Zprávy / Festivalové

Shotgun Festival aneb hudba až na prvním místě

Shotgun Festival aneb hudba až na prvním místě

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.05.2015

Počet proběhlých ročníků Shotgunu se zaokrouhlil na rovný tucet, ale filozofie festivalu zůstává stále stejná: v první řadě hudba!

Elektronická scéna byla dlouhou dobu nespravedlivě spojována s chápáním hudby jako jedné z kulis, které spolu se světly, projekcemi, různými podpůrnými prostředky a sociální stránkou večera spoluvytváří "dobrou party". A to je přesně úhel pohledu, který je Shotgunu cizí. Vizuální stránka samozřejmě hraje důležitou roli, což dokládá třeba loňský strhující videomapping na nádvořích hradu Grabštejn, ale těžiště strategie celého festivalu leží především v hudební dramaturgii a ladění lineupu na obou pódiích. O kvalitě programu svědčí už letmý pohled třeba jen do loňské soupisky účinkujících: Akkord (Synkro + Indigo), Deadbeat, Consequence, Frederic Robinson.


Elektronickou hudbu v její dnešní atomizované podobě jde jen stěží definovat a pokud někdo tvrdí, že vidí do všech jejích zákoutí a orientuje se ve veškerých aktuálních subžánrech, můžeme si být jistí, že jde o hochštaplera. Struktura Shotgunu je vcelku prostá – hlavní pódium dramaturgicky cílí na ty nejzajímavější umělce "rovného profilu" z oblasti hypnotického techna, housu i elektra, zatímco druhá stage se profiluje více ve strukturovaných rytmech a nízkých frekvencích a stává se tak útočištěm pro talenty na okrajové části drumandbassové scény, kterou charakterizují subžánry jako autonomic, halfstep nebo minimal dnb.


Shotgun je jiný typ festivalu – dramaturgicky pečlivě vyprofilovaný, zaměřený na odrostlejší publikum, bez front a tlačenic s uvolněnou atmosférou a výrazným podílem zahraničních návštěvníků. Hudební nadšence, kteří jsou zvyklí třídit zrno od plev, jistě napadne srovnání se zaměřením podobnými, ač rozsahem odlišnými zahraničními podniky typu Dimensions nebo Outlook. Během let se zlepšila i dopravní dostupnost – po dobudované dálnici se z Prahy do Hrádku nad Nisou dostanete autem už za pouhou 1 hodinu, území Trojmezí se stává tedy stále výraznějším benefitem festivalu. Festival se letos vrací z hradu Grabštejn na původní místo – tedy louku v bezprostřední blízkosti jezerního kempu Kristýna, jehož celá kapacita včetně dostatečného místa na zaparkování je festivalu k dispozici.

Info

Shotgun Festival 2015
11. - 12. 9. 2015
Areál Kristýna, Hrádek nad Nisou
Vstupné: Od pátku 22. května startuje předprodej limitované edice 100 ks dvoudenních vstupenek za 400,- Kč + poplatky

www.facebook.com/events/451311725036179
www.facebook.com/shotgunfestival
www.shotgunfestival.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.