Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 18.11.2022

„Můžete mě pustit, jen si to tady položím.“ Starší paní se prodírá dopředu k pietnímu místu, nakonec si od ní raději zapálenou svíčku vezmu, aby se nemusela ohýbat, a pokládám ji na chodník Národní třídy spolu s tvou svou. Hoří vedle ostatních, je jich tu takhle v podvečer už docela požehnaně. Zůstávám chvíli v podřepu na chodníku, záplava svíček příjemně oslňuje a hřeje. To se dneska hodí. Vzduch nad rozpáleným voskem se tetelí, zajímavé je, jak je tady dole u chodníku rušnými hovory a skandováním zurčící ulice najednou klid a ticho.


Tracklist dnešního Šejkru je ještě hodně o Le Guess Who?, pochopitelně. I když jsem se tady o něm vyjádřil už dostatečně, a to ještě píšeme report do tištěného vydání. Dojmy z nejlepšího ročníku nejlepšího festivalu se budou vracet ještě dlouho. Jen tam se vám může stát, že odejdete z koncertu, protože je moc dobrý a neviděli byste pak už nic jiného. Však on tu Lucrecii někdo přiveze. Vzpomínám na vystoupení kolumbijských Romperayo, divokou roztančenou cumbia party, která se na nahrávce zachytit asi ani nedá, i když letošní Así No Se Puede Muchaches je fajn deska. S parádním názvem. Na Mourning [A] BLKstar, kteří nám ukradli srdce, na roztomilé Flash Amazonas, kteří se mi stejně jako mnoho dalších do reportu pořádně nevešli, na místní nenápadné civilní hrdiny Lewsberg, kterým velká stage náramně slušela. A takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho...

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna když začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost, tak určitě. Kdy tohle omílání stále stejných jmen skončí? Tancuje se a zpívá, třeba o husákových dětech. Vážně tohle máme zapotřebí? Letos se sice pořadatelé sváteční line-up snažili občerstvit, ale pořád málo. Chápu, že jde taky o popularitu, ale proč musí příštím generacím zpívat zasloužilí umělci? S veškerým respektem. Přijde mi, že to devalvuje důležité a silné projevy, jako například ten od novináře Filipa Titlbacha. Díky všem, co měli prsty v pozvání Pišty a Anety, na které si ještě počkám, i když teda přituhuje. Zejména odspodu. Čtyřpísňový blok za to stojí, živě Hlavolamy i závěrečný hit Do It All Again. Strašně dobře, že tam byli. Pro všechny. Verš „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes“ cinkne jako vždycky zatraceně nahlas. Sakra, tohle znám tak dobře.


Mířím pěšky nahoru do hoodu. Snažím se jít svižně, zima je tady, cesta z prosluněného Utrechtu rovnou pod vlhkou deku smogu je až příliš příkrá. V uších mi hraje už asi po padesáté v posledních dvou týdnech novinka britského producenta Duvala Timothyho, ta se taky velmi povedla. Nějak ho mám zafixovaného v londýnské jazzové a hiphopové scéně, což je v podstatě správně, ale teprve dneska jsem zjistil, že je podepsán hned pod čtyřmi věcmi Kendrickova posledního alba, včetně mé oblíbené Crown. Zajímavé souvislosti. Musím dávat větší pozor.

Dneska v osm večer zmíněné reminiscence z Utrechtu, Duval Timothy, Sault, Arleta, tyroneisaacstuart nebo Ami Dang. Hold Me.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Sault – Higher
Lewsberg – Non-Fiction Writer
Big Joanie – Today
dEUS – Must Have Been New
tyroneisaacstuart – HAI
Arleta – Fullmoon
Kae Tempest – Move Rework (with Kojey Radical)
Mourning [A] BLKstar – Hold Me
Flash Amazonas – Nuevas estructuras atomicas
Don Cherry – Om Shanti Om
Barry Adamson – Psycho Sexual
Laibach – The Future
Ami Dang – A Muted Crime
Sault – Valley of the Ocean
Sunshine – Daydreams About White Lines
Nyxx Nótt – Actioner
Batida – Farramenta
Village of the Sun – Ted
Con & Kwake – Greedy Drum
Duval Timothy – Wood feat. Yu Su
A Certain Ratio – Waiting on a Train
Tindersticks – See My Girls
tyroneisaacstuart – Pure Body feat. Theon Cross and Moses Boyd
Chelsea Carmichael – Bone And Soil feat. Joshua Idehen [Shabaka Hutchings Remix]
Romperayo – Jojojo
The The – Lonely Planet

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace