Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #75: Znenadání

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.03.2022

„Spring, The time of year when tourists shiver on the beach and baby birds begin to fall out of the sidewalk trees,“ zpívají Bambara v nové písni Birds. Ano, jaro je tady a s ním víc světla a delší dny. Konečně, chtělo by se říct. Jaro začalo i ve Full Moonu, máme za sebou náročný týden, opentlený dvěma nabitými křty Okupace a neméně parádní label night, únava soupeří se spokojeností a… svědomím. Provinilost je všudypřítomná a soustředění odbíhá na Východ. A tak to ještě nějakou dobu potrvá.


Písní prvního roku pandemie pro mě bezesporu byla elegie Alexe Henryho Fostera The Hunter. Na jaře 2020 jsem bezmála patnáctiminutovou skladbu slyšel možná víc než stokrát. Při jejím poslechu koukal z balkonu do prázdného parku, intenzita bezmoci a fatalismu sálající ze zkreslených kytarových riffů do tehdejší nálady zapadala náramně. Možná v tom bylo nimrání se ve vlastním nitru a postupné propadání se hloubš, možná to naopak tomuhle bránilo, to už rozklíčovat neumím. Každopádně mě píseň i celá deska Windows in the Sky zaujaly natolik, že jsem si s Alexem vyžádal rozhovor, u kterého jsem se pak nestačil divit, jak jsme si sedli. Zaujetí skladbou časem opadlo, vlastně jsem si ji už pěknou řádku měsíců nepustil. Až do středy. Ten den jsem totiž od Alexe dostal pohled.


Přišlo to znenadání, spoustu let si většinu věcí nechávám posílat do redakce Full Moonu, beztak jsem tam víc než doma a aspoň se nic neztratí. Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil. Otázka, od koho to může být, byla zodpovězena hned, druhá strana pohlednice byla popsána drobným písmem. Alex zjišťoval, jestli je všechno v pořádku, popřál pěkné a inspirující jaro a opatrně se zmínil, že doufá, že se uvidíme v létě, kdy se prvně zastaví v Česku. Četl jsem ten pohled pětkrát za sebou a vůbec nechápal, co se děje. (Což trvá.) Samozřejmě to potěšilo, jak by ne, jen nevím, zda si vzpomněl na naši tehdejší konverzaci a přišlo mu vhodné mi napsat, nebo takhle obepisuje všechny, nebo prostě… nevím. Konspirační část v mozku vysílá signály, že možná četl jeden z mých nedávných úvodníků ve Full Moonu, kde jsem se o pohledech zmiňoval, ale to už je úlet. Stejně jako to, že naprosto nedokážu pochopit, kde vzal moji osobní adresu, kterou nikde neuvádím. Záhada.


Pohled mám strčený v knize Nepřestat se dívat kolem sebe, kterou napsal maxim s Banánem, probírám se jí ve volných chvílích a mám z ní radost. Respektive hlavně z obou kamarádů, tohle se povedlo. Historka, jak The Make Up spali u tehdy sotva patnáctiletého Banána v domku na vesnici u Plzně ve slušivých saténových pyžamech opatřených iniciálami, mě rozesmála natolik, že jsem v tramvaji vzbudil pohoršení. Už jen kvůli zaznamenání tohoto stálo za to knihu vydat. Alespoň člověk přijde na jiné myšlenky, sledování zpráv a konverzace se známými z Ukrajiny osobnímu nastavení nepřidají, o provinile dobrém pocitu ze slunce a rychlého nástupu jara byla řeč. A do toho ta pohlednice. Ale možná právě tyhle okamžiky člověka udržují… v pohotovosti. Jak to říkali TV On the Radio?

We could jet in a stolen car
But I bet we wouldn't get too far
Before the transformation takes
And blood lust tanks and
Crave gets slaked
My mind has changed

Dneska v osm večer s Rosalíou nebo Lalalar a jejich deskami, které v těchhle dnech točím zase až příliš často, staví se taky The Brother Moves On, Kadhja Bonet, Ursula Sereghy nebo Kojey Radical. Killing Joke. Stálice.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
The Brother Moves On – You Think You Know Me
Bambara – Birds
Rosalía – Bizcochito
Ursula Sereghy – No Body Is an Island
Lalalar – Abla Deme Lazim Olur
Shortparis, Хор ветеранов им. Ф. М. Козлова – Яблонный Сад
God Is God – Song pt. 2 (video edit)
Kojey Radical – Reason to Smile (feat. Tiana Major9)
Los Ecos – La Fuga del Bandido
Alabaster dePlume – Who Is a Fool
Black Midi – Moonlight on Vermont
Rosalía – Abcdefg
Fvck_Kvlt – Mama (Toto je vojna)
Haunted Summer – You Put My Love Out the Door
Stephen Mallinder VS Eric Random – Cast No Shadow (Leaether Strip Mix)
Kadhja Bonet – Dear Gina
Kokoroko – We Give Thanks
Daniel Villareal – Uncanny
Katarina Gryvul – Porozhn'o
Killing Joke – Love Like Blood
Rosalía – La Combi Versace
Lolina – Music Is the Drug
Medicine Singers – Sanctuary ft. jaimie branch, Yonatan Gat
Martina Topley-Bird feat. Mark Lanegan – Crystalised
TV On the Radio – Wolf Like Me
Arooj Aftab – Udhero Na feat. Anoushka Shankar
The Brother Moves On – Together Yoko Ono – Walking on Thin Ice (1981 Re-Edit)

ilustrace © Nandipha Mntambo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Michal Pařízek 11.02.2022

Taky vám přijde, že je neuvěřitelné, jak rychle problém, se kterým už dva roky žijeme, najednou zmizel? Alespoň tedy podle rétoriky a postojů jistých elit.

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Michal Pařízek 28.01.2022

Připadal jsem si jako na nepovedené YouTube party, na které je člověk notabene sám. A v takové pozici být nechcete...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace