Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 24.03.2020

Je radost sledovat, jak se víc a víc lidí z Full Moonu zapojuje do psaní textů „na doma“. I vzhledem k tomu, o čem se bavíme poslední dobou čím dál častěji, totiž že s dodržováním pracovní morálky to není doma jen tak. A s vědomím toho, že nás čeká ještě minimálně osm dní. Formuje se nám u toho dubnové číslo, s tématem, které už je aktuální jen zčásti, i když se mu věnujeme skoro na třiceti stránkách. Nevadí, úplněk se blíží, jedeme podle plánu. Překvapilo mě, že se hned několik lidí ptalo, třeba před chvílí zástupce tiskárny, jestli jako vyjde další číslo. Proč by nemělo?

Poslední dobou to vypadá, jako by se ve světě alternativní kultury hrála nějaká podivná hra, která s virem nemá nic společného. Kolik jich za poslední dny bylo? Minulý týden Genesis P-Orridge, včera Tres Warren z Psychic Ills, v neděli Gabi Delgado-López z Deutsch Amerikanische Freundschaft. Německá novovlnná dvojice mě provází fakt dlouho, zkuste alba Alles Ist Gut nebo Gold und Liebe, obojí z roku 1981. Archeologie, jasně, ale podobné kapely by měly být známější. D.A.F. to navíc v poslední době znovu rozjížděli, během letoška měli hrát leckde okolo, říkal jsem si, že bych vyrazil. Sakra. Jasně, takové jako na videu níže by to asi nebylo, ale stejně.

Dnešní díl měl být o něčem jiném, ale včera jsem si přečetl tenhle text. O některých věcech se příliš nemluví, a to je škoda. Jak jsem říkal na začátku, připravujeme nové číslo a taky nevíme, zda se bude prodávat, zda bude někoho zajímat. Jenže pokračovat musíme, dokud to alespoň trochu jde. Pojďme si slíbit, že si do konce týdne každý alespoň jednu knihu objednáme. Pěkně přímo od nakladatele. Velký knižní čtvrtek minulý týden neproběhl, tak si udělejme radost jen tak. Přidávám pár vlastních tipů, posílejte svoje.

Fernando Vallejo – Madona zabijáků
Na přebalu se píše o černé básni v próze, pro mě šlo o naprosto strhující vykreslení atmosféry města, které opustil král. Magický realismus bičovaný arogancí a nejistotou. Zkuste jako doplněk prvních dvou řad Narcos.

Flannery O’Connor – Tajemství a mravy
Soubor esejů, článků a přednášek známé jižanské autorky. Nudit se opravdu nebudete. „Na základě čtení vlastních románů jsem zjistila, že mým tématem v beletrii je akt milosti na území ovládaném z větší části ďáblem.“

Julio Llamazares – Slzy svatého Vavřince
Málokdo píše jako Julio Llamazares. Skvělý jazyk, přesná pojmenování a přitom vysoce lyrická kniha.

Kateřina Piorecká a Karel Piorecký – Praha avantgardní
Starší publikace, ale to nevadí. Z knihovny mě ji donutily vytáhnout návštěvy výstav Devětsil a První republika. Momentálně by se ven moc chodit nemělo, ale v tomhle případě stačí jen listovat a... ulice samy ožívají.

Arturo Pérez-Reverte – Obléhání
Obléhání jsem teprve začal, ale Pérez-Reverte je celkem jistota. Nejen díky tomu, jak umí budovat napětí a stavět zápletky, ale kdykoliv si od něj nějakou knihu přečtu, tak chci jet do města, kde se odehrává. Tentokrát do Cádizu.

Info

foto @ Nan Goldin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace