Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 29.03.2020

Víkendový volnější režim neznamená, že si ničeho nevšímáme. Zvlášť příkladů od těch, které bychom měli následovat. Příběh o tom, jak policie musela napomenout nudisty, kteří si k opalování u rybníka nevzali roušku, je stejně úsměvný jako bizarní (pořád se nemůžu zbavit myšlenky, jaké to asi je vyznávat nudismus v době, kdy by mělo být skoro všechno zakryté). O mnoho méně většinu národa pobavilo nachytání pana skoro nejvyššího, který si pod volně visící roušku strkal zmrzlinu a ještě vyprávěl, že tohle je povolené. Někteří jsou si rovnější. Ovšem to, co se odehrálo večer na Twitteru, překonalo jakákoli očekávání, v podobných případech představivost selhává. Oběma aktérům radí v povedeném komentáři Jindřich Šídlo, do černého. Jak dělat politiku ve stavu nouze. Fuj.

Mnohem zajímavější je projekt Arts & Culture, na který si ale udělejte čas, protože se z něj odchází velice složitě. Dnešní dopoledne trávím ve společnosti Fridy Kahlo a její zdejší prezentace, která je zpracovaná opravdu náramně. A téměř dvě stovky děl jsou jen začátek. Jasně, online zážitky, ale v tomhle případě mi to vyhovuje. Třeba i díky času a prostoru, který najednou na jednotlivá díla mám. Vybavuji si výstavu Fridy Kahlo, která před nějakou dobou putovala Evropou, já ji zastihl ve Vídni a to bylo peklo. Na zastavení se, trochu soukromí nebo dokonce delší zamyšlení se dalo zapomenout rovnou. O pár let dřív jsem navštívil La Casa de Azul v Coyoacánu v Mexico City, původně dům rodiny Kahlo a dnes její muzeum. Možná je to trochu zkresleno dobou a (často milosrdným) ředěním vzpomínek, ale tam to bylo úplně jinak. Muzeum překvapilo svou skromností, a hlavně klidem, který v něm panoval. Na ten si pamatuji dodnes, stejně jako na tamní kuchyň, která byla dominantou celého domu. Tak tomu bývá v Mexiku často.

V zahradě La Casa del Azul jsem tehdy seděl snad přes hodinu a četl si, za celou dobu kolem mě prošli asi tři lidi. Uklidňovala mě nejen modrá budova, ale celková atmosféra sídla, které ani při pohledu z ulice Londres nevypadá nápadně. Barevné zdivo v Mexiku není ničím výjimečným. Není divu, že toho stvořila tolik, říkal jsem si už tehdy, tady se to muselo vymýšlet… Čas tam ubíhal úplně jinak. Při zmíněném zkoumání na síti to dopadlo podobně, hodina sem, hodina tam, žádná míra. Možná je to unikátním koktejlem surreálna, představivosti a symbolismu – víme, že tam někde realita je, neutíkáme z ní, jen ji trochu upravujeme. Případně si ji rovnou představujeme, jako třeba Vaska z Bernays Propaganda, kteří měli včera zahrát na Žižkovské noci. Jak to dopadlo, víme, to ale neznamená, že by nemohl vzniknout tour report. Bravo. Jakže to říkal Jan Švankmajer?

Info

foto @ Graziela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek 08.09.2023

Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek 25.08.2023

Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo jen postávat opodál a vstřebávat atmosféru.

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek 16.06.2023

Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace