Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie ve Veletržním paláci a podlomí se mi koleno. Jak příznačné pro poslední dny. Arunanondchai je zahraničním hostem letošní expozice Cen Jindřicha Chalupeckého, čarokrásné i úderné obrazy z jeho videí jsou omamné a vtahující. O to podvratněji si člověk bere zmíněný došlap. „Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš, protože beze snů jsi svobodný,“ říká Arunanondchai v jednom ze svých záběrů. Děkujeme.


Letošní podzim začal skvěle. Vykračuji si takhle do práce a najednou zjistím, že kácí můj oblíbený kaštan. Objektivně je třeba říct, že ten strom, letitý, ohnutý mnoha předchozími podzimy, bránil výhledu a vůbec ohrožoval ulici. Ale stejně. Navíc na tom plácku u vjezdu do garáží začalo pekelně foukat, jak se tam najednou otevřela spousta prostoru. Asi začnu chodit jinudy. Když už vytahujeme kabát tak brzy. V sobotu v Dobřichovicích jsem žehral, že ho nemám, pak ho pár dní nosil a stěžoval si stejnak. Na tmu i na zimu. Když tohle píšu, je jako na potvoru slunečno a krásně. S náladou to máš jako s počasím, říkám kamarádce na otázku, zda se za ní stavím na letošní Žižkovské. Nikdy nevíš, jak se to vyvine. „Lay your head down, all the will in the world won’t get it done,“ zpívá Kurt Wagner.


Procházím Veletržním palácem a mám radost, že to tady zase po nějaké době začne trochu žít. Mám tuhle budovu rád, aniž bych úplně přesně věděl proč. „Kuřácká“ výstava je vlastně pěkná, byť mi celé to téma přijde trochu… prchavé? Nicméně instalace mezi záclonami je velmi decentní a povedená, některé vystavované kusy jsou vyloženě kouzelné. Věděli jste například o baletu jménem Nikotina? Potěšily taky letošní nominace na diskutovanou Cenu Jindřicha Chalupeckého, zejména obrazy Martiny Drozd Smutné nebo instalace Olgy Krykun. V tiskovce se o díle Krykun píše jako o „formě feministického punku“ nebo o „balancování na pomezí offline a online světa“, dojmy z jejích pomněnek a zdobených motýlkovitých dronů ale utíkají mnohem dál. Voní návratem k dávným mytologiím, ozvěnou dob, kdy se za zážitky muselo ven. Někam daleko. Time is the flat circle, pamatujete?


„Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš, protože beze snů jsi svobodný.“ Ta věta mi uvízla v hlavě. Jasně, bylo to teprve ráno, ale mám neodbytný pocit, že tohle úsloví se mně bude držet dlouho. A to podzim teprve začíná, co budeme říkat za měsíc. Ještě že jsou dny tak nabité a na přemýšlení zbývá tak málo času. Teď teprve si všimnu, jaké má tenhle Šejkr pořadové číslo. Jakže to říkala la fama? „No hay manera que desaparezca.“

Dneska večer na Radiu 1 to bude totální časová spirála. Kytary, bangery i obžaloby. Kosmik musik. Spolu s Lambchop, Salto with Love, W.I.T.C.H., The Wilderness, Kutu, Vellocet Roll nebo Holy Motors. Balance Is Gone.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Sampa the Great – Can I Live? (feat. Witch)
Warhaus – Desire
Flash Amazonas – Ululu
Lambchop – Little Black Boxes
Salto with Love – Road
Algiers – Bite Back (feat. Billy Woods & Backxwash)
Miles Davis – Hopscotch (fast)
Terror Phoenix – Data Rain
Holy Motors – Superstar
Jaimie Branch – Prayer for Amerikkka pt. 1 & 2 (Live)
Billy Nomates – Balance Is Gone
Takuya Kuroda – Time Coil
Mauskovic Dance Band – Bukaroo Bank
Andrew Broder – Sleeping Car Porters (feat. Moor Mother & Billy Woods)
Vellocet Roll – 5:10 AM
Big Joanie – In My Arms
Hüsker Dü – The Girl Who Lives on Heaven Hill
The Wilderness – Juche (tɕutɕʰe)
Special Interest – Follow Me
Witch – Waile
Kutu – Baamet Beal
Horace Andy, Daddy Freddy – Midnight Scorcher
Beak> – Kosmik Musik (Part 5)
Rosalía – La fama (Live en el Palau Sant Jordi)

foto © Korakrit Arunanondchai

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace