Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 24.03.2020

Je radost sledovat, jak se víc a víc lidí z Full Moonu zapojuje do psaní textů „na doma“. I vzhledem k tomu, o čem se bavíme poslední dobou čím dál častěji, totiž že s dodržováním pracovní morálky to není doma jen tak. A s vědomím toho, že nás čeká ještě minimálně osm dní. Formuje se nám u toho dubnové číslo, s tématem, které už je aktuální jen zčásti, i když se mu věnujeme skoro na třiceti stránkách. Nevadí, úplněk se blíží, jedeme podle plánu. Překvapilo mě, že se hned několik lidí ptalo, třeba před chvílí zástupce tiskárny, jestli jako vyjde další číslo. Proč by nemělo?

Poslední dobou to vypadá, jako by se ve světě alternativní kultury hrála nějaká podivná hra, která s virem nemá nic společného. Kolik jich za poslední dny bylo? Minulý týden Genesis P-Orridge, včera Tres Warren z Psychic Ills, v neděli Gabi Delgado-López z Deutsch Amerikanische Freundschaft. Německá novovlnná dvojice mě provází fakt dlouho, zkuste alba Alles Ist Gut nebo Gold und Liebe, obojí z roku 1981. Archeologie, jasně, ale podobné kapely by měly být známější. D.A.F. to navíc v poslední době znovu rozjížděli, během letoška měli hrát leckde okolo, říkal jsem si, že bych vyrazil. Sakra. Jasně, takové jako na videu níže by to asi nebylo, ale stejně.

Dnešní díl měl být o něčem jiném, ale včera jsem si přečetl tenhle text. O některých věcech se příliš nemluví, a to je škoda. Jak jsem říkal na začátku, připravujeme nové číslo a taky nevíme, zda se bude prodávat, zda bude někoho zajímat. Jenže pokračovat musíme, dokud to alespoň trochu jde. Pojďme si slíbit, že si do konce týdne každý alespoň jednu knihu objednáme. Pěkně přímo od nakladatele. Velký knižní čtvrtek minulý týden neproběhl, tak si udělejme radost jen tak. Přidávám pár vlastních tipů, posílejte svoje.

Fernando Vallejo – Madona zabijáků
Na přebalu se píše o černé básni v próze, pro mě šlo o naprosto strhující vykreslení atmosféry města, které opustil král. Magický realismus bičovaný arogancí a nejistotou. Zkuste jako doplněk prvních dvou řad Narcos.

Flannery O’Connor – Tajemství a mravy
Soubor esejů, článků a přednášek známé jižanské autorky. Nudit se opravdu nebudete. „Na základě čtení vlastních románů jsem zjistila, že mým tématem v beletrii je akt milosti na území ovládaném z větší části ďáblem.“

Julio Llamazares – Slzy svatého Vavřince
Málokdo píše jako Julio Llamazares. Skvělý jazyk, přesná pojmenování a přitom vysoce lyrická kniha.

Kateřina Piorecká a Karel Piorecký – Praha avantgardní
Starší publikace, ale to nevadí. Z knihovny mě ji donutily vytáhnout návštěvy výstav Devětsil a První republika. Momentálně by se ven moc chodit nemělo, ale v tomhle případě stačí jen listovat a... ulice samy ožívají.

Arturo Pérez-Reverte – Obléhání
Obléhání jsem teprve začal, ale Pérez-Reverte je celkem jistota. Nejen díky tomu, jak umí budovat napětí a stavět zápletky, ale kdykoliv si od něj nějakou knihu přečtu, tak chci jet do města, kde se odehrává. Tentokrát do Cádizu.

Info

foto @ Nan Goldin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek 08.09.2023

Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek 25.08.2023

Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo jen postávat opodál a vstřebávat atmosféru.

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek 16.06.2023

Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace