Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy. Podobné kolize mě příliš nebaví, rozhodně kvůli tomu nezačnu nosit flanelky. Ta doba už je dávno pryč. I když, support podobného druhu je vlastně celkem cool, to se musí nechat. Už aby byla neděle.


Výlet na Eurosonic přišel v pravý čas, už bylo třeba z toho volebního „kontextu“ na chvíli vypadnout. Na podobných akcích zprávy z domova člověk nemá moc šanci sledovat. Naštěstí. Když jsem byl v Groningenu v roce 2020, byl jsem přesvědčen, že je to naposledy. Tehdejší ročník byl fajn, jen už toho bylo po těch letech nějak moc. Covid s původně nezlomným rozhodnutím zahýbal, tak jsem se na to zmrzlé město docela těšil, i když přesocializovaný jsem si připadal už na letišti v Praze. Brouzdání známými uličkami v Groningenu by ukonejšilo i křehčí nátury, chuť honit se za novými a novějšími objevy se ale nedostavila. Stejně jako mód být neustále v pohotovosti na small talky. Naštěstí tam byl kamarád Koen se svou alternativní lokální přehlídkou v irské krčmě O’Ceallaigh, kde bylo nakonec nejlépe.


Přelom roku je divné období, letos mi to nesedlo vůbec. Jasně, bylo to krátké, osobní nastavení všechno jen ne ideální a do toho klasický stres před i po svátcích. S ním jsou spojené jednak uzávěrky únorového čísla, které jsou téměř vždy těsně po novém roce, vyúčtování grantů, letos se přidalo vydání Václavovy desky. (Na tu se ale těšte!) Prostě chaos. Ani jsme se dvakrát neotočili a je únor. Podle toho ostatně poslední sloupky vypadají. A možná i pořady. Ono to taky poskládejte, když je pomalu každý den nějaká prezidentská debata, o jejich úrovni nemluvě. Ani mi nedošlo, že tohle je jubilejní padesátý Šejkr ze strašnické divočiny. Navíc některé věci, co by člověk chtěl pustit, ještě nemůže, naštěstí jak Kate NV, tak Algiers vydali singly. Ambivalence se dotkla i Algiers, pořád jsem se do té desky nemohl dostat, až přišlo I Can’t Stand It! Sakra, jak já tomu Franklinovi rozumím.

Every number repeating
They echo all that you said
It's in the wind, whatever it is
It's almost here


Eurosonic nakonec asi ok, přežili jsme. Pokud chcete nějaká jména, tak Heartworms (Speedy Wunderground drží laťku), Bnnyhunna nebo Songø. Ty všechny si dneska pustíme, případně Maestro Espada, na které dojde jindy. Skoro nejlepší ale byli domácí Tramhaus, které uvítáme v létě na Full Moon Stagi. S tou půjdeme ven taky brzy. Retrospektivu Gianniho Versaceho jsme nakonec zhltli během posledních dvaceti minut otvíračky muzea, ještě pořád mám ty barvy před očima. Nebo že by to byl ještě ten přelom roku? No nic, jdu volit. A flanelku nepotřebuju.

Dneska Radio 1, v osm večer. Pár zmíněných z Eurosonicu, plus parádní estonské kombo Mart Avi a Ellian Tulve, Václav Toyota a stálice jako John Cale a Refree nebo Timea. *Every number repeating… *

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Wim Wenders

tracklist:
Rob Mazurek Exploding Star Orchestra – Future Shaman
Heartworms – Retributions Of An Awful Life
Zohra – Murder In The Temple (feat Lydia Lunch)
Dave Okumu – 7 Generations (ft. Grace Jones, Wesley Joseph & ESKA)
Ireke – Petit à petit
Nico Paulo – Time
Toyota Vangelis – VPN
Kate NV – meow chat
Louis VI ¬– Yonn Manman Laté ft. Moses Boyd
Kosaya Gora – Motorcyclists Die
The Creatures – Red Wrapping Paper
Gabriel da Rosa – Cachaça
Mark de Clive-Lowe & Shigeto & Melanie Charles – The Creator Has a Master Plan Part II
Algiers – I Can't Stand It! (feat. Samuel T. Herring & Jae Matthews)
João Selva – Passarinho
Bnnyhunna – Traffic (feat. Yasper)
Oddisee – Hard to Tell
Mart Avi – Village Affairs feat. Eliann Tulve
Caixa Cubo – Sábado
Songø – Tsibiri
Sleaford Mods – UK Grim
Skinny Pelembe – Oh, Silly George
COTS – Flowers (Fresh Cut)
Hot Mustard – Butcher Block
Timea – Two Blocks Away
Refree – Montañas vacías
John Cale – Out Your Window
The First Edition – Just Dropped In (To See What Condition My Condition Is In)
Tomorrow’s Warriors – I Am Warrior (Zara McFarlane)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #118: Nevratné zápletky

Michal Pařízek 17.11.2023

Co vás pohání po těch letech v oboru, ptali se mě na kurzu kulturní žurnalistiky předevčírem v Olomouci. Že by to byl tenhle stres? Občas bych měnil.

Hádanky z Utrechtu #4: Zase jiné, zase nejlepší

Michal Pařízek 13.11.2023

Razítkem kvality je v neděli spuštěný předprodej na další ročník – dvě třetiny celofestivalových vstupenek se vyprodalo za několik hodin. Už máte ten svůj?

Hádanky z Utrechtu #3: Reiki restart

Michal Pařízek 12.11.2023

Na oltáři Janskerku stojí čtyři kotoučové magnetofony, tolik najednou jsem jich možná nikdy neviděl. Tolik jich nemá ani Amák v Golden Hive, napadne mě okamžitě.

Hádanky z Utrechtu #2: Pouliční tanec

Michal Pařízek 11.11.2023

„Která kapela vás zaujala nejvíc?“ Anketa, kterou spouští neznámý týpek na terase TivoliVredenburg začíná být čím dál vtipnější, zeptá se asi osmi lidí...

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous.

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek 03.11.2023

Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera.

Další text o dalším posraným městě! (Timber Timbre & co.)

Soňa Pokorná 01.11.2023

Anglický punkový básník, hudebník a performer John Cooper Clarke napsal báseň Evidently Chickentown (Evidentně zasrané město), která popisuje marnost každodenního života na předměstí.

Mezi zkouškou a představením za kasu aneb Nenechme kulturu utichnout

Magdalena Fendrychová 22.10.2023

Vizi budoucnosti, v níž stát přijde o umělecké talenty, načrtl během happeningu iniciativa Nenechme kulturu utichnout na Hlavním nádraží.

Šejkr #116: Příští stopy

Michal Pařízek 20.10.2023

Zmačkáním se zlidšťuje. Vrtá mi to hlavou čím dál víc. Že by to všechno leželo v chybách, v poškozeních?

Dada (Unsound 2023)

Zuzana Malá 10.10.2023

„Očekávejte neočekávatelné“ nebylo jen mottem setu Autechre, ale i celého festivalu, který si letos vzal za své přízvisko Dada.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace