Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Lokály

Šejkr na doma: Lokály

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 15.04.2020

Tak to máme posvěceno. Koncerty nejdříve 8. června, o kapacitě raději nemluvě. Nějak podobně se to asi očekávalo, někteří byli možná větší optimisté, ale realita nás nakonec dohnala. A to ještě pozor, od června pojedeme, pouze pokud všechno půjde, jak má, a ještě navíc pěkně pozvolna. A co teprve v létě! Dnešní oznámení Pohody berme jako první, ehm, vlaštovku, celé léto bude hodně jiné, než jsme předpokládali. Festivalů si letos moc neužijeme. Hlavně těch větších, se zahraničními skupinami. Obecně nás čeká takový lokální rok, řečeno s nadsázkou. Je to špatně?

Osobně jsem na to velmi zvědavý. Sice už několik let vyhrožuji, že musím omezit cestování za prací i zábavou, ale přes všechny řeči se mi to pořád nedařilo. A teď je to tady. Můj „klasický“ červenec, měsíc, během kterého jsem v posledních cca patnácti letech trávil pravidelně doma sotva týden, bude letos vypadat jinak. Nebo ne? Záleží samozřejmě na okolnostech, uvidíme, do jaké míry bude uvolnění vládních opatření pokračovat, ale předpokládám, že nějaké menší akce, doufejme, že i ty pod širým nebem, přece jen povolené budou. Ve chvíli, kdy budou otevřená nákupní centra protkaná klimatizací a s často násobně větší kapacitou i návštěvností než malé nezávislé festivaly, by to nedávalo vůbec žádný smysl. Byla by škoda dívat se na všechno jen skrz obrazovku. Nějaké menší akce chystá na letní měsíce i Full Moon, všechno se brzy dozvíte.

Léta na potkání tvrdím, jak je na tom lokální scéna dobře, říkám to doma i v zahraničí. Ostatně ze zájmu, jakou jí věnujeme ve Full Moonu, je dobře poznat, jak si jí vážíme. Říká se, že v rámci aktuální světové situace by mohla být i příležitost něco změnit, vylepšit, proč by se to nemohlo týkat i přístupu k lokální scéně? Vždycky mě překvapí, když někteří redaktoři při hlasování ve výročním žebříčku vynechávají kategorii domácí, s tím, že českou hudbu neposlouchají. Jde spíše o výjimky, ale existují. Jistě nejen mezi redaktory Full Moonu, asi každý má ve svém okruhu někoho, koho domácí hudba nebo možná celá kultura jednoduše nezajímá. Tohle je šance zkusit pro jednou (nebo navždy) zapomenout na předsudky nebo jen zapátrat hlouběji, jiné koncerty než domácí nějakou dobu nebudou. Na české a slovenská scéně – špatně se mi to rozděluje, beru to spíš jako celek – toho najdeme zajímavého tolik, že s tím můžeme vydržet mnohem déle než jeden rok.

Info

foto @ Andrea Petrovičová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace