Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.04.2022

„Jinak tady máme ještě černej gin, když ho zaleješ tonikem, tak změní barvu na modrou. To je teď moje oblíbená věc, snažím se to nabízet a zrovna vy dva vypadáte, že byste to měli vyzkoušet.“ Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách a ukázalo se to jako výhra. Bylo dobře, skoro jako na… Marzu.

Upřímně se mi tam strašně nechtělo. Tradičně šílený začátek týdne, v nohách ještě nedělní koncert Fontaines D.C. (v hlavě ne, je mi líto), navíc ta štreka nazpátek. Ale nakonec jsem se hecnul a byl z toho jeden z nejlepších zážitků posledních měsíců. Johna Granta jsem kdysi objevil ještě s kapelou The Czars, první sólovku Queen of Denmark jsem v době, kdy vyšla, poslouchal téměř nonstop a set před Wilco si taky pamatuju víc než koncert hlavních hvězd. V MeetFactory hrál před pár dny právě hlavně z ní, moc lidí tam nakonec pohříchu nebylo, ale slzelo se o sto šest. Vsadím se, že si tenhle zážitek bude pamatovat každý, kdo tam byl. „Vždycky si představuju jídla, o kterých tam zpívá,“ svěřila se mi u písně Marz kamarádka, kterou jsem v sále potkal. Vědoucně jsem kýval a najednou mi došlo, že jsem to tehdy v roce 2010 míval stejně. A dokonce jsem přemýšlel o tom, jak asi mohou chutnat. „Almond caramel frappe pineapple root beer, Black and white big apple Henry Ford sweetheart maple tea.“ Sakra, jak jsem na to mohl zapomenout?


Vůbec je to s těmi vzpomínkami zajímavé. Nemám teď ani na mysli, že zapomínáme. Spíš mi nedávno došlo, jak bývá složité si vzpomenout na něco hezkého. Jedna věc je doomscrolling, další válka nebo covid, navíc se nám občas z toho tempa a záplavy informací v hlavě tvoří podobně nedostižné kombinace jako ve zmíněné písni Johna Granta. Zapomněli jsme na to, že máme taky příjemné vzpomínky? Možná. „Už jste na to zapomněli, ale prezidentem se může nakonec i v Česku stát docela obyčejný chlapík či žena, kteří výkon funkce zvládnou docela civilně, bez té nekonečně trapné vekslácko-křupanské pompy,“ píše v komentáři na Seznamu Jindřich Šídlo. Ano. Nemám potřebu komentovat Zemana nebo Nohavicu, z čehož se teď stala móda, spíš mi jde o princip. Zkusit si uvědomit, že vzpomínání může být i potěchou, aniž by si u toho člověk musel připadat provinile, je někdy pěkná řehole.

„Byla to cukrárna, kam jsem chodil jako malý. Majitel se jmenoval Marzetti, proto se tomu říkalo zkráceně Marz,“ říká o zmíněné písni John Grant. Žádné sofistikované metafory, žádné jinotaje – prostě ohlédnutí za nevinnými časy, kdy se člověk ještě tolik netrápil. Tohle potřebujeme občas všichni, i když je jasné, že „některé díry je těžké obejít“, jak říká Joshua Idehen. Ještě jsem chtěl říct, že ten gin (připomínal Fernet Branca) skutečně zmodral, Švihačka dosvědčí. Dostali jsme k němu dokonce dva různě ochucené toniky, se kterým z nich to chutnalo lépe, už si… nepamatuji.

Dneska večer na Radiu 1 to nakonec asi nebude tak pestré jako nabídka v někdejší oblíbené cukrárně Johna Granta, i když jsem se snažil. Přijde Joshua Idehen, Dukla, Hannah Peel nebo Arleta, zvlášť hrdej pak jsem na mash-up Mai Mai Mai, Rosalíe a Gila Evanse. A zatančí si Hermiona i Harry. CUUUUuuuuuute.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Jane Weaver – Oblique Fantasy
Joshua Idehen & LOOR – Kill The Bill (My Spirit is Not For Kettling)
Jon Spencer & the Hitmakers – Death Ray
The Shadracks – Love Me
Lalalar – İsyanlar
Anadol – Felicita Lale
Tomáš Niesner – K břehům
Combo Chimbita – La Perla
Mai Mai Mai – Fimmene Fimmene (feat. Vera Di Lecce)
Rosalía – CUUUUuuuuuute
Gil Evans – Las Vegas Tango
Mueran Humanos – Horas tristes
Shilpa Ray – Lawsuits and Suicide
John Grant – Marz
Ethel Cain – Gibson Girl
Dukla – Bílá hora
Suicide – Diamonds, Fur Coat, Champagne (2022 - Remaster)
Warhaus – Control
Juçara Marçal – Sem cais
Hannah Peel & Paraorchestra – If After Weeks of Early Sun
Lalalar – Hi̇ç Mutlu Olmam Daha İyi̇
Marie Pierre – Can't Go Through (W/ Life) [Dancehall Version]
Infinity Knives & Brian Ennals – Death of a Constable
Arleta – weapon
Joshua Idehen – Don’t You Give Up On Me
Nick Cave & The Bad Seeds – O Children

foto @ Colita

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace