Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 29.03.2020

Víkendový volnější režim neznamená, že si ničeho nevšímáme. Zvlášť příkladů od těch, které bychom měli následovat. Příběh o tom, jak policie musela napomenout nudisty, kteří si k opalování u rybníka nevzali roušku, je stejně úsměvný jako bizarní (pořád se nemůžu zbavit myšlenky, jaké to asi je vyznávat nudismus v době, kdy by mělo být skoro všechno zakryté). O mnoho méně většinu národa pobavilo nachytání pana skoro nejvyššího, který si pod volně visící roušku strkal zmrzlinu a ještě vyprávěl, že tohle je povolené. Někteří jsou si rovnější. Ovšem to, co se odehrálo večer na Twitteru, překonalo jakákoli očekávání, v podobných případech představivost selhává. Oběma aktérům radí v povedeném komentáři Jindřich Šídlo, do černého. Jak dělat politiku ve stavu nouze. Fuj.

Mnohem zajímavější je projekt Arts & Culture, na který si ale udělejte čas, protože se z něj odchází velice složitě. Dnešní dopoledne trávím ve společnosti Fridy Kahlo a její zdejší prezentace, která je zpracovaná opravdu náramně. A téměř dvě stovky děl jsou jen začátek. Jasně, online zážitky, ale v tomhle případě mi to vyhovuje. Třeba i díky času a prostoru, který najednou na jednotlivá díla mám. Vybavuji si výstavu Fridy Kahlo, která před nějakou dobou putovala Evropou, já ji zastihl ve Vídni a to bylo peklo. Na zastavení se, trochu soukromí nebo dokonce delší zamyšlení se dalo zapomenout rovnou. O pár let dřív jsem navštívil La Casa de Azul v Coyoacánu v Mexico City, původně dům rodiny Kahlo a dnes její muzeum. Možná je to trochu zkresleno dobou a (často milosrdným) ředěním vzpomínek, ale tam to bylo úplně jinak. Muzeum překvapilo svou skromností, a hlavně klidem, který v něm panoval. Na ten si pamatuji dodnes, stejně jako na tamní kuchyň, která byla dominantou celého domu. Tak tomu bývá v Mexiku často.

V zahradě La Casa del Azul jsem tehdy seděl snad přes hodinu a četl si, za celou dobu kolem mě prošli asi tři lidi. Uklidňovala mě nejen modrá budova, ale celková atmosféra sídla, které ani při pohledu z ulice Londres nevypadá nápadně. Barevné zdivo v Mexiku není ničím výjimečným. Není divu, že toho stvořila tolik, říkal jsem si už tehdy, tady se to muselo vymýšlet… Čas tam ubíhal úplně jinak. Při zmíněném zkoumání na síti to dopadlo podobně, hodina sem, hodina tam, žádná míra. Možná je to unikátním koktejlem surreálna, představivosti a symbolismu – víme, že tam někde realita je, neutíkáme z ní, jen ji trochu upravujeme. Případně si ji rovnou představujeme, jako třeba Vaska z Bernays Propaganda, kteří měli včera zahrát na Žižkovské noci. Jak to dopadlo, víme, to ale neznamená, že by nemohl vzniknout tour report. Bravo. Jakže to říkal Jan Švankmajer?

Info

foto @ Graziela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.