Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.04.2022

„Jinak tady máme ještě černej gin, když ho zaleješ tonikem, tak změní barvu na modrou. To je teď moje oblíbená věc, snažím se to nabízet a zrovna vy dva vypadáte, že byste to měli vyzkoušet.“ Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách a ukázalo se to jako výhra. Bylo dobře, skoro jako na… Marzu.

Upřímně se mi tam strašně nechtělo. Tradičně šílený začátek týdne, v nohách ještě nedělní koncert Fontaines D.C. (v hlavě ne, je mi líto), navíc ta štreka nazpátek. Ale nakonec jsem se hecnul a byl z toho jeden z nejlepších zážitků posledních měsíců. Johna Granta jsem kdysi objevil ještě s kapelou The Czars, první sólovku Queen of Denmark jsem v době, kdy vyšla, poslouchal téměř nonstop a set před Wilco si taky pamatuju víc než koncert hlavních hvězd. V MeetFactory hrál před pár dny právě hlavně z ní, moc lidí tam nakonec pohříchu nebylo, ale slzelo se o sto šest. Vsadím se, že si tenhle zážitek bude pamatovat každý, kdo tam byl. „Vždycky si představuju jídla, o kterých tam zpívá,“ svěřila se mi u písně Marz kamarádka, kterou jsem v sále potkal. Vědoucně jsem kýval a najednou mi došlo, že jsem to tehdy v roce 2010 míval stejně. A dokonce jsem přemýšlel o tom, jak asi mohou chutnat. „Almond caramel frappe pineapple root beer, Black and white big apple Henry Ford sweetheart maple tea.“ Sakra, jak jsem na to mohl zapomenout?


Vůbec je to s těmi vzpomínkami zajímavé. Nemám teď ani na mysli, že zapomínáme. Spíš mi nedávno došlo, jak bývá složité si vzpomenout na něco hezkého. Jedna věc je doomscrolling, další válka nebo covid, navíc se nám občas z toho tempa a záplavy informací v hlavě tvoří podobně nedostižné kombinace jako ve zmíněné písni Johna Granta. Zapomněli jsme na to, že máme taky příjemné vzpomínky? Možná. „Už jste na to zapomněli, ale prezidentem se může nakonec i v Česku stát docela obyčejný chlapík či žena, kteří výkon funkce zvládnou docela civilně, bez té nekonečně trapné vekslácko-křupanské pompy,“ píše v komentáři na Seznamu Jindřich Šídlo. Ano. Nemám potřebu komentovat Zemana nebo Nohavicu, z čehož se teď stala móda, spíš mi jde o princip. Zkusit si uvědomit, že vzpomínání může být i potěchou, aniž by si u toho člověk musel připadat provinile, je někdy pěkná řehole.

„Byla to cukrárna, kam jsem chodil jako malý. Majitel se jmenoval Marzetti, proto se tomu říkalo zkráceně Marz,“ říká o zmíněné písni John Grant. Žádné sofistikované metafory, žádné jinotaje – prostě ohlédnutí za nevinnými časy, kdy se člověk ještě tolik netrápil. Tohle potřebujeme občas všichni, i když je jasné, že „některé díry je těžké obejít“, jak říká Joshua Idehen. Ještě jsem chtěl říct, že ten gin (připomínal Fernet Branca) skutečně zmodral, Švihačka dosvědčí. Dostali jsme k němu dokonce dva různě ochucené toniky, se kterým z nich to chutnalo lépe, už si… nepamatuji.

Dneska večer na Radiu 1 to nakonec asi nebude tak pestré jako nabídka v někdejší oblíbené cukrárně Johna Granta, i když jsem se snažil. Přijde Joshua Idehen, Dukla, Hannah Peel nebo Arleta, zvlášť hrdej pak jsem na mash-up Mai Mai Mai, Rosalíe a Gila Evanse. A zatančí si Hermiona i Harry. CUUUUuuuuuute.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Jane Weaver – Oblique Fantasy
Joshua Idehen & LOOR – Kill The Bill (My Spirit is Not For Kettling)
Jon Spencer & the Hitmakers – Death Ray
The Shadracks – Love Me
Lalalar – İsyanlar
Anadol – Felicita Lale
Tomáš Niesner – K břehům
Combo Chimbita – La Perla
Mai Mai Mai – Fimmene Fimmene (feat. Vera Di Lecce)
Rosalía – CUUUUuuuuuute
Gil Evans – Las Vegas Tango
Mueran Humanos – Horas tristes
Shilpa Ray – Lawsuits and Suicide
John Grant – Marz
Ethel Cain – Gibson Girl
Dukla – Bílá hora
Suicide – Diamonds, Fur Coat, Champagne (2022 - Remaster)
Warhaus – Control
Juçara Marçal – Sem cais
Hannah Peel & Paraorchestra – If After Weeks of Early Sun
Lalalar – Hi̇ç Mutlu Olmam Daha İyi̇
Marie Pierre – Can't Go Through (W/ Life) [Dancehall Version]
Infinity Knives & Brian Ennals – Death of a Constable
Arleta – weapon
Joshua Idehen – Don’t You Give Up On Me
Nick Cave & The Bad Seeds – O Children

foto @ Colita

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Michal Pařízek 11.02.2022

Taky vám přijde, že je neuvěřitelné, jak rychle problém, se kterým už dva roky žijeme, najednou zmizel? Alespoň tedy podle rétoriky a postojů jistých elit.

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Michal Pařízek 28.01.2022

Připadal jsem si jako na nepovedené YouTube party, na které je člověk notabene sám. A v takové pozici být nechcete...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace