Zprávy / Pozvánky

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

Skladby fluxové scény rozezní Goethe-Intitut

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.11.2021

V pražském Goethe-Institutu vystoupí dne 30. listopadu 2021 čeští a němečtí hudebníci, interpretující legendární skladby fluxové scény. Koncert, na kterém zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika, se koná ku příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.

„V květnu letošního roku, konkrétně 12. května 2021, by Joseph Beuys oslavil kulaté životní jubileum, svoje sté narozeniny. Zanechal po sobě rozsáhlé a rozmanité dílo, které zasahuje nejen do světa umění, ale rovněž do světa společenského dění a politiky,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath: „Obrazy, sochy, hudební kompozice, přednášky, texty, performance, happeningy, pedagogická činnost – to vše bylo předmětem zájmu a aktivit performera, malíře, sochaře, hudebníka, pedagoga, filozofa a teoretika Josepha Beuyse,“ dodává Rath.

Goethe-Institut oslaví nedožité sté narozeniny Josepha Beuyse koncertem, avšak jeho vlastní skladby při něm uvedeny nebudou. Beuys je sice autorem celé řady hudebních kusů, zároveň byl i jejich vlastním interpretem a originálním performerem. Beuysovy skladby nejsou zaznamenány klasickým způsobem v notách, nýbrž v podobě textových poznámek a instrukcí, přičemž v některých případech neexistují ani ty. „Na koncertě zazní skladby jeho souputníků z řad hnutí Fluxus, k němuž neoddělitelně patří i Joseph Beuys, zejména v jeho počátcích. Eric Andersen, George Brecht, Henning Christiansen, Öyvind Fahlström, Bengt Af Klintberg, Milan Knížák, George Maciunas, Nam June Paik, Yoko Ono, Terry Riley a Dieter Schnebel jsou autory skladeb, které pocházejí z hloubi šedesátých let i z aktuální současnosti,“ vysvětluje Petr Studený, kurátor celého eventu. „Je přitom obtížné stanovit přesnou stopáž jednotlivých skladeb, neboť k Fluxu patří i neurčitost, nevypočitatelnost, překvapení, dodává Studený s lakonickou poznámkou: „Fluxus je zkrátka luxus.“

Na živě streamovaném koncertě vystoupí vokalistka Anna Clementi, hráč na dechové nástroje Werner Durand a klavírista Miroslav Beinhauer. Na závěr bude uvedena skladba Stolen Symphony (fluxus & neofluxus) ve spolupráci Miroslava Beinhauera a Opening Performance Orchestra, představující elektronický mix hudby a videa spolu s živými vstupy klavíru.

Info

Beuys will be Beuys
30. 11. 2021 19:00
Goethe-Institut, Praha
web institutu

foto © archiv Marie a Milana Knížákových

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

něco něco představí nového bubeníka

redakce 10.08.2022

„Koncerty, které si sami pořádáme, pro nás mají speciální atmosféru a večer má pak trošku spiklenecké kouzlo," říkají něco něco před hraním v Café V lese.

Bottled Fish a Visiteur míří do Café V lese

redakce 09.08.2022

Visiteur, duo ze Stockholmu, které nedávno vydalo debut Arrival, se vyznačuje neodolatelně energetickými show.

Nová koncertní série: Hudební Vzlet

redakce 08.08.2022

Nově přináší Vzlet také nadžánrovou dramaturgickou linku současné hudby, jejíž letní prolog zahájí právě Vladivojna La Chia a David Pomahač.

Selah Sue zahraje v Praze rovnou dvakrát

redakce 08.08.2022

Na nové desce Selah Sue poprvé podrobně prozkoumává vlastní slabiny i silné stránky, nechává je, ať se střetávají a soupeří o pozornost.

Palaye Royale se vrací v doprovodu bbno$

redakce 07.08.2022

Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací do pražské Malé sportovní haly.

Inspiral Garden: městský festival v Plzni

redakce 05.08.2022

Každý den festivalu je zakončen tzv. silent nights, kdy se hudební produkce přesune z reproduktorů do sluchátek.

Rachot v sprnu: Zea, Isaiah Collier & The Chosen Few, Lee Ranaldo a další

redakce 05.08.2022

Isaiah Collier je hudebník, který je pevně ukotven v odkazu jazzových velikánů, ale jeho hudba míří jako stroj času do budoucnosti.

Rodina a přátelé DJe Loutky pořádají dražbu jeho vinylů

redakce 03.08.2022

Výtěžek ze své vinylové sbírky chtěl poslat na dětskou onkologii. DJovo přání nyní plní rodina a přátelé.

Josefina Dusk a Dmitrievna křtí

redakce 03.08.2022

V Bike_Jesus představí Josefina Dusk své druhé EP Šklabuník (my jellyfish). Dmitrievna debutové album Parazit.

50 Cent po dvanácti letech v Praze

redakce 03.08.2022

50 Cent ani po letech od přelomového alba nepřestává dominovat nejvyšším příčkám světových hitparád a na kontě má nespočet megahitů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace