Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 27.08.2021

49°57′53″, 12°42′4″. 11 stupňů, pošmourno. Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí. Premiérový Moody Mood Noize proběhl loni na přelomu července a srpna, jestli to nebyl nejteplejší víkend v Mariánských Lázních za posledních dvě stě let, tak rozhodně jeden z nich. Za minulý měsíc jsem se potkal asi s pěti lidmi, kteří vzpomínali pomalu se slzou v oku na loňský ročník a místní koupaliště. Lido, to jako vážně?, reagují domácí. Těžko říct, zda s údivem nebo ironicky. Nevím, nebyl jsem ani loni ani nikdy, k euforii mi stačila jen atmosféra na Ferdinandce. Letos se nikdo koupat nepůjde, ale nadšení trvá. První den je za námi.

Už nikdy nechci dělat koncert, natož festival, říkal jsem si sám pro sebe asi před týdnem. S letošním ročníkem Moody Mood Noize jsme si celkem užili, laťka byla zatraceně vysoko, navíc ještě před pár týdny to mělo být komplet venku, protože opatření. Nakonec jsme přece jen uvnitř a jsme rádi. Jako fakt. Tohle jsou moje Mariánky, z okolních lesů stoupá mlha i odpoledne a vlhko je takové, že máte pocit, že je o pět stupňů méně než ve skutečnosti. Ale je to jedno, včera to bylo na kolonádě zase nejlepší, přijelo rozhodně víc lidí než ve stejný den loni a odnesla to mj. basa 52 Hertz Whale. Tohle už je pátý festival za posledních pár týdnů, který jsme otvírali, říká mi po koncertě jejich manažer. Je mi to líto, vážně, ale... lepší kapelu na začátek neznám. Troufne si někdo na stage po nich? Velryby to rozbily, Dukla rozezpívala a nakonec nás utloukly stroboskopy Olivera Torra. První den jako víno, upřímně právě jím jsem si byl nejméně jistý. Může to být ještě lepší?

Včera ráno jsem se vydal k Ferdinandce svou oblíbenou „hořejší“ cestou, míjím Zlatý zámek, kde jsme loni bydleli, a přemýšlím o tom, kdo tu vlastně mohl hrát a nehraje. Sheet „Koně“ na našem Google Drivu přetéká jmény, to, že jsme nakonec dokázali vybrat těchhle dvacet, je vlastně zázrak. Při sestavování programu na letošní rok jsme se celkem slušně hádali, pokud má někdo pocit, že je práce na podobných akcích sluníčková, tak fakt není. Je totiž úplně jedno, jestli děláte festival pro 200 lidí nebo pro pět tisíc. Problémy jsou stejné, počet rozhodnutí taky a zodpovědnost jakbysmet. Podobně jako názory. Což je samo sebou skvělé, diverzita myslím, pokud panuje respekt a snaha o důstojný kompromis. To se naštěstí v našem týmu myslím děje. To ale neznamená, že to je jednoduché. Vždyť už tady nemusíš nic dělat, říká mi kámoš v noci, lidi tu jsou, kapely taky. Je to přece hotové. Tak určitě. První večer.

Black Black, říká Troy von Balthazar. Nová deska a zase skvělá. Je mi líto, že to nikoho moc nezajímá, ale stejně se dojímám. A pouštím zase Chokebore. Znova a znova. Ti by tady mohli hrát, jednou. Minimálně pan von Balthazar by byl u místního pramene fakt šťastný. No nic. Zastavuji se u své nejoblíbenější knížecí vily Lil, tady bych chtěl jednou žít, říkám si jako pokaždé. Ty okna, věžičky, ztěžkle příkrý pocit intenzivního smutku. Bram Stoker vibe. Nebo lépe Lord Byron. Nejde o romantiku, ale o vibrace, které tohle místo přináší. Mám nutkání si na draka, který hlídá vchod na pozemek vily, sáhnout, ale nakonec se přinutím jít dál. Štěstí už máme, tak co. „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím,“ píše David dnes ráno. Já taky nevím. Není to jedno?

Dneska natočeno s velkým předstihem, spolu s Annet X, Troyem, Fæ Bestia, Vanishing Twin, Obligatne nebo Jackem Ladderem. V osm na Radiu 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Foto @Tyn Týna

tracklist:
Soccer96 – Dopamine (ft. Nuha Ruby Ra)
Gaye Su Akyol – İsyan Manifestosu
Rey Sapienz – Eza Makambo
Annet X – Spicylicious
Little Simz – Introvert
Red On – Ordinary Ghosts (feat. Point No Point)
On Our Own Clock – Dune Dance
Hypothetics – 351
Richard Hawley – Galley Girl
Obligatne – Bledá tvár
Vanishing Twin – Phase One Million
Miles Davis – Decoy
Jack Ladder & The Dreamlanders – Astronaut
The Brkn Record – Lifeline (feat. Zara McFarlane)
Badfocus, Amelie Siba – New Normal (Badfocus remix)
Dua Saleh – Dashery
Troy von Balthazar – Jacob
Chokebore – Police
Julián Mayorga – Las Urracas
Bad Brains – Hired Gun
Tropical Fuck Storm – The Greatest Story Ever Told
Alan Vega – Wings of Glory
Fæ Bestia – 10 ran
Chris Liebing – Fault Line feat. Miles Cooper Seaton
Bruce Springsteen & The E Street Band – Hungry Heart

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace