Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2022

Vážně jsem se snažil. Opravdu. Jenže se zas ukázalo, že elektronické podoby festivalů prostě nejsou mojí disciplínou. Z nabitého programu letošního ročníku Eurosonic Noorderslag jsem viděl ukázky ze sotva deseti koncertů, a to ještě skoro polovinu zpětně. A i u toho jsem si připadal marně. Nezklamaly tracky ani kvalita videí a nakonec zase tolik nevadil ani nelícující synchron Anny B. Savage, tedy nejenom její. Šlo spíš o pocit. Připadal jsem si jako na nepovedené YouTube party, na které je člověk notabene sám. A v takové pozici být nechcete.

Začíná mi připadat, že jsem to s těmi nadějnými vyhlídkami minule trochu přehnal. I když ono je to složité, sinusoida nálady se odstřeďuje čím dál víc, v posledních týdnech navíc jen jedním směrem. Neodhadnutelný leden tomu nepřispívá, podobně jako stres z uzávěrek všeho možného nebo ten mordor venku. Ale co, zítra bude... jinak. Daleko víc vadí, že se mi pořád nedaří poslouchat novou hudbu, špatně se soustředím a mozek novinky spíš nepřijímá. Podvědomě vyhledává jistoty a staré známé. Tohle je taky obraz „krize“, s tím už bychom taktéž měli umět zacházet. Naštěstí všechno posunula čtveřice Combo Chimbita, respektive jejich novinka IRÉ, která vyšla právě dneska. Trochu se mi ulevilo. První velká deska letos, ta mi vydrží nadlouho. „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco,“ zpívá Caroline Oliveros. V dobrém i zlém.

Pobavil mě jeden z editorialů Erika Taberyho v Respektu, ten si musím uložit a předkládat ho jako exemplární příklad, až mi zase někdo bude říkat, že v úvodnících mluvím málo o novém čísle a ukazuju imprese. Nejlepší. Nejde jen o to, že je to skvěle napsané, hlavně je to pravda. Že jsou detektivky skvělá únikovka, víme dávno, ale přemýšlet o významu příběhů s uzavřeným koncem v současném kontextu mě nenapadlo. Možná právě horizont je něco, co nám dneska chybí, co postrádáme. Ať už by měl být ten obraz jakýkoli. Tabery zároveň dává k dobru těžké bonmoty typu „snad každý zdejší kraj má už svůj televizní kriminální seriál“. Sakra, proč tohle nenapadlo mě? Alespoň bych měl co odpovídat známým. V posledním týdnu mi volali hned dva lidi, které jsem neviděl snad dvacet let s tím, jestli se taky dívám na Devadesátky. Nedívám, ale... Jako proč? Vrací se mi obraz divné párty u obrazovky.

Eurosonic jsem sice u monitoru trávit nedokázal, ale to neznamená, že jsem si jeho program pečlivě neprozkoumal. Desku katalánské rapperky Santy Salut vyhlížím netrpělivě už nějakou dobu, podobně jako další tracky Émilie Tiersen, vystupující pod nickem Quinquis. Ukázky od obou najdete v dnešním pořadu, podobně jako strašidelnou melodii od Sylvie Kreusch nebo zmíněné Combo Chimbita. Plus čekejte skvělý singl od Tolstoys nebo další ukázku talentu Alicie Breton Ferrer, která nejen že neumí nahrát průměrný track, navíc je obdařena superschopností vymýšlet názvy. Sacrificial Chanting Mood, nádhera. A zase – proč tohle nenapadlo mě? Inu, pokud jsem tady, tak proto, že si to zasloužím. Caroline Oliveros má pravdu.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Future Kult – Hidalgo
Sacrificial Chanting Mood – Reading Glasses
Bodega – Doers
Disco Ocultista – River
Kee Avil – See, My Shadow
Quinquis – Adkrog
Sons of the Sun – Shake It
Rokia Koné & Jacknife Lee – Kurunba
DoomCannon – Amalgamation
Santa Salut – Self Love
Janko Nilovic – Black on a White Ground
Sylvia Kreusch – Haunting Melody
Owiny Sigoma Band – Changamooka
Nik Colk Void – Interruption Is Good
Destroyer – Eat the Wine, Drink the Bread
King Garbage – Moster Truck
Tolstoys – Gentle
Okzharp & Manthe Ribane – Never Say Never
Combo Chimbita – Yo Me Lo Merezco
Kojey Radical – Payback (feat. Knucks)
Nathaniel Merriweather – Sex (I’m A)
Midlake – Bethel Wood
Linqua Franqa – Wurk
Fæ Bestia – Alien Money Talk
Carmen Villain – Subtle Bodies (Huerco S. version)
Modern Studies – Light a Fire
This Mortal Coil – Strength of Strings
Einstürzende Neubauten – Good Morning Everybody

foto © Purvis Young

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace