Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #64: „I got a feeling I just can't shake“

Šejkr #64: „I got a feeling I just can't shake“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 22.10.2021

„V jistém smyslu jsme si vlastně všechno na sebe ušili sami: udělali jsme jeden krůček, ale ten krůček vyvolal logicky jakési další děje, které sice už běžely jaksi mimo nás, ale které by možná bez toho prvního krůčku vůbec nenastaly. Máme opravdu právo si stěžovat?“

Kamarádův post na Facebooku s citátem Václava Havla, ke kterému se ještě dostanu, mě přiměl vrátit se k Dálkovému výslechu. Nestačím se divit. Havlovo povídání s Karlem Hvížďalou proběhlo v polovině osmdesátých let, jenže některé myšlenky jsou tak aktuální, že to občas zabolí. Ve světle aktuální prezidentské šarády dvojnásob. Máme právo si stěžovat? Nevím, ale sledovat tohle obludné divadlo je utrpení a postrádá to i váhu. Pojďme se vyvětrat, ještě že ten Berlín je tak blízko.


Courám se po Skalitzer Straße, tradičně fouká, ale vlastně je teplo. Míjím zavřený Privat Klub, novou sicilskou kavárnu, kterou si okamžitě zařazuji do záložky jménem Jednou jistě, několik barů. V Kirku si dávám presso a skleničku vína. Rozhlížím se po rušném náměstí, mám to tady rád. Vracím se sem, jak jen to jde, výlety na základě momentálních, spontánních rozhodnutí jsou stejně nejlepší, byť bývají krátké. Zrovna tuhle část Kreuzbergu mám prochozenou tak, že pokaždé, když sem přijedu, docházím nějakého zvláštního stavu vyrovnanosti a klidu. Přes všechny stresy a napětí, které si sem přivážím. Chcete tomu říkat zen? Je to na vás. Ke Görlitzer Parku se vracím cestou pro cyklisty pod U-Bahnem, protisměrné průjezdy aut po obou stranách dávají pocit dobrodružství. Ne, nepotřebuju nic, říkám chlápkovi na kole, který nejdřív projede okolo mne, ale rázem se vrací. Má neodbytný pocit, že jsem tu právě kvůli němu, respektive kvůli jeho zboží. Přecházím přechod u Lausitzer Platz, sednu si k cigaretě na kostelní schody a v tu chvíli mi ve sluchátkách spustí živá verze Push the Sky Away. Připadám si… doma.


Cos tam dělal? ptal se mě kamarád po návratu. Vlastně nic, odpovídám a on nevěřícně kroutí hlavou. Úplně to pravda není, přiznávám. S rostoucím počtem návštěv to přišlo nějak samo, plné itineráře programů klubů, galerií a seznamy míst, které je nutno navštívit, jsou dávnou minulostí. Stačí mi jen procházet se po známých ulicích, nechávat se unášet atmosférou a náladou, zastavovat se na místech, kde je člověku dobře. Posedět u Coffee Cult na milované Bergmann Straße, nasnídat se na trhu na Boxhagener Platz, projít se s kafem alespoň na chvíli v parku u kreuzberské hudební školy. Město jménem podzim, psal jsem kdysi v jednom postu, ano, to platí pořád. Stejně jako že člověka naplňuje to, jak se v Berlíně žije. Jasně, ani tady to není všechno růžové, ale žije se tu hlavně venku. Vzpomenu si, jak jsem před dvěma dny seděl v podvečer na Čechově náměstí. Kolem prošli za hodinu asi tři lidi. To se tady stát nemůže. Dokonce i při brzké ranní procházce okolo Sprévy, která byla nakonec mnohem delší, než se původně na displeji zdálo, bylo docela rušno. Vážně to nabíjí.


„Naděje prostě není optimismus. Není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ O Václavu Havlovi si můžete myslet, co chcete, ale pomíjet váhu jeho myšlenek by byla škoda. Ať už se pro tu jistotu, naději nebo prostě jen třeba pomíjivý pocit, že se něco může stát, obracíme kamkoli. Nadechnout se jiného vzduchu podobnou naději přináší. Někomu voní ten berlínský, jiný jezdí do Tater. Místa jsou různá, stejně jako lidi. Naštěstí.

Dneska v osm večer to bude plné nečekaných setkání – Brian Destiny se potká s Cabaret Voltaire, Dark Mark s Xenií Rubinos a šikovný Kryštof Haru rovnou se svatým Nickem. A k tomu samozřejmě nějaký ten jazz, například. „I got a feeling I just can't shake, I got a feeling that just won't go away.“

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Circuit des Yeux – Dogma
Kit Sebastian – Agitate
Ill Considered – The Lurch
Vanishing Twin – The Lift
Chelsea Carmichael – There Is You & You
Bo Diddley – Road Runner (Live at The Beach Club, Myrtle Beach, South Carolina/1963)
The Gluts – Fybbd
Brian Destiny – Is it Gonna Be Love?
Cabaret Voltaire – The Night of the Jackal
FVLCRVM & Keke – Come Get Some (feat. Иван Дорн)
Malcolm Jiyane Tree-O – Umkhumbi kaMa
Angélica Garcia – Malagueña
The Bug – Demon (feat. IRah)
Xenia Rubinos – Who Shoot Ya?
Dark Mark & Skeleton Joe – Living Dead
Pond – Toast
Baxter Dury – D.O.A.
Nubya Garcia – Source – Makaya McCraven Remix
Laetitia Sadier & Jarvis Cocker – Paroles Paroles
Tony Allen – Afro Kung Fu Beat
Baiuca – Lavandeira (feat. Lilaina & Xosé Lois Romero)
Haru – The Goodbye Song
Nick Cave & The Bad Seeds – Push the Sky Away (live with Melbourne Symphony Orchestra)
Pastor T.L. Barrett and the Youth for Christ Choir – Like a Ship

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace