Články / Rozhovory

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Filip Peloušek | Články / Rozhovory | 18.06.2023

Sir Chloe mohli skončit ve škatulce one-hit wonder, když se jejich song Michelle stal před pár lety virálem na TikToku. Naštěstí to byl pro kamarády ze školy pouze začátek. Během pandemické proluky indierocková kapela z amerického Vermontu dospěla a zpět do plného hudebního provozu naskakuje s debutovou deskou I Am the Dog. O tom, jak fungují nové skladby naživo, ale třeba i proč se vzdalujeme zvířatům, jsme si povídali, v předzvěsti českého koncertu Sir Chloe na festivalu Metronome, se srdcem a hlasem skupiny, Danou Foote.

Je to měsíc od vydání alba I Am the Dog. Jaký byl jeho dopad na tebe, kapelu?
Poslední týdny jsme strávili hlavně koncertováním, což je něco krásného, obzvlášť když máte ještě čerstvou nahrávku. Je pro nás užitečné a důležité, že můžeme rovnou živě prezentovat to, na čem jsme předtím tak dlouhou pracovali. Nemyslím, že by to na nás ale mělo nějaký zásadní dopad, spíš je zábava hrát nové skladby naživo. A čím více má publikum času naposlouchat nové písničky, tím víc je s námi zpívá. Z toho máme velkou radost.

Jste si teď jistější novým zvukem?
Určitě. Když vyšlo první EP, nehráli jsme vůbec. Teď už jsme skutečně sehraní, koncertování s novými věcmi nás neskutečně baví, a zároveň se každý cítíme dobře, když můžeme stát na pódiu. Album navíc dokazuje, že jsme jako kapela dospěli.

Při psaní desky jste prý přemýšleli o tom, jak budou songy fungovat naživo. Naplnila se očekávání?
Absolutně. Vše jsme psali právě s tím, aby to fungovalo především na koncertech. A teď, když se to konečně děje, je to velká síla. Nejradši mám teď song Hooves. Rychlé písničky mě obecně baví, všichni skáčou a vyblázní se a je skvělé cítit tu energii.

Takže tour běží, jak jste si představovali?
Je to naše první evropské turné, hrozně jsme si užili dva týdny v Británii. A vím, kam se těšíme nejvíc – do Varšavy. Je to tam neuvěřitelné, skvělé jídlo, nádherné město a publikum šílené.

Původní záměr byl napsat desku ze psího pohledu, což vycházelo ze tvého soužití s problémovým zvířetem. Nakonec je to ale trochu jinak…
V době, kdy jsem měla toho psa, jsem si mnoho věcí představovala jeho očima a můj původní záměr byl skutečně napsat album z jeho perspektivy. Nakonec se to ale vydalo úplně jiným směrem. Deska je hlavně o hledání kontroly nad sebou samým a zvládání chaosu, který je teď všude kolem.


Co z desky cítím, je vůle měnit věci v životě a nebát se změn.
To rozhodně. Taky si kladu spoustu otázek, které pak nejsou zodpovězeny. Ale od toho otázky občas jsou.

Myslíš, že se lidi podobají zvířatům?
V některých aspektech asi ano. Ale taky si myslím, že jsme se jim vzdálili. Způsob, jakým fungujeme, jak vnímáme a zpracováváme svět kolem sebe, jak konstruujeme realitu a jak se projevujeme sociálně, je teď jiný, komplikovaný. Před dvě stě lety jsme byli zvířatům mnohem blíže.

A nejsme teď více izolovaní i jako lidi? Třeba v kontextu covidové pandemie?
Lockdown se všemi udělal to, že jsme teď mnohem více připoutaní ke svým digitálním hračkám, jakkoli nám technologie přinesly i hodně dobrého. Zároveň ale homogenizovaly to, jak přemýšlíme. K tomu přidej spoustu informací a názorů, které nemají žádné vědecké nebo logické základy, to nás sráží a brzdí. Ztratili jsme to, co je důležité – pravdu. Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne, a to nás odvedlo daleko od toho, abychom dokázali být jeden k druhému upřímní.

Moje nejoblíbenější písnička z desky je Obsession. Přidala jsi nějakou novou závislost do své sbírky?
Popravdě ano. Nedávno jsem se vrátila ke čtení, to je moje aktuální závislost. Teď na tour na to mám spoustu času.

Co čteš?
Momentálně knihu The Indifferent Start Above, která je o Donner Party, což byla v 19. století skupina imigrantů v USA. Cestovali z východního pobřeží do Oregonu, po cestě čelili spoustě překážek, a tak jim to trvalo mnohem delší dobu, než mělo. Knížka se věnuje dobývání západu a obecně imigraci, čemuž se ve školách nevěnuje dostatečná pozornost. Tohle jde naproti tomu skutečně do hloubky, je to nesmírně poučné čtení.

Když jsme u historie, ve škole jsi hrála na trubku a flétnu, uslyšíme je někdy v písních Sir Chloe?
To by bylo fakt cool! Upřímně jsem o tom nepřemýšlela, ale budu!

Info

Sir Chloe
Fb kapely

živě: Metronome Prague
21.–24. 6. 2023 Výstaviště, Praha
Fb událost

foto © se souhlasem Sir Chloe

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Maxl Walmsley-Pledl (Klangphonics): Sociální sítě jsou požehnání i prokletí

Filip Peloušek 10.07.2024

S kytaristou a hlasem Klangphonics Maxlem jsme se bavili o sociálních sítích, hře na alpský roh nebo o hraní na parkovišti.

Mike Kerr (Royal Blood): Že potřebujeme alkohol, abysme byli kreativní, je největší lež

Kristina Kratochvilová 09.07.2024

S frontmanem Mikem Kerrem z britského rockového dua jsme si před čtvrtečním koncertem popovídali o jeho hudebních začátcích, o boji s impostor syndromem, o cestě ke střízlivosti a tipy na…

Malcuth & Facutum: Jít tou těžší cestou

Viktor Hanačík 07.07.2024

Na konci minulého roku jim vyšlo album Alter, a to na americkém labelu Vale, s mezinárodními hosty i ohlasy. Rozhovor.

Prouza: Demo 1994 je kompletní Hampelovina

Štěpán Bolf (A.M.180) 27.06.2024

Na jedné z populárních streamovacích platforem se zničehonic objevilo demo třetí, nedokončené a nepojmenované desky Prouzy. Jak se to stalo a co bude dál? Rozhovor.

Anthony Béard, Benoît Lecomte (Ni): Hledání svatého riffu

Dominik Polívka 26.06.2024

Jejich hudba je útočná, podvratná, ale i náladová a poutavá. Nadsázka a hravost v surrealisticky progresivním běsnění není pouze prvoplánovým pozlátkem. Rozhovor, Pohoda.

Julien Racine: Hudba vzniká skoro vždycky v izolaci / Music is created almost always in isolation

Filip Hastík 24.06.2024

V rozhovoru probíráme pozadí vzniku aktuální desky a Julienovy práce obecně, vztah k Česku a také bohaté budoucí plány producenta současné experimentální elektroniky.

Petra Hradilová (Czech Music Crossroads): Pro mě to není jen práce

Mariia Smirnova 18.06.2024

To nejlepší ze světa world music, jazzu a alternativy můžete nasávat už za pár dnů v ostravském domě kultury Poklad a na koncertech pod širým nebem na Alšově náměstí. Rozhovor.

Marin Lalić (Bear Stone): Všetko je veľmi uvoľnené a bez stresu

Lucia Banáková 11.06.2024

Chorvátsky prírodný i festivalový unikát pre priaznivcov stoner a psychedelického rocku. Interview.

Pořadatelská: Tomáš Vobořil (Marienbad Film Festival)

Viktor Palák 07.06.2024

Co čekat od letošního ročníku již zavedené přehlídky v Mariánských Lázních? Svůj ideální festivalový den – a mnohem víc – vykresluje programový ředitel festivalu.

Randy Armstrong (Red): Plán B neexistuje

Dan Sywala 06.06.2024

Od té doby vydali dalších sedm alb, neměli žádné velké excesy, i když se jim nevyhnuly ani hodně mizerné dny, včetně jednoho pražského. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace