Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Sami v kině

Šejkr na doma: Sami v kině

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.04.2020

„Mám za to, že hudební kultura nebyla nikdy tak různorodá jako dnes. Dokonce to vypadá, jako by docházelo ke znovuzrození různorodých mládežnických subkultur. Nemluvím o dětech v černém, které sní o Berlíně, ale o něčem více nápaditém, stejně jako o poměrně důmyslné síti různých míst, která to podporují. Zajímavé je i pouze sledovat nejnovější kódy – slovní nebo vizuální. Už nejde o synchronizaci s metropolemi, ale o vytváření vlastních ‚globálně-lokálních‘ modelů. Mateřským městem je internet, ne New York, Londýn, Moskva nebo Soul. Pokud bude nízké nájemné, tak budeme v pohodě.“ Takhle mluvil estonský solitér vystupující pod jménem Mart Avi v rozhovoru v roce 2018, zajímavé je, jaký odlišný význam jeho slova dnes dostávají. Ve chvíli, kdy to vypadá, že jinou volbu de facto ani nemáme. Zvykneme si být před obrazovkou v kině sami, nebo nám to začne dokonce vyhovovat?

Aprílových žertů poněkud ubylo, to je jedna ze světlých stránek separace. Někteří věří na uvolnění příští sobotu, jiní jsou pesimističtější, mezi řádky se mluví o nucené karanténě po celý duben. „Já jsem trochu asociál, takže zatím dobrý,“ píše mi kamarádka a rozhodně není sama. Čím dál častěji mě ale napadá, co tohle sociální vytržení s lidmi udělá, hodně se mluví o ekonomických důsledcích nouzové provozu, což je bezpochyby správně. Ale tak nějak mi schází predikce toho, co současný stav udělá s vědomím a uvažováním lidí. Budeme se vlastně ještě chtít vidět? Mluvit spolu, aniž by mezi námi byla distančně bezpečná hladina displeje? „Tento způsob léčení je horší než nemoc,“ píší v Echo24 a mluví mi z duše.

Mart Avi mívá koncept svých nahrávek dokonale promyšlený, stejně tak i jejich prezentaci. Nový dvojsingl Spark / Soul ReaVer doprovází dvojice klipů, v tom ke druhé skladbě sedí Avi sám v prázdném kině, sleduje klip k první skladbě (ano, je to trochu zmatené, ale co dnes není?) a dělá si poznámky. Sám o sobě? Sám pro sebe? Jakým způsobem omezení, která prožíváme v současné době, promění kulturu? Štěpán Bolf z agentury A.M. 180 o tom v zajímavé anketě na serveru AlterEcho uvažuje v nečekaných souvislostech: „Současná krize možná změní a skokově posune technologie, jak informace a tím pádem i umění dostávat k lidem. Rozšíří se spektrum možností jeho přijímání, hlavně na dálku, přijdou další různý platformy společnýho sledování, ke slovu se víc dostanou virtuální komunity atd. Je to oboustrannej proces, takže i umění, teda to, co za umění považujeme, bude tím technologickým zvratem měněno. Možná jsme na prahu podobný revoluce, která přišla s masovým rozšířením internetu.“

Na konkrétnější odpovědi je ještě příliš brzy, pozoruhodné je, že tyto úvahy přichází v časech, kdy jsme si tolik zvykli na akce postavené na výjimečných zážitcích, zprostředkovávaných pop-up prostory a podobnými příležitostmi. Věřme, že se kulturní život podaří obnovit v rozumné míře, která nebude závislá na trvalém odloučení. Abychom do toho akademického kina už navždy nemuseli chodit sami. I proto je v tomhle období důležité si ještě mnohem více připouštět malé radosti. Třeba právě nové Aviho tracky nebo test press kompilace Full Moon 10, který nedávno dorazil. Obě desky hrají náramně, dvojalbum vychází 28. května a máte se na co těšit. Poslechovku skrz obrazovku ale dělat nebudeme.

Info

foto @ Wolfgang Tillmans

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace