Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #44: Aute cuture

Šejkr #44: Aute cuture

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 30.12.2019

Kompilace ke konci roku jsem začal dělat před nějakou dobou, vlastně ani nevím proč, ale baví mě to stále. A některé přátele prý taky, nebo jsou jen slušní a ohleduplní a občas se zmíní. Letošní rok byl bezesporu bohatý, ale že se s tím budu trápit přes měsíc, to mě nenapadlo. Výsledek najdete níže, dvacet sedm tracků a skoro dvě hodiny, kratší to nešlo. Beztak tam chybí spousta věcí z alb, o kterých jsem si myslel, že je nikdy nemohu vynechat, je tam strašně málo jazzu, například. A žádný Nick Cave.

Těsně před svátky jsme s Mášou v kanclu poslouchali Cocteau Twins, báječnou desku Treasure z roku 1984. Těžko říct, proč mě napadlo ji pustit, každopádně mi udělalo radost, že je Máša zná, a co víc, že je má ráda. Tohle píšu v neděli 29. prosince. Po pár dnech více méně offline provozu brouzdám po obvyklých stránkách a zjišťuji, že zemřel Vaughan Oliver, tvůrce jedinečné vizuální identity labelu 4AD v osmdesátých letech. Právě on, respektive jeho práce do velké míry mohou za víc než jen náklonnost k This Mortal Coil, The Wolfgang Press, Cocteau Twins, Colourbox nebo Red House Painters, a vlastně téměř ke všemu, co 4AD v té době vydali. A taky za to, že vím, jak moc právě na vizuální podobě záleží, jak daleko je možné se díky ní dostat. Vytahuju dávno neposlouchané desky, obaly se vrší na zemi a mi dochází, kolik těch dlouhá léta oblíbených vlastně nemám. To je třeba doplnit. Vaughan Oliver toho udělal strašně moc, zkuste zapátrat. Buď po něm nebo po jeho studiu 23 Envelope.

Ještě ke kompilaci – schválně tam nejsou žádné tracky z desek, které vyjdou příští rok, i když minimálně Algiers, Baxter Dury nebo Keeley Forsyth by si to rozhodně zasloužili. Ale na to je čas, ostatně o Algiers si přečtete už v lednovém Full Moonu. A je na co se těšit, tím myslím samozřejmě desku. Výhled by to ovšem chtělo, tak přidávám poslední klip famózních The DSM IV, na jejichž debut se čeká už skoro dva roky a měl by vyjít záhy. Jejich skladba Killing Your Time by se na kompilaci určitě objevila, už jen kvůli famóznímu zlomu v refrénu, ale je k mání jen na YouTube. Naštěstí zatím každý singl stojí za to, čili ve výběru skončil Funland. Proklamované inspirace v podobě The Fall nebo Suicide nemohou vést špatně, jako kdyby to někdo, kdo pojmenuje kapelu po příručce Americké psychiatrické asociace pro klasifikaci duševních chorob, potřeboval. Další indicie? Eighties Matchbox B-Line Disaster. Tohle musí bavit každého, i když třeba podobně jako já nesnáší tepláky. Hezký nový rok.

Info

foto @ Gerald Jenkins

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.