Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #90: Možná jednou

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 21.10.2022

Doba je dynamická. Tohle úsloví se objevilo asi mnohem dříve, ale pamatuji si ho tak nějak od covidu, kdy se používalo zejména v souvislosti s vládními vyhlášeními, často v ironickém až hanlivém kontextu. Připadá mi to tak dávno, že už vlastně nevím, jak jsme tehdy uvažovali. Že to bude trvat dlouho, bylo záhy jasné, že ta, ehm, dynamika zůstane, respektive nakolik se promění, jsme jistě netušili. Během posledních čtrnácti dnů se toho stalo tolik, že vlastně nevím, o čem psát. A jestli vůbec.


Původně to mělo být o Kendrickovi, nakonec se mi do tracklistu ani nevešel. Na koncert jsem se těšil dlouho, nikdy mě ale nenapadlo, že to bude takový zážitek. Některé recenze koncert v O2 areně popisují celkem věrně, ale pořád je to jen zlomek toho, co se tam stalo. (Jsem rád, že jsem o tom psát nemusel.) „Chyběla mi trochu bezprostřednost,“ píše mi pár dní poté kamarád a velký znalec rapu. Chápu, ale… Vyžadovat bezprostřednost v případě show, která je spočítaná na zlomky sekund, s pečlivě odváženou mírou poselství, decentního, přesto zásadního vizuálního zážitku, vášně i touhy, je možná až neslušné. Vlastně mě ze všeho nejvíc oslovila úplně opačná věc – málokdy je vidět takové soustředění, snaha o dokonalost. Která zároveň není ani urputná, ani křečovitá. Úsměv při předposledním tracku přišel zrovna ve chvíli, kdy si člověk mohl myslet, že sleduje robota. Nikoli, jen se to prostě povedlo.


„Nelíbilo se jim, že sem jinej, marně bych řval o pomoc,“ zpíval Petr Stanko kdysi (a po něm Tvrdý s Havelkou, víme). Kendrickův koncert byl ze zážitků, na které se nezapomíná, ale v mé hlavě bude asi navždy spojený s tím, co se stalo o pár desítek hodin později. Ne že by to souviselo. Po návštěvě O2 areny mě přepadla chřipka, dalo se to čekat, o tereziánském létě jsme si říkali minule, jen není tak přítulné, jak by se mohlo zdát. Když jsem se ve čtvrtek brzy ráno probral a podíval se, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly, vůbec si nedokážu představit, jak to vnímají lidé tam. „Chce sa mi plakať a do toho zvracať z tejto nechutnej krajiny,“ píše týden poté Jonatán na Facebooku. Cením velmi kluky z 52 Hertz Whale, že přijeli a odehráli křest, dva dny potom, co se v Bratislavě stalo. „Věděli jsme, že to musíme udělat, musíme pokračovat v tom, co děláme,“ říkal mi pak Tomáš v sobotu. Podepisuju.


Pořád říkám, že Šejkr je něco jako deníček, sice mi to moc lidí nevěří, ale je to tak. Na tomhle sloupku je to ostatně vidět, žádné pořádné téma nemá, je to jen shluk několika událostí z poslední doby. Jedna z těch pozitivnějších je, že jsem taky po strašně dlouhé době dočetl knihu, respektive ji zhltnul. Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu je skvělý román, škoda že jich od Maryse Condé není do češtiny přeloženo víc. Jenže pak jsem si přečetl doslov Jovanky Šotolové, ve kterém vypráví o osudech autorky knihy, a zjistil, že její příběh je možná ještě silnější než ten, který vyprávěla. Nejen proto, že je opravdový, takový, na který fantazie nestačí. „Možná jednou, se to zas vrátí, možná jednou, zatím…“

Dneska večer na Radiu 1 se to možná zas vrátí spolu s Baby Rose, Lazer Vikingem, Joyce Moreno, I Like Trains, Tvrdým i Havelkou nebo Nyx Nótt. Thriller?

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Joyce Moreno – Feminina
Flash Amazonas – La Reina es un lagarto
Luci – Stop Playin‘
Goat – Do the Dance
La URSS – Armoria
Liv.e – Ghost
Žakhéles – Kamion
Orbital & Sleaford Mods – Dirty Rat
Lady Aicha & Pisco Cranes Original Fulu Miziki of Kinshasa – Two Seven
Sarathy Korwar – Remember Begum Rokheya
Lazer Viking – Mohn Cheree
Nyx Nótt – Thriller
Baby Rose – Fight Club feat. Georgia Anne Muldrow
Joyeria – Performance Review
Run Logan Run – Great Fools
Sault – Angel (first part ercept, feat. Chronixx)
I Like Trains – Prism
Morita Vargas – Deysa
Control Machete – Pesada
Ghost Funk Orchestra – Blood Moon
Kate NV – early bird
Tvrdý/Havelka – Možná jednou
Lucrecia Dalt – Contentida
Sting – History Will Teach Us Nothing
Oscar Jerome & Oscar #Worldpeace – Green with Envy
Theon Cross – Wings
The Drones – I Drink
Carla Dal Forno – Side by Side
New Model Army – Better Then Them

foto © Letizia Battaglia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace