Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Šejkr #8: England’s in Their Bones

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 25.02.2015

Minulý Šejkr byl věnován The Pop Group, o jejich albu Citizen Zombie jsme psali v únorovém Full Moonu a rozhovor s Markem Stewartem najdete v čísle, které jsme před chvílí odeslali do tiskárny. Zajímavou konfrontaci přinesla náhoda: o pár dní později, než vyšlo album Citizen Zombie, přichází s novinkou Gang of Four, jejich souputníci a další post-punková legenda.

Gang of Four jsou ovšem úplně jiný případ, narozdíl od bristolských buřičů se naplno vrátili již v roce 2004 a posledním zakládajícím členem v sestavě je kytarista Andy Gill. Účast Alison Mosshart slibovala hodně, nakonec právě písně s její účastí Broken Talk a hlavně England’s In My Bones jsou jasnými vrcholy novinky* What Happens Next*.


Jinak ale bohužel nová kolekce Gang of Four zdaleka nedosahuje úrovně alba The Pop Group, z post-punku zůstal v jejich podání jen poněkud vyčpělý odér a nečekaně “hodný” zvuk. Po někdejší nekompromisnosti zůstala jen velká černá díra, kterou rozhodně nezaplnila podobně unavená německá hvězda Herbert Grönemeyer. Možná není úplně fér srovnávat nové album s jejich už dávno klasickými singly ze sedmdesátých let, jenže výjimečnost návratu The Pop Group je právě v tom, že to s klidem můžeme udělat. V jejich případě se skutečně můžeme těšit, co se stane příště.


O Sleaford Mods, dvojici z Nottinghamu, se v poslední době hodně mluví. Prorazili s loňským albem Divided & Exit, ale dlužno dodat, že už předchozí kolekce Austerity Dogs měla obdobné kvality. Sleaford Mods okouzlují nekompromisností, nad ostrým a jednoduchým elektro podkladem přednáší Jason Williamson ujeté příběhy plné vulgarit a nečitelného přízvuku.


Sleaford Mods snadno připomenou The Fall, Iana Duryho, Crass nebo třeba The Streets, daleko raději vězí v post-punkovém bahně, než by se chlubili hiphopovými skills. Přímé sloganovité refrény, jasně ložené názory a plechovka piva pořád po ruce. Zajímavé je, jak rozdílné lidi Sleaford Mods oslovují - singlovou kompilaci Chupped Up + jim vydal Mike Patton na svojí značce Ipecac, zbrusu nové EP vyšlo zase na labelu Invada, který spravuje Geoff Barrow z Portishead, a na novou desku si je pozvali The Prodigy.


Smutná zpráva přišla před pár dny ze skotského Glasgow, necelý rok po vydání skvělého debutu Amphetamine Blues se rozpadli The Amazing Snakeheads. Trojice vedená zpěvákem a kytaristou Dalem Barclayem proslula výjimečnými koncerty, přísahali na Jerryho Leeho Lewise, Jona Spencera, Birthday Party nebo Suicide, škoda jich.


Na závěr dvě úplně nová jména z Ostrovů - The New Southern Electrikk z Manchesteru stejně jako londýnskou čtveřici The Turning doporučuje webový server Louder Than War, který se rozhodně vyplatí sledovat. Jeho šéf John Robb v kostech cítí nejen Anglii, ale především pořádné talenty.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.