Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 30.04.2020
Tak a je to, zůstáváme doma. Touhle větou začínal první Šejkr na doma, bylo to 16. března. Kolik od té doby uplynulo času, pocitově? Půl roku? Už si nepamatuju, co jsem dělal, když mě napadlo psát tenhle seriál, a upřímně, nikdy jsem si nemyslel, že mi to vydrží tak dlouho. A nejspíš nikdo z nás si tehdy nemyslel, že budeme zavření ještě dnes. Ano, zůstáváme stále jednou nohou doma, ale všechno jednou končí, i tahle série. Během té doby se toho stalo hodně, kromě uzávěrek dvou čísel nespočet mailů a telefonátů, měnily se podmínky, prognózy i výhledy, měnila se nálada. Výrazně. A na těch textech je to vidět. Vyzněním i kvalitou. Často se mě různí lidé ptali, kdy to vlastně píšu, což bylo taky různé. Původní idea (bláhová, samozřejmě) byla psát každý den hned po probuzení, zčerstva, z první. To vydrželo asi týden. Některé díly zabraly pět hodin, na jiné byl čas sotva desítky minut, další jsem rozmýšlel několik dní. Původní sada poznámek vzala brzy za své, zejména v druhé půlce těch šestačtyřiceti dní už to pak šlo většinou rovnou „na papír“. A paradoxně mi posledních pár dílů připadalo, že to jde samo. Mozek je sval. Mám z toho dobrý pocit, neúprosná pravidelnost přinesla částečný řád, i když se mi občas zoufale nechtělo. Nebo mě to přivedlo na jiné myšlenky, což také není od věci. Někteří z vás píšou, že bych končit neměl, že mi to bude chybět. Bude.
Přemítám, na jak velké množství témat nedošlo. Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru, kterou světová situace vystresovala tak, že si koupila několik střelných zbraní; jindy zase o tom, jak jdou v českých e-shopech na dračku vzduchové pistole nebo mačety. Jako bychom se dokázali ubránit útokem. Chtěl jsem psát i o rouškách, jenže ty člověk viděl během sedmi týdnů tak často, že se mu o nich i zdálo. Mně tedy ano. Jeden díl měl být věnovaný jejich motivům, po částečném ponoru do záplavy bizarností jsem to ale vzdal. Asi by to stejně vyhrál Lukáš Pollert, který si na návštěvu k Daniele Drtinové vzal roušku s fotkou vlastního úsměvu. Jak se říká, to nevymyslíš. (Navíc mu byla evidentně velká.)
Čtyřicet šest dní přineslo samozřejmě spoustu hudby, některou budu mít tak úzce spojenou s karanténou, že si na minulé dny vzpomenu, kdykoli si ji pustím. Na některá jména bych bez separace ani nenarazil, jiným bych nevěnoval tolik pozornosti. Znám se. Díky za reakce na odkazy, které každý z dílů obsahoval, zdaleka se nevešlo všechno. Několik večerů mi dělala společnost loňská deska The Livelong Day od Lankum, při irských elegiích se z balkónu koukalo mnohem lépe, stejně jako u alb Townese van Zandta, která jsem během karantény projel mnohokrát. Jeden večer patřil The Cure, další zase Donnymu Hathawayovi, většina těch pocitů je nepřenosná. Níže najdete odkaz na playlist, kterému nechci říkat karanténní, ale je. Šestačtyřicet písniček, každá za jeden den. Bez pořadí, bez pointy. Aplikujte náhodným výběrem, každý ten den byl stejně jiný. Díky za to, že jste to četli. Díky za to, že čtete Full Moon. Brzy na viděnou. Tváří v tvář.
foto © Josef Koudelka
Michal Pařízek 12.08.2022
Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.
Michal Pařízek 29.07.2022
„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.
Michal Pařízek 15.07.2022
„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.
redakce 11.07.2022
Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…
Michal Pařízek 01.07.2022
„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.
prof. Neutrino 24.06.2022
Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.
redakce 21.06.2022
Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.
redakce 20.06.2022
Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.
Michal Pařízek 17.06.2022
Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…
redakce 13.06.2022
První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.