Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #75: Znenadání

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.03.2022

„Spring, The time of year when tourists shiver on the beach and baby birds begin to fall out of the sidewalk trees,“ zpívají Bambara v nové písni Birds. Ano, jaro je tady a s ním víc světla a delší dny. Konečně, chtělo by se říct. Jaro začalo i ve Full Moonu, máme za sebou náročný týden, opentlený dvěma nabitými křty Okupace a neméně parádní label night, únava soupeří se spokojeností a… svědomím. Provinilost je všudypřítomná a soustředění odbíhá na Východ. A tak to ještě nějakou dobu potrvá.


Písní prvního roku pandemie pro mě bezesporu byla elegie Alexe Henryho Fostera The Hunter. Na jaře 2020 jsem bezmála patnáctiminutovou skladbu slyšel možná víc než stokrát. Při jejím poslechu koukal z balkonu do prázdného parku, intenzita bezmoci a fatalismu sálající ze zkreslených kytarových riffů do tehdejší nálady zapadala náramně. Možná v tom bylo nimrání se ve vlastním nitru a postupné propadání se hloubš, možná to naopak tomuhle bránilo, to už rozklíčovat neumím. Každopádně mě píseň i celá deska Windows in the Sky zaujaly natolik, že jsem si s Alexem vyžádal rozhovor, u kterého jsem se pak nestačil divit, jak jsme si sedli. Zaujetí skladbou časem opadlo, vlastně jsem si ji už pěknou řádku měsíců nepustil. Až do středy. Ten den jsem totiž od Alexe dostal pohled.


Přišlo to znenadání, spoustu let si většinu věcí nechávám posílat do redakce Full Moonu, beztak jsem tam víc než doma a aspoň se nic neztratí. Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil. Otázka, od koho to může být, byla zodpovězena hned, druhá strana pohlednice byla popsána drobným písmem. Alex zjišťoval, jestli je všechno v pořádku, popřál pěkné a inspirující jaro a opatrně se zmínil, že doufá, že se uvidíme v létě, kdy se prvně zastaví v Česku. Četl jsem ten pohled pětkrát za sebou a vůbec nechápal, co se děje. (Což trvá.) Samozřejmě to potěšilo, jak by ne, jen nevím, zda si vzpomněl na naši tehdejší konverzaci a přišlo mu vhodné mi napsat, nebo takhle obepisuje všechny, nebo prostě… nevím. Konspirační část v mozku vysílá signály, že možná četl jeden z mých nedávných úvodníků ve Full Moonu, kde jsem se o pohledech zmiňoval, ale to už je úlet. Stejně jako to, že naprosto nedokážu pochopit, kde vzal moji osobní adresu, kterou nikde neuvádím. Záhada.


Pohled mám strčený v knize Nepřestat se dívat kolem sebe, kterou napsal maxim s Banánem, probírám se jí ve volných chvílích a mám z ní radost. Respektive hlavně z obou kamarádů, tohle se povedlo. Historka, jak The Make Up spali u tehdy sotva patnáctiletého Banána v domku na vesnici u Plzně ve slušivých saténových pyžamech opatřených iniciálami, mě rozesmála natolik, že jsem v tramvaji vzbudil pohoršení. Už jen kvůli zaznamenání tohoto stálo za to knihu vydat. Alespoň člověk přijde na jiné myšlenky, sledování zpráv a konverzace se známými z Ukrajiny osobnímu nastavení nepřidají, o provinile dobrém pocitu ze slunce a rychlého nástupu jara byla řeč. A do toho ta pohlednice. Ale možná právě tyhle okamžiky člověka udržují… v pohotovosti. Jak to říkali TV On the Radio?

We could jet in a stolen car
But I bet we wouldn't get too far
Before the transformation takes
And blood lust tanks and
Crave gets slaked
My mind has changed

Dneska v osm večer s Rosalíou nebo Lalalar a jejich deskami, které v těchhle dnech točím zase až příliš často, staví se taky The Brother Moves On, Kadhja Bonet, Ursula Sereghy nebo Kojey Radical. Killing Joke. Stálice.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
The Brother Moves On – You Think You Know Me
Bambara – Birds
Rosalía – Bizcochito
Ursula Sereghy – No Body Is an Island
Lalalar – Abla Deme Lazim Olur
Shortparis, Хор ветеранов им. Ф. М. Козлова – Яблонный Сад
God Is God – Song pt. 2 (video edit)
Kojey Radical – Reason to Smile (feat. Tiana Major9)
Los Ecos – La Fuga del Bandido
Alabaster dePlume – Who Is a Fool
Black Midi – Moonlight on Vermont
Rosalía – Abcdefg
Fvck_Kvlt – Mama (Toto je vojna)
Haunted Summer – You Put My Love Out the Door
Stephen Mallinder VS Eric Random – Cast No Shadow (Leaether Strip Mix)
Kadhja Bonet – Dear Gina
Kokoroko – We Give Thanks
Daniel Villareal – Uncanny
Katarina Gryvul – Porozhn'o
Killing Joke – Love Like Blood
Rosalía – La Combi Versace
Lolina – Music Is the Drug
Medicine Singers – Sanctuary ft. jaimie branch, Yonatan Gat
Martina Topley-Bird feat. Mark Lanegan – Crystalised
TV On the Radio – Wolf Like Me
Arooj Aftab – Udhero Na feat. Anoushka Shankar
The Brother Moves On – Together Yoko Ono – Walking on Thin Ice (1981 Re-Edit)

ilustrace © Nandipha Mntambo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace