Články / Rozhovory

SF MINI aneb Není to jen o nás

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková | Články / Rozhovory | 11.05.2021

Zatímco pamětníci hojně vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí ve stejném městě výživnou hudební dramaturgii vycházející zejména z punkových žánrů prostor SF MINI. Na soupisce se mohou prolínat kapely lidí pohybujících se na scéně léta, začínající projekty nebo zahraniční jména, které je možné slyšet v průmyslovém areálu i ve všední den. Kam člověk vůbec dorazí, když vyjde na okraj?

SF MINI je nejen svým periferním postavením na mapě koncertních míst specifickým organismem. Mnoho místních o něm nemá ani ponětí a mezi kluby a hospodami umožňujícími pořádání koncertů se odlišuje svým přístupem k místu jako k DIY prostoru. Kolektiv tak investuje nemalé úsilí do aktivit, které rozšiřují využití prostoru nad rámec obvyklých možností hudebního klubu. Jeho součástí je také mini rampa, nahrávací studio nebo distrokoutek s aktivistickou a zinovou knihovnou. Kromě samotných koncertů zdejší kolektiv směřuje svou činnost k benefičním aktivitám, mezi které mimo jiné patří kompilace vydané pod hlavičkou Coffee Breath Records.

„Původně byla MINI mnohem menší a nacházela se v jiné části města, blíže k centru, ale taky v průmyslovém objektu. Majitel měl s místem jiné plány, a tak se MINI musela stěhovat. Gattaca v té době zkoušeli v areálu na kraji města a napadlo je se na nějaký volný flek poptat. Místo bylo a od této původní domluvy vede cesta k současné MINI,“ popisuje začátky fungování Dan Nguyen, jeden ze členů kolektivu.

Olomoucký kolektiv je složený z více než patnácti lidí, kteří se na jeho chodu pravidelně nebo alespoň částečně podílejí. Mnozí z nich stíhají také hrát v několika kapelách, ať už jde o Hanku (Gattaca, Aralkum, Marnost) nebo Nguyena (Marne, Aralkum, Teh(A)nu). „Každý/á z kolektivu může mít tu definici trošku jinou, ale pro mě osobně je to místo myšlenkově vycházející a pevně zakotvené v punkové do-it-yourself kultuře v celé její rozmanitosti. A slovem punk myslím spíše étos než hudební vyhraněnost,“ vysvětluje svůj vztah k místu.

PARTY KOLEM SF MINI

V době, kdy veškerou živou hudební produkci ochromila proticovidová opatření, se začaly objevovat alternativní řešení, jak alespoň částečně poskytnout atmosféru chybějících zážitků a výhledově také návrat do normálních kolejí. Strahovská Sedmička se vydala cestou benefičních live streamů, lidé kolem Underdogs‘ uspořádali dražbu hudebnin a tiskovin. Na labelu Coffee Breath vyšly na začátku roku dvě kompilace s názvem Dance party with SF MINI, které mají přispět právě na chod olomouckého prostoru.

Proces selekce a komunikace s kapelami měl na starosti Dan, doplňuje ale, že výsledek vychází především ze společného úsilí. „Měl jsem několik seznamů, které jsem postupně zkrouhával, až z toho vyšel nějaký plus minus konečný tracklist. Trochu se to pak ještě naředilo, protože některé z oslovených kapel se odmlčely, ale to mluvím o velice malé části. Snažil jsem se o to, aby kompilace reflektovaly žánrovou pestrost toho, co lze na MINI vidět a slyšet, snad se mi to povedlo,“ říká o své práci na kompilacích.

„Reakce všech zúčastněných ke kompilaci byla pozitivní a solidární. Někteří se ptali, jestli mohou pomoci i jinak.“ Právě důležitost vazeb mezi lidmi je to, co Dan vyzdvihuje nejen při sestavování kompilací, ale i v rámci provozování nezávislých kulturních míst. Ty pak podle něj můžou lidi oslovovat různými aspekty, ať už to je kolektivní fungování, možnost zapojit se vlastní aktivitou nebo podílet se na tvoření nových menších světů.

Finální podoba kompilací je tak i díky vztahům s různorodými kapelami pestrým průřezem napříč uplynulými koncerty na SF MINI. Slyšíme na nich uskupení domácí, ale také z několika dalších, většinově evropských zemí. Některé z nich pro tuto příležitost nahrály nové skladby nebo poskytly doposud nevydané věci. Zatímco část skladeb rotuje v crustovém a hardcore/punkovém tempu, průběžně je střídají odbočky směrem k folku či elektronice. Vedle spíše lokálních projektů se objevuje na kompilacích například jméno na scéně už profláklých Švýcarů YC-CY nebo třeba britských Bad Breeding, jejichž deska Exiled z roku 2019 putovala po internetu mezi nejlepšími punkovými nahrávkami roku.

Při současné absenci živých vystoupení je člověk ochuzen o fyzickou přítomnost v prostoru a kontakt s ostatními. Ať už je organizátorem nebo jen pouhým návštěvníkem, vždy je součástí dění. O síle pospolitosti vytvářející se kolem určitých míst mluví také trvalost některých vazeb. Jedním z těch, kdo SF MINI podpořili, byla také parta lidí kolem již neexistujícího rožnovského klubu Vrah.


SOLIDARITA JE ZÁKLAD

Při pohledu na činnost labelu Coffee Breath zjistíme, že finanční výtěžky často směřují na pomoc v sociální oblasti. „I mimo pandemickou situaci a během ní obzvlášť vnímám podporu sociálních služeb i dalších aktivit typu Food Not Bombs a jiných jako velice důležitou. Kór v době jako je tato, kdy jsou lidi na okraji společnosti vyčleňování ještě více, a současně počty lidí, kteří se k tomu okraji blíží, rostou,“ vysvětluje Dan. „Kupříkladu přečkat zimu na ulici je těžké i v normální době, natož teď. Solidarita je základ, zvlášť v době, kdy spousta lidí zaměňuje svobodu s osobním pohodlím a sobectvím,“ říká dál k tématu důležitosti sociálních služeb.

V uplynulých měsících vyšlo benefičních kompilací hned několik. Mezi jinými se na stránkách Bandcampu objevila kompilace neziskové organizace SANANIM, poskytující řadu bezplatných služeb drogově závislým. Právě na obou zmiňovaných figuruje stejné jméno - Chorobopop. „Pro Chorobopop je SF Mini spřízněné místo provozované spřízněnou posádkou. S několika lidmi, kteří se kolem SF Mini pohybují, se známe ještě z dob Vraha (DIY punkový klub fungující v letech 2000 – 2014 v Rožnově pod Radhoštěm, pozn. aut.). Mnohokrát se stalo, že pomohli, když jsme byli v obtížné situaci zase my, takže když nám ve schránce přistála nabídka na kompilaci, nebylo co řešit. Jako kapela chceme udržet naživu místo, kde často hráváme a kde se cítíme jako doma, místo, kterému je vlastní řada přesahů – kromě koncertů se tu zkouší, nahrává i skejtuje,“ říká člen kapely Ctib.

(Rozhovor s Amritem Senem o SANANIM čtěte zde.)

Stejně jasně vidí i pomoc organizacím, jako je SANANIM. „Na účast na kompilaci pro SANANIM jsme kývli, protože chováme sympatie k organizacím nabízejícím pomocnou ruku. Lidi, kteří v nich pracují, se věnují jedné z nejdůležitějších profesí dnešního světa, lidi, kteří jsou jejich klienty, patří zas k těm nejzranitelnějším. Nikdo z nás není ostrov.“

Na bázi propojení záliby v hudbě a poskytování sociálních služeb funguje orlovské nízkoprahové zařízení Futra, k jehož chodu Dan také přispívá. Na místě se například konala zimní verze DIY festivalu Chee Chaak. „Situace Futry je dost specifická vzhledem k tomu, že už přes deset let je hlavní činností poskytování registrované sociální služby. A ta samozřejmě funguje i nadále, i když v limitované podobě, a její provoz s sebou přináší nové výzvy – myslím, že tu patří velké díky za skvělé fungování týmu sociálních pracovníků a pracovnic,“ říká Blanka Kissová, jedna z členek orlovského kolektivu. Zároveň dodává, že působení v rámci klubu je bez nároku na odměnu, a veškeré peníze tak jdou zpátky na jeho provoz a fungování sociálních služeb.

DIY PROSTORY PŘEŽIJÍ

Otisk kolektivní práce na jednotlivých místech nezůstává jen na jejich fasádě, ale i v jejich atmosféře. Na SF MINI jako na jedinečné a pozoruhodné místo vzpomíná nizozemská kapela Zahrada. „Někteří z nás hráli během posledních let v Olomouci několikrát, včetně na SF MINI. Je to místo, kde naši přátelé Blum a Hanka zorganizují koncert, připraví skvělé jídlo a pozvou spoustu dalších přátel. Je to jako být v našem rodném městě, s lidmi, které známe, ve vřelé atmosféře, kde je pingpongový stůl a stage, díky níž můžeme být blízko lidem,“ popisuje bubeník Hans. Navíc prý na žádném jiném místě neviděl jméno kapely tak velké jako na ručně dělaných plakátech, které na podium kolektiv tvoří před každým koncertem.

„Ve městě, odkud pocházíme, Nijmegen, existuje podobný prostor pořádající akce v DIY duchu - De Onderbroek. V Nizozemí podobná místa postupně mizí a bohužel během pandemie se pro ně situace dost zhoršila. Zároveň ale víme, že dokud tady budou lidi, kteří mají zájem a bojují, DIY prostory přežijí nebo se zase znovu objeví. Toho se nebojíme,“ přibližuje dění v Nizozemsku.

Ačkoliv DIY prostory zažívají těžké chvíle, nechal Dan u kompilací veškerá očekávání stranou. Míst, které potřebují pomoc, jako SF MINI, je podle něj mnoho. „Tato situace se dotýká všech a MINI je jen jedním z mnoha prostorů, které se nachází ve svízelné situaci, a tak bych rád všechny, kdo mohou, poprosil - podporujte své lokální kluby, místa, na kterých vám záleží, a místní aktivistické skupiny,“ naléhá na závěr.

Info

SF MINI
web

foto © Ondra Komárek, Kristýna Nguyen Malíková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Adriana Světlíková (Nová síť): Kultura si prošla velmi těžkou zkouškou

Jarmo Diehl, su 24.06.2021

Jak se Nová síť snaží zlepšit podmínky pro umělce i kulturní projekty a na jaké problémy naráží nejen během pandemické krize?

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace