Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme. Letos mi to celé připadá více vyšponované, možná to je tím, že je podzim nahoru dolů, možná objemem věcí, které se nepodařilo dotáhnout, možná je to vlastním nastavením. Nebo to jen hůře snáším. Odmítám nad tím přemýšlet. Lednový Full Moon už se pomalu klube, v pondělí ho pošleme do pece a bude chvíli klid. Nebo ne?

Konec roku rovná se taky bilancování. Vždycky jsem měl rád nejrůznější výroční žebříčky, přehledy. Ne, hudba není atletika, ale zároveň se toho v nich dá hodně najít. Nového i překvapivého. Nikdo nemůže stihnout během roku všechno a na dost věcí se v přívalu nových vjemů snadno zapomene, některé desky zase potvrdí čas nebo mnohdy opomíjená odmlka. V lednovém čísle najdete tradiční hlasování redaktorek a redaktorů Full Moonu, letos to vyšlo zajímavě, těšte se. Dochází mi, že jednou z desek, ke které jsem se letos možná nejčastěji vracel, je výběr více než třicet pět let starých nahrávek italského skladatele Tiziana Popoliho, které vyšly pohromadě až letos v lednu. Příčina? Těžko říct, snad je tím, že tyhle často letmo nahozené většinou elektronické miniatury jsou nějakým zvláštním způsobem čarovné, rozkošné a… přítulné. Právě blízkost člověk v podobně vypjatých obdobích potřebuje nejvíc. Obvykle mívám záseky na nových deskách, ale pro letošek je to vlastně příznačné. První půlku roku jsem strávil s Galaxie 500, posledních pár týdnů zase hlavně s The The nebo The Waterboys. Že by tohle bylo bezpečí?

Žebříčky taky připomínají, že v posledních letech spěcháme až moc. Kdy vyšly první, na konci listopadu? Vážně je potřeba bilancovat, uzavírat něco nebo zbavovat se nepohodlné číslovky v letopočtu natolik přitažlivá? Nebo jde jen o snahu mít to za sebou? Přijde mi, že bychom některé věci měli nechat doznít. Dohrát. Poslední dva roky nás troše pokory mohly naučit, i když já s vrozenou netrpělivostí mám co vykládat. S tou jsem letos bojoval hned na několika frontách a na některých ještě bojuji. „My minds extends,“ zpívá Cathy Lucas ve skvělé skladbě z bohužel poslední desky projektu Tomaga – mimochodem jedné z těch letošních, na které jsem zapomněl a objevil si je pak pro sebe ještě jednou. To je přesné. Dopisuju a myšlenkami už jsem na cestě na večerní koncert Katarzie. Poslední letos. Najednou přichází nový email a... první PF. 16. prosince.

Bilancování znamená jistou míru bezpečí, možná větší, než by se mohlo zdát. Kategorie vyřízeno, hotovo. Vybaveno, jak říkají na Slovensku. Pointu v tomhle sloupku nehledejte, snad jen v tom, že patří k pořadu, který je první z letošních bilančních. Dobrého toho vyšlo příliš, do dvou hodin to vměstnat nelze. Možná ani do čtyřech. Pokračování na Silvestra, Zdeněk Lichnovský říkal něco o „slavnostnějším“ díle, ale na to nejsem dobrý kandidát. Ne že by nebylo co slavit, ale nechceme to přece udělat příliš brzy.

Dneska best of 2021, díl první. Samozřejmě striktně osobní. „Cítí se bezpečně“ s Curtisem Hardingem, Tomaga, Denisom, Nun Gun, Tizianem Popolim nebo Janet Kay.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Robert Frank

Tracklist:
Little Simz – Introvert
Sons of Kemet – Hustle
Nun Gun – On Neurath's Boat (feat. Farbod Kokabi & Mourning [A] BLKstar)
QOQEQA – Puntea
Tomaga – Very Never (My Mind Extends) [feat. Cathy Lucas]
Squid – Narrator feat. Martha Skye Murphy
God and Eve – Death
Death Is Not the End – Pirate Night Out
Dax Pierson – Catch
Emma-Jean Thackray – Spectre
Thiago Nassif – Pele de Leopardo (Cornelius remix)
Death Is Not the End – High Fashion
Gazelle Twin & Nyx – Fire Leap
Arooj Aftab – Last Night
Leanne Betasamosake Simpson – Viscosity
Sinead O’Brian – Kid Stuff
Plusminusnula – V mracích
Death Is Not the End – Until Further Notice
A Place to Bury Strangers – Playing the Part
Hannah Peel – Ecovocative
Burgr/Štrpka – Na konci tmavej chodby
Tiziano Popoli – Bruciare la Notte
Tindersticks – You’ll Have to Scream Louder
Greentea Peng – Nah It Ain’t The Same
Curtis Harding – Hopeful
Jaimie Branch – Nuevo roquero esteréo (live)
Death Is Not the End – Are You Sure?
BLK JKS – Yoyo ! The Mandela Effect / Black Aurora Cusp Druids Ascending
Fvkc_Kvlt – Zvon
Janet Kay – Silly Games (Lovers Rock edit)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace