Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Šejkr na doma: „Všechnu moc imaginaci.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 29.03.2020

Víkendový volnější režim neznamená, že si ničeho nevšímáme. Zvlášť příkladů od těch, které bychom měli následovat. Příběh o tom, jak policie musela napomenout nudisty, kteří si k opalování u rybníka nevzali roušku, je stejně úsměvný jako bizarní (pořád se nemůžu zbavit myšlenky, jaké to asi je vyznávat nudismus v době, kdy by mělo být skoro všechno zakryté). O mnoho méně většinu národa pobavilo nachytání pana skoro nejvyššího, který si pod volně visící roušku strkal zmrzlinu a ještě vyprávěl, že tohle je povolené. Někteří jsou si rovnější. Ovšem to, co se odehrálo večer na Twitteru, překonalo jakákoli očekávání, v podobných případech představivost selhává. Oběma aktérům radí v povedeném komentáři Jindřich Šídlo, do černého. Jak dělat politiku ve stavu nouze. Fuj.

Mnohem zajímavější je projekt Arts & Culture, na který si ale udělejte čas, protože se z něj odchází velice složitě. Dnešní dopoledne trávím ve společnosti Fridy Kahlo a její zdejší prezentace, která je zpracovaná opravdu náramně. A téměř dvě stovky děl jsou jen začátek. Jasně, online zážitky, ale v tomhle případě mi to vyhovuje. Třeba i díky času a prostoru, který najednou na jednotlivá díla mám. Vybavuji si výstavu Fridy Kahlo, která před nějakou dobou putovala Evropou, já ji zastihl ve Vídni a to bylo peklo. Na zastavení se, trochu soukromí nebo dokonce delší zamyšlení se dalo zapomenout rovnou. O pár let dřív jsem navštívil La Casa de Azul v Coyoacánu v Mexico City, původně dům rodiny Kahlo a dnes její muzeum. Možná je to trochu zkresleno dobou a (často milosrdným) ředěním vzpomínek, ale tam to bylo úplně jinak. Muzeum překvapilo svou skromností, a hlavně klidem, který v něm panoval. Na ten si pamatuji dodnes, stejně jako na tamní kuchyň, která byla dominantou celého domu. Tak tomu bývá v Mexiku často.

V zahradě La Casa del Azul jsem tehdy seděl snad přes hodinu a četl si, za celou dobu kolem mě prošli asi tři lidi. Uklidňovala mě nejen modrá budova, ale celková atmosféra sídla, které ani při pohledu z ulice Londres nevypadá nápadně. Barevné zdivo v Mexiku není ničím výjimečným. Není divu, že toho stvořila tolik, říkal jsem si už tehdy, tady se to muselo vymýšlet… Čas tam ubíhal úplně jinak. Při zmíněném zkoumání na síti to dopadlo podobně, hodina sem, hodina tam, žádná míra. Možná je to unikátním koktejlem surreálna, představivosti a symbolismu – víme, že tam někde realita je, neutíkáme z ní, jen ji trochu upravujeme. Případně si ji rovnou představujeme, jako třeba Vaska z Bernays Propaganda, kteří měli včera zahrát na Žižkovské noci. Jak to dopadlo, víme, to ale neznamená, že by nemohl vzniknout tour report. Bravo. Jakže to říkal Jan Švankmajer?

Info

foto @ Graziela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.