Články / Reporty

Setkání v sadu desáté: Jubileum, Pelhřimovy 2023

Setkání v sadu desáté: Jubileum, Pelhřimovy 2023

Václav | Články / Reporty | 06.09.2023

Sliboval jsem minule, že píši naposled, nicméně se žádný článek z letoška neobjevil, a v konci mi přišlo líto letošní jubileum nějak nezaznamenat. Shodou okolností jsem potkal tři Aničky (Brno, Krnov, Praha), které byly na setkání poprvé, a tak jsem je požádal o dojmy a pohled očí nezatížený desetiletím.

VRCHOLY

Anička (Brno:) Mám pěkné dojmy, ale úplně se mi nechtějí shrnovat do psané podoby.

Václav: Hmm, já vlastně psal reporty hlavně jako poděkování organizátorům, kapelám, lidem. Plus oslovení fajn lidí, které bych třeba mohl (a chtěl) potkat v budoucnu. A tedy nejen já. Zprávou víkendu bylo, že v sobotu nakonec dorazili kamarádi, kteří dorazit neměli.

Anička (Krnov): Líbil se mi ten klid, zmizet z civilizace, mít čas přemýšlet.

Anička (Praha): Pro mě byl obrovský highlight čajovna v lukách, doopravdy. Pak východ slunce v neděli a ranní pařba na lehátkách.

Václav: Pravda, luční bar Čaj-ka a okolní pahorkatina mají velký genius loci a staly se přirozeně dalším prostorem setkávání (kromě kostela, hřbitova a stanových míst v sadu), stejně tak jako polská strana a tajné výpravy na zámek.

Anička (Krnov): Oslovil mne Vojtěch Havel (Manželé Havlovi) a Trin. V sobotu přednáška o smrti, v minulosti jsem si na toto téma vyhledávala informace, na koncertech jsem skoro nebyla.

Anička (Praha): Bára Zmeková v kostele, to byla mše a rituál a absolutní láska.

Václav: Vnímám to podobně. Atmosféra na Báře s kapelou mi připadala jako při koncertech domácích Bratří Orffů v minulosti. Klobouk dolů. Byla by škoda nezmínit kolektiv AVA, který kurátoroval čas sobotního dne a noci a rozprostřel své sety v kostele i okolo něj. Fin Shakali byl asi mé jediné must, neb jsem také odkojen finským weird folkem a komunitou okolo Fonalu. Zážitek to byl tak psychedelický, že jsem raději držel všechny „dveře” zavřené.

PÁDY, NEGATIVA, VYLEPŠENÍ, ORGANIZACE?

Anička (Praha): Tyjo, já fakt nic nemám, ale vůbec nic, vždyť tam byly i sprchy.

Václav: Třešničkou bylo zvonění kostelních zvonů ohlašující koncert. Konečně posun od cedulí a vyhlašování reproduktorem.

SETKÁNÍ (I SAMOTA)

Anička (Krnov): Nějak jsem si našla svoje místo a s někým se zapovídala. Neměla jsem s kým jet, raději než bych se nechala připravit o zážitky, jela jsem sama.

Anička (Praha): Nikdy na žádným festivalu jsem nepotkala tolik lidí, co by se mi líbili. Navíc jsem jela na festival zamilovaná, tak to už je nepřekonatelný, že.

Václav: Mě zaujal muž japonského vzezření s partnerkou, kterou jsem tipoval odněkud z Jižní Ameriky. Uvažoval jsem, jaká je jejich motivace. V neděli ráno jsem si dodal odvahy a zeptal se jej, zda je z Japonska a jak se na místě objevili. Odpověděl, že přijeli ze Států jen kvůli festivalu. Protože jsem nechtěl uvěřit, několikrát mi to zopakoval. A vlastně proč ne.

Nemohl jsem se nedotázat otce zakladatele Bratra Orffa alias Lukáše na jeho názor, odkázal mne na video z prvního ročníku. Rozumím, ale je to jako se dívat na deset let staré fotografie, Lukáši.

Možná lépe: Bez očekávání se dostav, „obejmi sad” a udělej si vlastní názor. Třeba se potkáme.

Info

Pelhřimovy
11.-13. 8. 2023

text © Anna + Anna + Anna + Václav + Pelhřimovy
foto © Martin Břežný

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek 22.09.2023

O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“

Come On! (The Hives)

Eva Karpilovská 20.09.2023

Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.

Něco na tom Fredovi je.. (Fred Again..)

Kristina Kratochvilová 20.09.2023

Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.

Synapse Again: Neotřelá dramaturgie, nenápadný marketing

Jan Starý 19.09.2023

Dramaturgicky a organizačně perfektní akce si zaslouží jedinou výtku – takovou sestavu by mělo vidět víc lidí.

Velkolepá slavnost života (Lodžie Worldfest 2023)

Kristýna Břeská, Ondřej Vraštil 19.09.2023

Ve barokní Valdštejnské lodžii jsme tři dny putovali mezi kostelem, čestným dvorem památky Lodžie, maringotkami v majestátním parku Libosadu, šapitó a divadelními sály...

Jedno eso za druhým (Ship Festival 2023)

Michal Pařízek 18.09.2023

Pořadatelé chorvatského Shipu na to šli podobně. Naplno, s emocemi. Navíc mají v ruce hned několik tutových trumfů, včetně esa v podobě skutečně okouzlujícího místa konání.

Objektívne nádherné (Björk)

Lucia Banáková 17.09.2023

Kráľovná avantgardného popu sa vrátila po dvadsiatich piatich rokoch. A hoci by fungovali aj superlatívy, Björk existuje kdesi mimo pozemského toku informácií.

Vytržení z halucinace (Blues for the Redsun + Year of the Cobra)

Kryštof Kočtář 13.09.2023

Patetická moudra slyší jen málokdo rád, nicméně výrok „méně je někdy více“ přesně vystihuje sety kapel, které zahrály v brněnském Kabinetu Múz.

Generátor audiovizuálního jinotaje (Inota Festival)

Dominik Polívka 10.09.2023

První ročník a ambice velikosti 22,5 hektarů elektrizují na hony daleko. Zlatá hodinka hladí železobetonové stěny rezonující prvními zvukovkami, Nils Frahm si staví aparát.

Na skok do Ostravy (Ostravské dny 2023)

Jan Starý 07.09.2023

Na půdorysu podobném legendárním darmstadtským kurzům se sem co dva roky sjíždějí skladatelé a interpreti současné artificiální hudby aneb na jatka a dál.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace