Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #44: Aute cuture

Šejkr #44: Aute cuture

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 30.12.2019

Kompilace ke konci roku jsem začal dělat před nějakou dobou, vlastně ani nevím proč, ale baví mě to stále. A některé přátele prý taky, nebo jsou jen slušní a ohleduplní a občas se zmíní. Letošní rok byl bezesporu bohatý, ale že se s tím budu trápit přes měsíc, to mě nenapadlo. Výsledek najdete níže, dvacet sedm tracků a skoro dvě hodiny, kratší to nešlo. Beztak tam chybí spousta věcí z alb, o kterých jsem si myslel, že je nikdy nemohu vynechat, je tam strašně málo jazzu, například. A žádný Nick Cave.

Těsně před svátky jsme s Mášou v kanclu poslouchali Cocteau Twins, báječnou desku Treasure z roku 1984. Těžko říct, proč mě napadlo ji pustit, každopádně mi udělalo radost, že je Máša zná, a co víc, že je má ráda. Tohle píšu v neděli 29. prosince. Po pár dnech více méně offline provozu brouzdám po obvyklých stránkách a zjišťuji, že zemřel Vaughan Oliver, tvůrce jedinečné vizuální identity labelu 4AD v osmdesátých letech. Právě on, respektive jeho práce do velké míry mohou za víc než jen náklonnost k This Mortal Coil, The Wolfgang Press, Cocteau Twins, Colourbox nebo Red House Painters, a vlastně téměř ke všemu, co 4AD v té době vydali. A taky za to, že vím, jak moc právě na vizuální podobě záleží, jak daleko je možné se díky ní dostat. Vytahuju dávno neposlouchané desky, obaly se vrší na zemi a mi dochází, kolik těch dlouhá léta oblíbených vlastně nemám. To je třeba doplnit. Vaughan Oliver toho udělal strašně moc, zkuste zapátrat. Buď po něm nebo po jeho studiu 23 Envelope.

Ještě ke kompilaci – schválně tam nejsou žádné tracky z desek, které vyjdou příští rok, i když minimálně Algiers, Baxter Dury nebo Keeley Forsyth by si to rozhodně zasloužili. Ale na to je čas, ostatně o Algiers si přečtete už v lednovém Full Moonu. A je na co se těšit, tím myslím samozřejmě desku. Výhled by to ovšem chtělo, tak přidávám poslední klip famózních The DSM IV, na jejichž debut se čeká už skoro dva roky a měl by vyjít záhy. Jejich skladba Killing Your Time by se na kompilaci určitě objevila, už jen kvůli famóznímu zlomu v refrénu, ale je k mání jen na YouTube. Naštěstí zatím každý singl stojí za to, čili ve výběru skončil Funland. Proklamované inspirace v podobě The Fall nebo Suicide nemohou vést špatně, jako kdyby to někdo, kdo pojmenuje kapelu po příručce Americké psychiatrické asociace pro klasifikaci duševních chorob, potřeboval. Další indicie? Eighties Matchbox B-Line Disaster. Tohle musí bavit každého, i když třeba podobně jako já nesnáší tepláky. Hezký nový rok.

Info

foto @ Gerald Jenkins

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.