Zprávy / Festivalové

Signal Festival a PrusaLab mají vítěze umělecké výzvy

Signal Festival a PrusaLab mají vítěze umělecké výzvy

redakce | Zprávy / Festivalové | 23.08.2020

Čtvrtý ročník otevřené umělecké výzvy Signal Festivalu zná svého vítěze. Umělkyně a multidisciplinární designérka Kateřina Blahutová připraví pro osmý ročník festivalu instalaci s názvem Živý les. Do letošní výzvy Signal Calling se přihlásilo celkem 21 projektů. Blahutová zaujala programovou radu festivalu důmyslnou hravostí a zábavnou interaktivní formou, s jakou zpracovává vážné aktuální téma kůrovcové kalamity. Signal Festival 2020, který se koná v ulicích Prahy od 15. do 18. října 2020, se bude zamýšlet právě nad environmentálními problémy a budoucností člověka na planetě Zemi.

Signal Festival se dlouhodobě věnuje podpoře nejmladší generace českých vizuálních umělců. Otevřenou výzvu Signal Calling pořádá festival druhým rokem ve spolupráci s otevřenou dílnou PrusaLab, která poskytuje k realizaci instalace zázemí, technologie a především zkušené mistry potřebné pro realizaci instalace. Mezi pět finalistů se letos probojovali mladí tvůrci – Adam Kovalčík, Jan Jachim, Jan Pacit, Kateřina Blahutová a Vojtěch Leisner. Vítězné dílo od Kateřiny Blahutové bude během osmého ročníku festivalu představeno na zcela nové lokaci, která se nachází jen malý kousek od samotného centra Prahy.

fotogalerie z loňského ročníku Signal Festivalu zde

Kateřina Blahutová je multidisciplinární designérka a absolventka Fakulty architektury ČVUT v Praze. Studovala také multimédia a scénografii na benátské IUAV. Mezi její umělecké nástroje patří světlo a prostor, a to jak ve fyzické, tak virtuální formě. Blahutová se zaměřuje na dialog mezi přírodou a člověkem a zkoumá dopady existence lidské civilizace na planetu Zemi. Jedním z hlavních principů její tvorby je udržitelnost, které se věnuje napříč různými obory – od architektury a designu, interiéru, přes scénografii, interaktivní instalace po světelný design, živé vizuály pro hudebníky jako Midi Lidi nebo Katarzia, po video. V roce 2017 přesídlila do Reykjavíku, kde se stala součástí experimentálního kolektivu RASK.

Jedinečný projekt Živý les vypráví o živelné přírodě v postmoderní a postpandemické době. Mrtvý les umístěn do malebných kulis městského parku konfrontuje návštěvníky s palčivým problémem české krajiny. Znepokojivou situaci odlesňování přírody je však možné řešit společným úsilím. Diváci se mohou do instalace interaktivně zapojit. Stačí přispět na výsadbu stromů a vnést do lesa nový život. Umělecké dílo je koncipováno jako crowdfundingová atrakce, která může opakovaně generovat prostředky pro výsadbu stromů a zadržení vody v krajině. Prostá dětská radost, jakou instalace vzbuzuje, podněcuje pozitivní myšlení a aktivní jednání místo propadání obvyklému environmentálnímu žalu a úzkosti.

Info

Signal Festival
15.–18. 10. 2020
Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Městský festival Žižkovská noc se rozrůstá

redakce 14.05.2021

Čas, kdy není možné s jistotou plánovat jakékoliv kulturní akce, využil festivalový tým k radikální proměně aktivit pod hlavičkou Žižkovské noci.

Beck potvrdil účast na Metronome Prague

redakce 13.05.2021

Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

Pohoda on the Ground

redakce 11.05.2021

Pohoda on the Ground prinesie počas piatich dní na trenčianske letisko desiatky kapiel umelcov a umelkýň.

Festival Groove Brno zná nové termíny

redakce 10.05.2021

Koncerty unikátních festivalových projektů se přesouvají na Biskupský dvůr pod širé nebe, kde společně s diváky zároveň pokřtí nově vydané desky.

Letní filmová škola Uherské Hradiště se přesouvá na srpen

redakce 08.05.2021

Držme si palce, aby se zdravý rozum, respekt a vzájemná úcta znovu vrátily do hry a kulturní sféra mohla otevřít náruč všem.

Dvacet nových jmen v programu Exit festivalu

redakce 07.05.2021

V Petrovaradínské pevnosti se představí i britský techhouseový producent Hot Since 82 a jedna z největších heavymetalových kapel Sabaton.

Metronome Prague je zpět

redakce 04.05.2021

Ambicí festivalu je oslovovat všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v progresivní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

Za jedenáct týdnů se uskuteční Exit festival

redakce 28.04.2021

Zatím není jasné, zda bude existovat nějaké omezení kapacity festivalu, o tom bude rozhodnuto v příštích několika týdnech.

Jacob Collier přijede na JazzFestBrno

redakce 23.04.2021

Hudební hračička s lehkostí a charismatem překračuje hranice žánrů, dokáže pobavit i inspirovat.

Festival Mighty Sounds se přesouvá na rok 2022

redakce 21.04.2021

Pořadatelé přesun oznámili s těžkým srdcem a opět prosí všechny své fanoušky, kteří si už zakoupili vstupenky na 16. ročník, aby si je, pokud je to jen trochu možné, ponechali.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace