Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #69: Open the gates!

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc – přestože se vás nemusí nijak dotýkat, stejně se mu nevyhnete. Konec je prostě třeba nějak podtrhnout. A začít počítat. Snad i proto se v posledních pár týdnech vůbec nemohu dostat k novým deskám, pouze zpětně ohledávám terén roku 2021. Žebříčků nebo výročních anket a playlistů je spousta a začíná se s nimi čím dál dřív. Pak se má člověk přimět k nějaké prognóze. „Otevřete brány, přicházíme,“ deklamuje Camae Ayewa v tracku, který dal jméno tomuto sloupku i mému výročnímu playlistu. No jo, ale kdo vlastně přichází? Anebo co?


„Je to ryze psychologická věc, která souvisí s perspektivou, s níž se pohybuji i v běžném životě. Ani tady si často nejsem jistá, které věci jsou skutečné a které si jen představuji. Obecně mám za to, že za pomoci vyprávění si neustále vytváříme různé věci či koncepty. Všechno je jen tak skutečné, jak to potřebujeme nebo chceme mít.“ Takhle se o vnímání reality vyjadřuje britská spisovatelka Helen Oyeyemi, v posledním letošním čísle Respektu padne v rozhovoru s ní podobně zajímavých věcí daleko víc. Subjektivita reality, potažmo vnímání, je evidentní, k tomu, abychom to pochopili, nepotřebujeme nouzový stav nebo pandemii. Přesto byly v posledních dvou letech některé kontury obtaženy až příliš zjevně, rozdíly se prohlubují a lidé se mění daleko rychleji než dříve. Stejně jako jejich názory. A pokud je to dostatečně hlasité, tak vlastně není ani důležité, zda jde o skutečnost, nebo nějakou její alternativní úroveň. Slovo fikce jako by přestalo existovat.


Poslední dobou jsem na čtení neměl příliš kredit, o to víc si užívám román Perník, který Helen Oyeyemi nedávno vyšel česky. Hýčkám si každý řádek, každou stránku. Fantaskní, surreální vyprávění o učitelce Harriet, která peče perník spojující „lahodu a nebezpečí“ a jeho jedení připomíná „pojídání pomsty“, se do aktuálního dění hodí náramně. Je stejnou měrou poučné i dojemné, únikové jako podivuhodné. Podobně jako bohatý jiskřivý jazyk, kterým jeho autorka vládne. Ke koupi knihy mě přesvědčil dojem ze zmíněného rozhovoru a zejména pak pasáže, kdy Oyeyemi hovořila o Praze. Popisuje ji totiž přesně tak, jak ji vnímám já. Mám tohle město rád, žiju zde celý život a ještě nějakou dobu se to asi nezmění. Spoustu oblíbených míst navštěvuji často, v různých ročních obdobích, v různých částech dne. Vodím tam přátele a rád zjišťuji dojmy, které v nich vyvolávají. Například Grébovka působí na každého jinak, podobně jako nenápadný park jménem Sady Svatopluka Čecha. Zajímalo by mě, zda tam Helen Oyeyemi někdy byla. Ale možná je to jedno, protože už nyní, po pouhých sedmi letech života v Praze, o městě dokáže mluvit mnohem lépe než já. Respektive přesněji. Možná to bude dáno schopností náhledu do různých úrovní reality.


Obrázek k tomuto vydání Šejkru je od mexické fotografky Graciely Iturbide. Ta letos v březnu získala na Sony World Photography Awards Cenu za celoživotní přínos fotografii a v rozhovoru k této události řekla: „Snažím se ukázat to, co vidím v životě já. Jeden člověk mi řekl, že jsem ve své sérii z Juchitánu neukázala pravou podobu města. Souhlasila jsem, že ne, ukázala jsem totiž Juchitán, tak jak ho vidím já. Vždycky jsem měla za to, že by si z mých fotografií lidé měli vzít hlavně to, že jim ukazuji svou interpretaci něčeho. Nefotím ta místa proto, aby je lidé poznali. Pokud se mé snímky budou přesto líbit, budu ráda.“ Helen Oyeyemi k vyprávění příběhů přistupuje podobně. Možná tohle je klíčem k vnímání reality, odlišných úrovní, prizmat nebo signálů. Stačí jen víc otevřít oči, lépe přijímat i očekávat přijetí. Otevřít brány. Zkuste o tom při svých letošních předsevzetích přemýšlet. Pěkný Nový rok.

Poslední letošní Šejkr vyhlížejte dnes v osm večer na Radiu 1, druhé bilanční vydání roku 2021. Tentokrát s Chelsea Carmichael, Calvinem Lovem, Vellocet Roll, Xenií Rubinos, Theonem Crossem nebo Tamarou. Link na osobní výroční playlist naleznete výše, nabobtnal tentokrát na téměř čtyři hodiny. Nemám bilancování rád.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Springtime – Will to Power
FVLCRVM x Annet X – Do It All Again
Kojey Radical – War Outside (feat. Lex Amor)
Xenia Rubinos – Who Shot Ya?
Death Is Not the End – Kebap House
Dark Mark & Skeleton Joe – No Justice
The Bug – Demon (feat. IRah)
Ill Considered – Loosed
Mart Avi – Tides
Tamara – Re:Drowners
Anthony Joseph – Callin England Home
Death Is Not the End – Rhythms of the Universe
Amelie Siba – Smoke
Chelsea Carmichael – Myriad
Soccer 96 – Dopamine (feat. Nuha Ruby Ra)
Irreversible Entanglements – Open the Gates
Vellocet Roll – Velvet Wings
Graham Costello – Impetu
Brian Destiny – Is It Gonna Be Love?
Calvin Love – Laughin‘ in the Dark
Death Is Not the End – Opposite the Fridge
Badbadnotgood – Love Proceeding
Nubya Garcia – La cumbia me está llamando (Suricata Remix)
Sleaford Mods – Don’t Go
Theon Cross – Forward Progression II
Edúv syn – Pár pív, feat. Fvck_Kvlt
Low – Days Like These
Karol Duchoň – Mám ťa rád

foto © Graciela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace