Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme. Letos mi to celé připadá více vyšponované, možná to je tím, že je podzim nahoru dolů, možná objemem věcí, které se nepodařilo dotáhnout, možná je to vlastním nastavením. Nebo to jen hůře snáším. Odmítám nad tím přemýšlet. Lednový Full Moon už se pomalu klube, v pondělí ho pošleme do pece a bude chvíli klid. Nebo ne?

Konec roku rovná se taky bilancování. Vždycky jsem měl rád nejrůznější výroční žebříčky, přehledy. Ne, hudba není atletika, ale zároveň se toho v nich dá hodně najít. Nového i překvapivého. Nikdo nemůže stihnout během roku všechno a na dost věcí se v přívalu nových vjemů snadno zapomene, některé desky zase potvrdí čas nebo mnohdy opomíjená odmlka. V lednovém čísle najdete tradiční hlasování redaktorek a redaktorů Full Moonu, letos to vyšlo zajímavě, těšte se. Dochází mi, že jednou z desek, ke které jsem se letos možná nejčastěji vracel, je výběr více než třicet pět let starých nahrávek italského skladatele Tiziana Popoliho, které vyšly pohromadě až letos v lednu. Příčina? Těžko říct, snad je tím, že tyhle často letmo nahozené většinou elektronické miniatury jsou nějakým zvláštním způsobem čarovné, rozkošné a… přítulné. Právě blízkost člověk v podobně vypjatých obdobích potřebuje nejvíc. Obvykle mívám záseky na nových deskách, ale pro letošek je to vlastně příznačné. První půlku roku jsem strávil s Galaxie 500, posledních pár týdnů zase hlavně s The The nebo The Waterboys. Že by tohle bylo bezpečí?

Žebříčky taky připomínají, že v posledních letech spěcháme až moc. Kdy vyšly první, na konci listopadu? Vážně je potřeba bilancovat, uzavírat něco nebo zbavovat se nepohodlné číslovky v letopočtu natolik přitažlivá? Nebo jde jen o snahu mít to za sebou? Přijde mi, že bychom některé věci měli nechat doznít. Dohrát. Poslední dva roky nás troše pokory mohly naučit, i když já s vrozenou netrpělivostí mám co vykládat. S tou jsem letos bojoval hned na několika frontách a na některých ještě bojuji. „My minds extends,“ zpívá Cathy Lucas ve skvělé skladbě z bohužel poslední desky projektu Tomaga – mimochodem jedné z těch letošních, na které jsem zapomněl a objevil si je pak pro sebe ještě jednou. To je přesné. Dopisuju a myšlenkami už jsem na cestě na večerní koncert Katarzie. Poslední letos. Najednou přichází nový email a... první PF. 16. prosince.

Bilancování znamená jistou míru bezpečí, možná větší, než by se mohlo zdát. Kategorie vyřízeno, hotovo. Vybaveno, jak říkají na Slovensku. Pointu v tomhle sloupku nehledejte, snad jen v tom, že patří k pořadu, který je první z letošních bilančních. Dobrého toho vyšlo příliš, do dvou hodin to vměstnat nelze. Možná ani do čtyřech. Pokračování na Silvestra, Zdeněk Lichnovský říkal něco o „slavnostnějším“ díle, ale na to nejsem dobrý kandidát. Ne že by nebylo co slavit, ale nechceme to přece udělat příliš brzy.

Dneska best of 2021, díl první. Samozřejmě striktně osobní. „Cítí se bezpečně“ s Curtisem Hardingem, Tomaga, Denisom, Nun Gun, Tizianem Popolim nebo Janet Kay.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Robert Frank

Tracklist:
Little Simz – Introvert
Sons of Kemet – Hustle
Nun Gun – On Neurath's Boat (feat. Farbod Kokabi & Mourning [A] BLKstar)
QOQEQA – Puntea
Tomaga – Very Never (My Mind Extends) [feat. Cathy Lucas]
Squid – Narrator feat. Martha Skye Murphy
God and Eve – Death
Death Is Not the End – Pirate Night Out
Dax Pierson – Catch
Emma-Jean Thackray – Spectre
Thiago Nassif – Pele de Leopardo (Cornelius remix)
Death Is Not the End – High Fashion
Gazelle Twin & Nyx – Fire Leap
Arooj Aftab – Last Night
Leanne Betasamosake Simpson – Viscosity
Sinead O’Brian – Kid Stuff
Plusminusnula – V mracích
Death Is Not the End – Until Further Notice
A Place to Bury Strangers – Playing the Part
Hannah Peel – Ecovocative
Burgr/Štrpka – Na konci tmavej chodby
Tiziano Popoli – Bruciare la Notte
Tindersticks – You’ll Have to Scream Louder
Greentea Peng – Nah It Ain’t The Same
Curtis Harding – Hopeful
Jaimie Branch – Nuevo roquero esteréo (live)
Death Is Not the End – Are You Sure?
BLK JKS – Yoyo ! The Mandela Effect / Black Aurora Cusp Druids Ascending
Fvkc_Kvlt – Zvon
Janet Kay – Silly Games (Lovers Rock edit)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace