Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #80: Něco divokého

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.06.2022

Charlie: Co to děláš?
Lulu: Osvobozuju tě.
Charlie: Možná, že nechci být svobodný.
Lulu: Možná že ne.


Na koncerty k desce Alles in allem čekali Einstürzende Neubauten přes dva roky. Měli toho na rok 2020 naplánováno spoustu, nová deska po dlouhé době se potkala s výročím. Třeba taková city tour v autobuse s průvodcem Blixou Bargeldem by jistě stála za to. Nakonec téměř ze všeho sešlo, nemá smysl opakovat proč. Zůstaly jenom ty koncerty, tolikrát odkládané, že i skalní fanoušci den před pražským datem na sítích ověřovali, zda termín platí. Platil. A byl z toho jeden z nejlepších koncertů Neubauten za poslední dvě dekády, co jsem měl možnost vidět. Nejen kvůli vlekoucím se odkladům, nejen kvůli novým písním. Hlavně díky tomu, že se tihle veteráni dokáží ještě pořád bavit. Stále v sobě udrželi jiskru, nadšení, něco poťouchlého. Něco divokého, něco, co v nich zůstalo z doby, kdy s železem nepracovali zdaleka tak seriózně a sofistikovaně. Obdivuhodné.


Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný. Útěk z Absolonu, Země policajtů, Kokain a další; filmů a seriálů, kde se Liotta objevil, byla za ta léta spousta. IMDB hovoří o 126 rolích. Jeho herectví v sobě neslo pozoruhodnou směs sympatií, přívětivosti i arogance, asi nikdy nehrál stoprocentního správňáka, ostatně by mu to nikdo nevěřil. Zato jeho záporné role byly vyloženě okouzlující, nedalo se pochybovat o tom, že je to zmetek, ale vždy sympatický až okouzlující. Něco divokého určitě není tak kvalitní snímek jako Mafiáni, ale právě tady je Liotta vyloženě k sežrání. Ostatně podobně jako Melanie Griffith (taky jedna z jejích nejlepší rolí) a pochopitelně Jeff Daniels. A ta atmosféra! Pouštím si tenhle film jednou za čas, hned po úvodních titulcích přichází zen. Jako by se čas zatřepotal a... zastavil. Podivně mě to uklidňuje. A povzbuzuje.


Po cestě z Neubauten se přistihnu, že jim trochu závidím. A taky jim to přeju. Že si ještě pořád dokázali udržet schopnost bavit se. U toho všeho, po tom všem. Legrace na pódiu jsou jedna věc, kouzelná dynamika mezi členy kapely další. Velkou roli v tom hraje samozřejmě Hacke, právě jeho smysl pro humor a schopnost se ještě pořád nadchnout berlínské veterány udržela nad vodou v dobách nejtěžších. S propady a deziluzí bojujeme všichni, zdaleka nejen poslední dva roky, covid i válka podobná schémata jenom zvýraznily. Hledat jiskru, špetku něčeho povzbuzujícího, divokého, je stále těžší. Ale co jiného nám zbývá. „Zlomený nos tě nezabije,“ říká Charlie Driggs (Jeff Daniels) ve zmíněném snímku, podobných mouder tam najdete víc. Filozofie s nadsázkou? Možná. Hlavně je to takové kouzelně obyčejné – trochu vážné, trochu k zamyšlení, trochu... cringe.

Dneska v osm večer spolu se Sinead O’Connor, EABS, Special Interest, Joshuou Idehenem, Einstürzende Neubauten, Julesem Brennanem a pochopitelně přijde taky kouzelný Smyk. Loco de amor. Na Radio 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
EABS – Global Warming
Sacrificial Chanting Mood – Bright
Sinead O’Brien – There Are Good Times Coming
Toyota Vangelis & Tokyo Drift – Smyk
Jules Brennan – Theme de Koto
Lalalar – Hata Beni̇m Göbek Adim
Taxi Kebab – Ardina
DoomCannon – Black Liberation
Taxiwars – Fever
Anteloper – Earthlings
Einstürzende Neubauten – La Guillotine de Magritte
Nduduzo Makhathini – Mama
Special Interest – (Herman's) House
Spacemoth – Pipe and Pistol
Kendrick Lamar – We Cry Together
Arleta – Paranoia
Quinquis – Setu
Magi Merlin – Free Grillz
Trees Speak – Pyramid
Laurie Anderson – Only an Expert
Joshua Idehen – I Got You Every Step of the Way (For Leone Ross)
David Byrne – Loco de amor
Jules Brennan – Myoushin Planets
Perrate – Yo soy la locura (folía)
The Clash – Straight to Hell
The Waterboys – This Is the Sea

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace