Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví. Před čtvrtstoletím festival vydupal z ničeho, dnes je Pohoda jednou z nejprestižnějších akcí svého druhu v Evropě. Akcí nikoli bezchybnou, ale výjimečnou a pohlcující. Zázračnou.


Where’s my favorite stage, píšu Davidovi okamžitě při příchodu na místo. Café Kušnierik byl jeden z nejlepších festivalových spotů, co jsem znal. Nejen na Pohodě, obecně. Taky proto první kroky vedou právě tam. Ideální lokace ve středu areálu, malé pódium i knihovna, vedle sebe pohostinný pult Slobodného vinárstva a kavárna. Oáza. Full Moon stage. Najednou z něj zbyl jen ten stan, s pódiem daleko profesionálnějším než dříve a mobilní kavárenskou motokárou, jejíž obsluha logicky nestíhala. Proč tahle změna? Ne, nezačalo to letos dobře, ale atmosféra Pohody všechno překryje. Stejně jako bylo všem více méně jedno, že nepřijelo snad osm vystupujících a dalších změn bylo více než dost. I já už pak kolem Jurkova stanu chodil v míru. (Ale stejně jsem si tam vždycky v noci s vínem chodil sednout, některé zvyky se musí dodržovat.) Nedokonalostí a drhnutí by se letos na letišti našlo určitě víc, ale nechme je stranou. Jak je tak znám, nejlépe o nich ví samotní organizátoři. Dojala Space Lady, potěšili The Comet Is Coming i Kokoroko. Ale králem letošní Pohody nebyl při nejlepší vůli ani Nick Cave, ani Flume. Úplně někdo jiný.


Letošní léto je divné. Přijde mi mnohem hektičtější a rychlejší než ty dřív, těžko říct, jestli je to způsobeno odlišnou dynamikou posledních dvou let nebo opotřebením, najednou se tempo těžko stíhá. Ostatně i proto letos žádné Karlovy Vary, žádné denní reporty, žádný Šejkr na letisku. Jen tenhle. Narychlo vznikající v Ostravě, kde už stojí Full Moon Stage a kde to už vypuklo. Ani nevím, jestli se těším, říkal jsem nedávno kamarádce, tedy ano, ale hlavně na to, až to skončí. Nadsázka, ale… Velké festivaly jsou letos trochu přenošené, programy oznámené už na sklonku 2019 nejsou dávno čerstvé, přestože se vzhledem k neustálým změnám, problémům s dopravou i kvůli pandemii znovu nabírající dech do poslední chvíle mění. Musí to být těžké, žít s jedním programem dlouhé tři roky. Udržovat náladu, hecovat se. Vidím to na sobě, a to je úplně jiná úroveň. Program Full Moon Stage se změnil docela výrazně. A za mě k lepšímu.


Famózní show FVLCRVMa, který končí sobotní program na hlavní stagi Pohody, těsně před koncem opouštím a přemýšlím, jestli jsem někdy viděl kvalitnější, výraznější vystoupení někoho domácího na tak velkém pódiu. Ano, domácího. Určitě existují větší lokální jména, asi i s propracovanějšími shows, ale tak intenzivní kombinace talentu, svěžesti, aktuálnosti a euforie, která se ze scény tu noc přelévala do publika a nazpátek, se jen tak nevidí. Přemýšlím, jaké to bude za pár dní u nás v Ostravě. Na mnohem menší scéně, v mnohem skromnějších podmínkách. Až je mi líto Jonatána, kterého potkám krátce poté a který se ptá na svůj koncert, který byl velmi fajn, ale Pišta to všechno smázl. Jistě, možná k celé konstelaci přispěl i podivný rok, v běžném chodu by možná na Pištu místo v takhle prestižním čase nezbylo – ovšem Mišo Kaščák na hlavní pódia umísťuje domácí jména pravidelně –, určitě i specifická atmosféra, která letošní edici slovenského národního klenotu jménem Pohoda celé tři dny provázela. A nemohla mít lepší konec. Když něco považuješ za zázrak, tak si to musíš hýčkat.

Dneska čekejte pochopitelně pár reminiscencí z Pohody, FVLCRVM feat. Annet X, Kokoroko i nečekaně svěží The Libertines a samozřejmě novinky – například Orient, Carlos Truly nebo EerieWanda. Oblaka in Heaven. Na Radio 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
The Lounge Society – No Driver
Kyle Kidd – Scars Alight
Julmud – Haras El Jabal
Toyota Vangelis – Stones In My Body feat. Sahareya
Naima Bock – O Morro
Sea Power – Two Fingers
Eerie Wanda – Sail to the Silver Sun
Theon Cross – Epistrophy
Kokoroko – Age of Ascent
Taxi Wars – Bridges
Orient – Heaven Left Behind
Derya Yildirim & Grup Şimşek – Bal
Mark de Clive-Lowe – You’ve Got to Have Freedom
Adrian Quesada – Ídolo (feat. Angelica Garcia)
FVLCRVM x Annet X – Do It All Again
Spoon – On the Radio
The Veldt – Check Out Your Mind
Oblaka – A Cloud Hangs Over
The Libertines – What Became of the Likely Lads
Joe Armon-Jones & Asheber – No Weapon
Carlos Truly – Dumb Desire
Siouxsie & the Banshees – Kiss Them for Me (7' Version)
Lambchop – Police Dog Blues
Irreversible Entanglements – Down to Earth
Hollie Cook – Unkind Love
Tropical Fuck Storm – Heaven

foto @ Gerald Jenkins

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace