Články / Offtopic / / Komix

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 15.05.2021

Radiací sežehlá pustina a roztroušené zbytky lidstva živořící na pokraji vyhynutí. To je svět, do kterého je po několika staletích probuzena Wonder Woman. Princezna Amazonek se ocitá v dystopické budoucnosti, s částečnou amnézií a zlomkem své původní moci. Pouští se do pátrání po tom, co se na Zemi přihodilo za katastrofu a jestli za ni náhodou nenese zodpovědnost.

Daniel Warren Johnson předestírá brutální syrovou jízdu plnou beznaděje a děsivých odhalení. Mrtvá země Wonder Woman vcucne a vyplivne ji změněnou k nepoznání. Práce s charakterem je ukázková. Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah. Autorská svoboda dělá Mrtvé zemi lví službu. Bere důvěrně známou postavu a představuje ji v novém světle, zprvu překvapenou a smutnou, později zahořklou až zoufalou a především pomstychtivou. Johnson mohl vzít kteréhokoliv hrdinu a napravovat zničený svět - na takové zápletky fanoušci obvykle slyší. Tím, že jde právě o lidumilnou Wonder Woman, dílo povyšuje na jinou úroveň. Jak bude reagovat bytost, jejíž životní filozofie je láska a péče o lidstvo, na fakt, že jí ohrožují rodinu? Jak bude reagovat, když zjistí, že selhala v ochraně obojího?

Putování mrtvou zemí je prodchnuté vzpomínkami, které patří k nejsilnějším částem knihy. Postupné odhalování pravdy a okolností katastrofy nazývané Velký požár, přináší jednu ránu pod pás za druhou. Johnson se navíc nejen chopil scénáře, ale celý komiks i nakreslil a text tak trefně podporuje vizuální stránkou. Zvolil jednoduchou, hrubou kresbu, bez přílišných detailů. Akční scény jsou surové a plné krve, putování rozmáchlé s důrazem na prázdnotu světa. Velké dvoustrany nabízí silné obrazy - je libo frontu mrtvol přede dveřmi Supermanovy pevnosti osamění? Máte ji mít. Chcete válku mezi lidmi a Amazonkami? Daniel Warren Johnson ji servíruje na stříbrném podnose v drsné, ale poutavé kresbě.

Mrtvá země je jedním z nejpovedenějších komiksů o Wonder Woman, který je na trhu k dispozici. Tím, že jde o samostatný kousek odtržený od klasického kánonu, dovolí si nahlížet na známé věci jinou optikou a nedbat na následky. Ovšem nejedná se o ideální start pro nové čtenáře. Zmiňované události předpokládají jisté povědomí o hrdinech a jejich příbězích, které bez znalosti kontextu mírně uberou na kvalitě. Pro fanoušky je Mrtvá země povinnost, ke které se budou rádi vracet.

Info

Daniel Warren Johnson - Wonder Woman: Mrtvá země (Crew, 2021)
web nakladatele

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace