Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.12.2021

Nechtělo se mi tam. Upřímně. Natolik, že jsem zvažoval nějakou výmluvu, což opravdu běžně nedělám. Přišlo mi úplně bláznivé v téhle době strávit na cestě sedm nebo kolik hodin kvůli jedné padesátiminutové debatě. Další položka, kterou můžeme přičíst na účet koronavirové éry, lenost. A co hůř, lenost, kterou tak trochu omlouváme pocitem bezpečí, možná lépe řečeno pohodlí. Ochrana sebe i ostatních je pochopitelně na místě, ale nemůžeme se přece věčně schovávat, ať už je tam venku válka nebo ne. Takhle by to nešlo.

Sedím ve vlaku do Olomouce, kupodivu i v téhle době plném lidí, se značně napjatou atmosférou. Z cestování se v téhle době trochu vytratila radost. Vždycky jsem ve vlaku rád pracoval, ale teď mi to nějak nedá a se sluchátky na uších se rozhlížím a hodnotím situaci. V otevřeném vagónu je toho vidět spousta. Většina lidí si hledí svého, partička studentů přes uličku se baví a užívá si happy meal, je tu docela klid. Tak proč mi to připadá takové nervózní? Až po chvíli si všimnu skupinky odpíračů, která sedí na druhé straně vagónu. Pořádně je není slyšet, ale právě od nich jde ten největší rachot, možná oni dělají to napětí. Těžko říct, zda si to uvědomují, možná ano, a třeba je to i těší, nevím. Stejně jako nevím, jestli to jde od nich. Zastavuje se u nich průvodčí, kontroluje jízdenky (asi), hovoří s nimi mnohem delší dobu, než bývá třeba. Přesvědčuje je? Těžko říct, každopádně po jejím odchodu se skupinka baví ještě lépe, aniž by se cokoli změnilo. Hlavně že nám cesta pěkně ubíhá.

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Vždycky jsem věřil na individualistický přístup, soběstačnost, možná i svéhlavost. Společnost jasně, ale kdybychom se méně starali, co dělají druzí, asi by se všem ulevilo. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své. Najednou si člověk uvědomuje, že podobné tendence musí stranou. Ukázaná platí. Někdy. A ve chvíli, kdy už to nikoho nebaví, měla by dvojnásob. Nevím, zda si někdo z nás dokázal před rokem představit, že před Vánoci 2021 budeme vlastně ve velmi podobné pozici jako loni. Já tedy určitě ne. Zrušenou oslavou Full Moonu se nám všem asi ulevilo, ale stejně mi to vadí a nějakou dobu mě to bude trápit. Ani ne kvůli té práci okolo, ale protože to bylo tak natahované a přenošené. Nedokážu se zbavit únavy z toho všeho a představa, že to za několik měsíců začne celé znovu, je dost... nepříjemná? Možná i proto mně parta chytráků na druhé straně vagónu tolik vadí.

Naštěstí jsou situace, které celou deziluzi zachraňují. Debata se studenty v Olomouci byla jednou z nich. Respektive se studentkami. Už po chvíli bylo jasné, že to většinu z nich evidentně zajímá, to se pak vypráví mnohem lépe. Dokonce se i na něco zeptaly, což také není obvyklé. Celé to bylo příjemné a nabíjející, cítit skutečný zájem o věc, zápal, snahu klást otázky, které zajímají i mě. Tohle vše si opakuji, když se pak ženu pěšky přes namrzlé centrum Olomouce na nádraží, abych zjistil, že vlak má půlhodiny zpoždění. Z jiného nástupiště za chvilku odjíždí vlak do Bratislavy, tam bych stejně jel nejradši. Ale nejde to, zatím.

Dneska v osm na Radiu 1 s válkou tam venku od Kojeyho Radicala, ukázkou z nádherné desky Houeidy Hedfi, stále oblíbenějšími God and Eve, Badbadnotgood, Leonie Pernet, pochopitelně Jonatanem nebo The DSM IV. Tuhle příručku bychom si měli prostudovat všichni, bude se hodit.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Nilüfer Yania – stabilise
Baxter Dury – Miami
The Bug – Stoat (feat. Jason Williamson)
Miguel Gil Tertre – Plantas virtuales
God and Eve – Dear Dairy
Kojey Radical – War Outside (feat. Lex Amor)
Leonie Pernet – Intérieur Négro
The DSM IV – Scumbag
Bob Vylan – GDP
Tanya Tagaq – Coloniser
Isama Zing ¬– Žehra (feat. Irena Pokutová, Aid Kid)
Houeida Hedfi – Envol du Mékong
The The – Slow Emotion Replay
A Place to Bury Strangers – Let’s See Each Other
Anita Lane – Home Is Where The Hatred Is
El Remolón – Afroklunker
Isama Zing ¬– Once Upon a Midnight Dreary
Arleta – Statement
Edúv syn – Pár pív (feat. Fvck_Kvlt)
Nubya Garcia – La cumbia me está llamando (Suricata remix)
Badbadnotgood – Talk Meaning
Imarhan – Achinkad
Yard Act – Payday
Warhaus – Beaches (Jim Sclavunos remix)
God and Eve – The Perfect Song
Mourning [A] BLKstar – Hold Me
Fumaça Preta – Piña Colada

foto © Nandipha Mntambo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace