Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #4: Groningen City Guide

Šejkr #4: Groningen City Guide

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2015

Až vám bude nějaký Holanďan tvrdit, jak parádní je bydlení na lodi, nevěřte mu. Ta moje se jmenovala Princess a kromě miniaturních hobitích kajut, se kterými se počítalo, trpěla na nefunkční ovladače topení a hlavně fatální nedostatek wi-fi, s čímž se tedy nepočítalo vůbec. To, že byla poslední v řadě u Eemskanaalu a tím pádem suverénně nejdále od centra, byl jen nepatrný detail. Ale co, Eurosonic je jen jednou za rok a v Groningenu je hezky, i když prší nebo sněží jako letos.

“Musel jsem Zlatu držet, aby neskákala z pódia,” říkal Filip, jeden ze zástupců Colours na festivalu a mluvil o show britských The Marmozets. Ty jsem sice neviděl, ale za to o nich slyšel hned z několika zdrojů. Přesně takhle to na Eurosonicu chodí, ve skutečnosti o většině kapel jen slyšíte někoho vyprávět. Report hledejte v novém čísle Full Moonu, řekněme snad jen, že Fumaça Preta nadchli ještě víc, než se čekalo, a české koncerty jsou zase o něco blíže. Takhle nějak to vypadalo, a že je letos už stihli zabookovat na Primavera Sound nebo End of the Road, není žádná náhoda.


Pojďme se ponořit do bezedných holandských record storů, v Groningenu je jich hned několik. Místní Plato je standardně dobré, ale během festivalu se tady většinou hraje, což znamená, že na probírání se regály s deskama můžete rovnou zapomenout. Vlastně jste rádi, že se dostanete dovnitř. Dostal jsem pět minut v second hand oddílu a našel tenhle skvost.


Další tři jsou dokonce v jedné ulici - Steentilstraat. Headline Records je hodně pro pamětníky, ale má svoje kouzlo, naproti o kousek blíž centru jsou dva další, De Jongens van Hemmes (nezáživná všehochuť) a hlavně The Magic Buzz, garážové lahůdkářství. Už je to skoro čtrnáct dní a pořád nevím, proč jsem tam proboha nechal tuhle parádu.


Ranou pod pás je otevření multifunkčního prostoru na jedné z hlavních tříd Oosterstraat - v jednom velkém nebytovém prostoru je kavárna, koncertní místnost, galerie plakátů z místního klubu Vera (více příště) a hromady vinylů. Samozřejmě tuny šrotu, ale třeba také desetipalcový singl Crime & The City Solution. Jo!


Let mi zpříjemňovalo poslední číslo magazínu MOJO, kde se mimo jiné objevila euforická recenze na reedici klasického alba Sparks Kimono My House. Nemohl jsem nekoupit, když mi pár hodin poté přišla jeho dávná holandská edice pod ruku. Mimochodem, prý Sparks nyní pracují společně s Franz Ferdinand na novém albu. Náhody neexistují.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.