls Alive z roku 1993. The Blackeyed Susans stále hrají, poslední album je ovšem už z roku 2003. Zpěvák Rob Snarski loni vydal povedenou sólovku Wounded Bird.

=

Holky a písničky, to by Jimu Whiteovi šlo. Cat Power, PJ Harvey nebo Marriane Faithfull by mohli vyprávět. Ovšem jediná, se kterou natočil desku jako rovnocenný partner, byla Nina Nastacia. Před pár lety hrála v pražském Rubínu.

Návrat Crime and the City Solution v roce 2012 byl pozoruhodný z mnoha důvodů a angažmá Jima Whitea rozhodně bylo na jednom z předních míst. Ta sestava byla tak výjimečná, že je v podstatě zázrak, že se povedlo alespoň jedno krátké turné. Zůstalo po nich skvělé album American Twilight.

Domovské Dirty Three asi není třeba moc představovat, ve skladbě Great Waves z alba Cinder zpívá Chan Marshall, se kterou Jim White natočil hned několik alb.

Dirty Three trochu jinak, krátký pokojový koncert pro NPR Music. Zase výjimečné.

A konečně žhavá současnost, spolupráce s řeckým (respektive kyperským) loutnistou Giorgiem Xylourisem. Nezapomeňte, v neděli 1. února v Podniku v Praze.

Info

foto © Manolis Mathioudakis

Live: Xylouris White (au/gr)
01.02.2015 20:00 | Podnik, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.