Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 24.03.2020

Je radost sledovat, jak se víc a víc lidí z Full Moonu zapojuje do psaní textů „na doma“. I vzhledem k tomu, o čem se bavíme poslední dobou čím dál častěji, totiž že s dodržováním pracovní morálky to není doma jen tak. A s vědomím toho, že nás čeká ještě minimálně osm dní. Formuje se nám u toho dubnové číslo, s tématem, které už je aktuální jen zčásti, i když se mu věnujeme skoro na třiceti stránkách. Nevadí, úplněk se blíží, jedeme podle plánu. Překvapilo mě, že se hned několik lidí ptalo, třeba před chvílí zástupce tiskárny, jestli jako vyjde další číslo. Proč by nemělo?

Poslední dobou to vypadá, jako by se ve světě alternativní kultury hrála nějaká podivná hra, která s virem nemá nic společného. Kolik jich za poslední dny bylo? Minulý týden Genesis P-Orridge, včera Tres Warren z Psychic Ills, v neděli Gabi Delgado-López z Deutsch Amerikanische Freundschaft. Německá novovlnná dvojice mě provází fakt dlouho, zkuste alba Alles Ist Gut nebo Gold und Liebe, obojí z roku 1981. Archeologie, jasně, ale podobné kapely by měly být známější. D.A.F. to navíc v poslední době znovu rozjížděli, během letoška měli hrát leckde okolo, říkal jsem si, že bych vyrazil. Sakra. Jasně, takové jako na videu níže by to asi nebylo, ale stejně.

Dnešní díl měl být o něčem jiném, ale včera jsem si přečetl tenhle text. O některých věcech se příliš nemluví, a to je škoda. Jak jsem říkal na začátku, připravujeme nové číslo a taky nevíme, zda se bude prodávat, zda bude někoho zajímat. Jenže pokračovat musíme, dokud to alespoň trochu jde. Pojďme si slíbit, že si do konce týdne každý alespoň jednu knihu objednáme. Pěkně přímo od nakladatele. Velký knižní čtvrtek minulý týden neproběhl, tak si udělejme radost jen tak. Přidávám pár vlastních tipů, posílejte svoje.

Fernando Vallejo – Madona zabijáků
Na přebalu se píše o černé básni v próze, pro mě šlo o naprosto strhující vykreslení atmosféry města, které opustil král. Magický realismus bičovaný arogancí a nejistotou. Zkuste jako doplněk prvních dvou řad Narcos.

Flannery O’Connor – Tajemství a mravy
Soubor esejů, článků a přednášek známé jižanské autorky. Nudit se opravdu nebudete. „Na základě čtení vlastních románů jsem zjistila, že mým tématem v beletrii je akt milosti na území ovládaném z větší části ďáblem.“

Julio Llamazares – Slzy svatého Vavřince
Málokdo píše jako Julio Llamazares. Skvělý jazyk, přesná pojmenování a přitom vysoce lyrická kniha.

Kateřina Piorecká a Karel Piorecký – Praha avantgardní
Starší publikace, ale to nevadí. Z knihovny mě ji donutily vytáhnout návštěvy výstav Devětsil a První republika. Momentálně by se ven moc chodit nemělo, ale v tomhle případě stačí jen listovat a... ulice samy ožívají.

Arturo Pérez-Reverte – Obléhání
Obléhání jsem teprve začal, ale Pérez-Reverte je celkem jistota. Nejen díky tomu, jak umí budovat napětí a stavět zápletky, ale kdykoliv si od něj nějakou knihu přečtu, tak chci jet do města, kde se odehrává. Tentokrát do Cádizu.

Info

foto @ Nan Goldin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.