Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2022

Vážně jsem se snažil. Opravdu. Jenže se zas ukázalo, že elektronické podoby festivalů prostě nejsou mojí disciplínou. Z nabitého programu letošního ročníku Eurosonic Noorderslag jsem viděl ukázky ze sotva deseti koncertů, a to ještě skoro polovinu zpětně. A i u toho jsem si připadal marně. Nezklamaly tracky ani kvalita videí a nakonec zase tolik nevadil ani nelícující synchron Anny B. Savage, tedy nejenom její. Šlo spíš o pocit. Připadal jsem si jako na nepovedené YouTube party, na které je člověk notabene sám. A v takové pozici být nechcete.

Začíná mi připadat, že jsem to s těmi nadějnými vyhlídkami minule trochu přehnal. I když ono je to složité, sinusoida nálady se odstřeďuje čím dál víc, v posledních týdnech navíc jen jedním směrem. Neodhadnutelný leden tomu nepřispívá, podobně jako stres z uzávěrek všeho možného nebo ten mordor venku. Ale co, zítra bude... jinak. Daleko víc vadí, že se mi pořád nedaří poslouchat novou hudbu, špatně se soustředím a mozek novinky spíš nepřijímá. Podvědomě vyhledává jistoty a staré známé. Tohle je taky obraz „krize“, s tím už bychom taktéž měli umět zacházet. Naštěstí všechno posunula čtveřice Combo Chimbita, respektive jejich novinka IRÉ, která vyšla právě dneska. Trochu se mi ulevilo. První velká deska letos, ta mi vydrží nadlouho. „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco,“ zpívá Caroline Oliveros. V dobrém i zlém.

Pobavil mě jeden z editorialů Erika Taberyho v Respektu, ten si musím uložit a předkládat ho jako exemplární příklad, až mi zase někdo bude říkat, že v úvodnících mluvím málo o novém čísle a ukazuju imprese. Nejlepší. Nejde jen o to, že je to skvěle napsané, hlavně je to pravda. Že jsou detektivky skvělá únikovka, víme dávno, ale přemýšlet o významu příběhů s uzavřeným koncem v současném kontextu mě nenapadlo. Možná právě horizont je něco, co nám dneska chybí, co postrádáme. Ať už by měl být ten obraz jakýkoli. Tabery zároveň dává k dobru těžké bonmoty typu „snad každý zdejší kraj má už svůj televizní kriminální seriál“. Sakra, proč tohle nenapadlo mě? Alespoň bych měl co odpovídat známým. V posledním týdnu mi volali hned dva lidi, které jsem neviděl snad dvacet let s tím, jestli se taky dívám na Devadesátky. Nedívám, ale... Jako proč? Vrací se mi obraz divné párty u obrazovky.

Eurosonic jsem sice u monitoru trávit nedokázal, ale to neznamená, že jsem si jeho program pečlivě neprozkoumal. Desku katalánské rapperky Santy Salut vyhlížím netrpělivě už nějakou dobu, podobně jako další tracky Émilie Tiersen, vystupující pod nickem Quinquis. Ukázky od obou najdete v dnešním pořadu, podobně jako strašidelnou melodii od Sylvie Kreusch nebo zmíněné Combo Chimbita. Plus čekejte skvělý singl od Tolstoys nebo další ukázku talentu Alicie Breton Ferrer, která nejen že neumí nahrát průměrný track, navíc je obdařena superschopností vymýšlet názvy. Sacrificial Chanting Mood, nádhera. A zase – proč tohle nenapadlo mě? Inu, pokud jsem tady, tak proto, že si to zasloužím. Caroline Oliveros má pravdu.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Future Kult – Hidalgo
Sacrificial Chanting Mood – Reading Glasses
Bodega – Doers
Disco Ocultista – River
Kee Avil – See, My Shadow
Quinquis – Adkrog
Sons of the Sun – Shake It
Rokia Koné & Jacknife Lee – Kurunba
DoomCannon – Amalgamation
Santa Salut – Self Love
Janko Nilovic – Black on a White Ground
Sylvia Kreusch – Haunting Melody
Owiny Sigoma Band – Changamooka
Nik Colk Void – Interruption Is Good
Destroyer – Eat the Wine, Drink the Bread
King Garbage – Moster Truck
Tolstoys – Gentle
Okzharp & Manthe Ribane – Never Say Never
Combo Chimbita – Yo Me Lo Merezco
Kojey Radical – Payback (feat. Knucks)
Nathaniel Merriweather – Sex (I’m A)
Midlake – Bethel Wood
Linqua Franqa – Wurk
Fæ Bestia – Alien Money Talk
Carmen Villain – Subtle Bodies (Huerco S. version)
Modern Studies – Light a Fire
This Mortal Coil – Strength of Strings
Einstürzende Neubauten – Good Morning Everybody

foto © Purvis Young

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace