Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 26.08.2022

Tak a je to. Dva letní měsíce jsou pomalu za námi. Vlastně ani nevím, zda to uteklo rychle nebo pomalu. Částečně se do toho logicky promítá setrvačnost, částečně neustálý režim pohotovosti, hodně únava. Stálo to za to? Stálo.


Moje náklonnost k iberoamerické kultuře, hudbě, literatuře, jídlu a vlastně všemu není žádným tajemstvím. Baví mě tamní humor, fatalita i zdánlivá kázeň neustále narušovaná absurditou. Typickým příkladem jsou jejich legendy prorostlé věkovitými božstvy, přírodou, (často) nuceným náboženstvím a přes veškerou vážnost nadsázkou a humorem. Což v žádném případě neznamená, že by nebylo třeba je brát vážně. V jednom z minulých číslech Full Moonu jsem psal o krásném letošním albu dvojice Anteloper, zasvěceném růžovým říčním delfínům. Ti se do toků rozvodněné Amazonky vrací pravidelně každé období dešťů a podle tamních bájí často mění podobu. V Amazonii je nazývají encantados a přes jejich krásu a roztomilost (nebo možná právě proto?) o nich říkají, že svádí tamní obyvatele do podsvětí Encante. Což má být prastarý ráj podobný Atlantidě, ze kterého se ale nikdo nevrátil živý. Kouzelná růžová je jedna věc, strašidelné vyvrcholení další, jinou kapitolou je pak význam termínu encantado – v doslovném překladu potěšený nebo okouzlující. A pak se v tom vyznejte.


„… zostalo mi toho eště dosť. Ak nie na vzpomienky, tak alespoň na mýtus,“ píše v knize Pár poznámok o smutku nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichie. Útlou knihu jsem zakoupil náhodou v nitranském knihkupectví a antikvariátu Pod vrškom. Krásné místo. Imprese z Flaamu najdete jinde tady na stránce, jejich pásek mám stále ještě na ruce. Těžko říct proč. Zápisky Adichie věnované nečekanému úmrtí jejího otce, jejím vzpomínkám na něj a popisu emocí, které po jeho odchodu prožívala, se začínám probírat ještě v Nitře i cestou odtamtud, dočteno stále nemám. Tak silné a přímočaré vyznání je třeba ředit, každá kapitola přináší řadu otázek a přemýšlení. Adichie umí zdánlivě běžné situace a stavy velmi sugestivně pojmenovat, možná aniž by si předtím byla vědoma, že to dokáže. Těžké, ale potřebné. Nápomocné. Je důležité si uvědomit, jak nepřipraveni jsme na podobné situace. „Život mi po jednotlivých vrstvách strát pripadá tenučký ako papier.“


Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Kdyby to stihl. Taky jsem se ještě chtěl vrátit k Flaamu, ale vlastně… prostě tam příští rok jeďte. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni. O rozhovor s Anteloper jsem na jaře velmi stál, ostatně trumpetistku Jaimie Branch sleduji už spoustu let, ve finále jsme to v rámci zaměstnanosti z obou stran odložili na podzim. Teď už to nepůjde. Jaimie Branch si v pondělí jeden růžový delfín odvedl s sebou. Velmi nečekaně a brzy, snad se má v Encante dobře. Starý Joe říkával „future is unwriten“, a platí to jak v pozitivní, tak negativní části spektra. Je jen na nás, jak si ten nepopsaný papír vybarvíme. Na tohle je třeba nezapomínat, protože pořád nám toho zůstává hodně. A když ne na vzpomínku, tak aspoň na mýtus.

Dneska večer na Radiu 1 pochopitelně s Anteloper, Joe Strummerem, 52 Hertz Whale, Dada Black Sheep nebo Elizou. Pár vzpomínek na Flaam přijde taky, podobně jako Tamara, Shilpa Ray nebo Lucrecia Dalt. ¡Atemporal!

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Eliza – Straight Talker
Danger Mouse x Black Thought – The Darkest Part (feat. Raekwon and Kid Sister)
Basher – Primetime A Go-Go
Jake Blount – Didn’t It Rain
52 Hertz Whale – Aberration
Sea Power – Doppelganger
HMLTD – Proxy Love
Shilpa Ray – Nocturnal Emissions
Montparnasse Musique – Bonjour
Sun Ra Arkestra – Somebody Else's Idea
Ami Dang – Sensations
The Comet Is Coming – Lucid Dreamer
King Horror – The Cutting Blade
Anteloper – Delfin Rosado
Sarathy Korwar – Utopia Is a Colonial Project
Tamara – Vincentka
Dada Black Sheep – Saba Malik Ek
Warhaus – The Good Lie
NEU! – Hallogallo (Stephen Morris and Gabe Gurnsey Remix)
The Soft Pink Truth – The Anal Starcaise
Space – Magic Fly
Dan Kurfirst – Ghost Killers
Lucrecia Dalt – Atemporal
Nwando Ebizie – True Believer
ABADIR – Drifting Rituals
Isama Zing – Addicted to the Fiction (ft. Milan André Boronell)
Carla Dal Forno – Come Around
Joe Strummer – Fantastic

foto @ Graciela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace