Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #91: Mezi řečí

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 04.11.2022

„Na karton a další odpadové materiály si můžete malovat, co chcete, můžete si hrát, nebude vám pak líto to vyhodit,“ prohlásil na tiskové prezentaci své výstavy moldavský malíř Alexander Tinei. Přišel jsem sice tradičně pozdě, ale nějak mu to nevěřím. Mám pocit, že si z nás dělá šoufky, vlastně pochybuji, že někdy vůbec něco vyhodil. Výstava Funny Games je famózní.


Občas si v pořadu postěžuji, že bylo složité poskládat tracklist na Šejkr. Respektive definitivně poskládat, to když se na poslední chvíli nebo i pět minut po dvanácté objeví track, který tam jednoduše musí být. Slibuju, že už to dělat nebudu. Tenhle týden jsem měl totiž hotovo v úterý odpoledne. O hodinu později Sault přišli s pěti novými alby. Pěti. Novými. Alby. 56 tracků, 220 minut hudby. Zdarma ke stažení skrze stránky kapely, když člověk přijde na heslo. Jakoby mimochodem. (Bůh je láska.) Ale pouze po dobu pěti dní, na streamech desky nebudou. Jasně, Inflo a spol. si dělají, co chtějí od začátku, ale tohle je vrchol. I když… Letos vydali už jednu desku a třípísňový singl. A konec roku ještě není.


Koncertů je tolik, že jsem minulý pátek musel absolvovat rovnou dva. Emoce z různých stran rozbouřené New Model Army jsem si šel srovnat na křest Berlin Manson, kteří si mimo jiné pozvali Denisa a jeho crew. Nevím, jestli byl dobrý nápad nechat hosta, který vám ukradne večer, hrát před sebou, ale to je v podstatě jedno. Povedlo se obojí, dostali jsme výprask a bylo. O tom koncertě se zmiňuju hlavně z toho důvodu, že se mi tam stala zajímavá historka. Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor. Nejdřív jsem se tomu smál, ale pokračoval jak kolovrátek dál, až mi došlo, že si to možná fakt myslí. Že na koncertech často kazím věkový průměr, je evidentní, ale že o tom někdo může uvažovat tímhle směrem, mi přišlo zajímavé. Legrační… do jisté míry.


Funny Games. Kurátor rozverně nazvané výstavy Otto M. Urban v tiskové zprávě zmiňuje definici romantického světonázoru, které vládne „pocit hořkého konfliktu mezi člověkem a realitou, mezi individualitou a společností. Základní náladu tvoří smutek, osamělost, zoufalství.“. K čemu tedy všechna ta postmoderna, když tohle vyjádření popisuje současnou situaci možná ze všeho nejlépe? K Tineiovým dílům se hodí náramně, jsou mimořádné ve své emotivnosti, upřímnosti i zdánlivě všední banalitě, kterou popisují. Jsou to takové deníkové záznamy, nechal se slyšet jejich autor. Expozicí jsem sotva prolétl, abych stihl napsat pravidelnou dávku záznamů vlastních, ale už teď vím, že v hlavě zůstanou dlouho. Letošní podzim není z nejlehčích, co si budeme. Cestou do kanclu si přečtu na IG Denisův post, který končí prosbou: „Noste mi prosim třpytky na koncerty. Väčšinou si na ne spomeniem až ked som už na ceste a nemám so sebu žiadne.“ Mezi řečí je všechno.

Dneska v osm na Radiu 1 spolu s Thank You Lord for Satan (ano, i takto se dá pojmenovat kapela), pochopitelně Sault, Cakes Da Killa, Dmitrievna, Tshegue nebo Cold Cold Nights. Plus jedno vodítko k tématu nového čísla Full Moonu, které vyjde příští týden. When We Dance.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Thank You Lord for Satan – When We Dance
Sault – Glory
LUCI – Do You
Ezra Collective – No Confusion (feat. Kojey Radical)
Cakes Da Killa – Sip of My Sip (feat. Sevndeep)
Derya Yildirim & Grup Şimşek – Darıldım Darıldım
Leland Whitty – Awake
M.CHUZI feat. Nabou – Mammoet
Young Fathers – I Saw
Cold Cold Nights – 11 Rue de Médicis
The Cool Greenhouse – Hard Rock Potato
Shit & Shine – Cocoa Leaves
Baby Rose – Go
Living Colour – Desperate People
Algiers – Irreversible Damage (ft. Zack De La Rocha)
Thousand Knives – Thundercat Remodel
Nia Archives – Baianá
Lucrecia Dalt – El Galatzó
The Pull of Autumn – Outlaw Empire
Sault – Free
Cakes Da Killa – Think Harder
The Umlauts – The Commuter
Tshegue – Mais
Warhaus – Time Bomb
Spoon – On the Radio (Adrian Sherwood Reconstruction)
Carla Dal Forno – Mind You're On
Siouxsie & The Banshees – Fireworks
Dmitrievna – Na útese
Tuxedomoon – In a Manner of Speaking

ilustrace © Alexander Tinei – Picasso’s Bull

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace