Zprávy / Festivalové

Sladký život s Filmovým festivalem Litoměřice

Sladký život s Filmovým festivalem Litoměřice

redakce | Zprávy / Festivalové | 11.08.2015

Konec léta bude v Litoměřicích již po patnácté patřit všem filmovým a kulturním fanouškům. Ve dnech 21. – 23. srpna zde totiž proběhne další ročník Filmového festivalu Litoměřice, který i tentokrát kromě pestré škály filmových děl potěší zajímavým doprovodným programem v podobě koncertů, výstavy a přednášek. Festival přivítá také řadu filmových hostů. Zahájení proběhne 21. srpna od 18:00 hod. v kině Máj exkluzivní předpremiérou filmu Cesta vzhůru o horolezecké životní pouti Radka Jaroše za účasti režiséra Davida Čálka.

Patnáctý ročník Filmového festivalu Litoměřice se ponese v duchu motta Sladký život. Tematická přehlídka pohlédne na doslovný význam tohoto na první dojem pozitivního slovního spojení z různých úhlů a přesvědčí o tom, že není sladký život, jako sladký život. "Návštěvníci festivalu se mohou těšit na optimisticky laděné příběhy vzbuzující pocit snové dokonalosti, jejichž ústředním motivem je láska, naděje a víra," prozrazuje Renata Vášová, ředitelka festivalu a dodává: "Stejně významnou část programu však bude tvořit i "sladký život" v ironických uvozovkách, který těmto křehkým námětům bude stát v harmonizující opozici a nabídne spíše odvrácenou, problematičtější nebo tíživější perspektivu." Také letošní ročník festivalu představí výběr filmových děl se širokým historickým a geografickým rozptylem. Ke zhlédnutí zde budou snímky od dob němé éry až do současnosti pocházející od španělských, islandských, amerických, ukrajinských, francouzských a mnoha dalších světových tvůrců.


Festivaloví diváci mohou kromě děl klasiků světové kinematografie jako je Andrej Tarkovskij (Zrcadlo), David Lynch (Eraserhead), Michael Haneke (Funny Games), Louis Malle (Zazie v metru), Roman Polanski (Nůž ve vodě), Oliver Stone (The Doors) nebo Sergej Paradžanov (Stíny zapomenutých předků) zhlédnout také několik snímků zástupců současné filmové tvorby (např. Křížová cesta). Dramaturgové festivalu mysleli i na fanoušky dokumentárních a animovaných filmů a do programu zařadili v poslední době velmi diskutované snímky Stále spolu od režisérky Evy Tomanové a Cukr-blog režisérky Andrey Culkové, která svůj film osobně představí v komponované diskusi s respektovanou odbornicí na zdravé stravování Margit Slimákovou. Animovanou tvorbu pak bude zastupovat vizuálně i hudebně výjimečný celovečerní film Cheatin' od amerického animátora Billa Plymptona, který v loňském roce získal hlavní cenu poroty na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Třeboni a německý snímek Dobrodružství prince Achmeda.


V rámci doprovodného hudebního programu se představí indie-folkový písničkář Jakub Jirásek vystupující pod jednoduchým jménem J (čti "Jéčko"). Dále vystoupí sólově Jiří Imlauf (frontman Houpacích koní) a nebude chybět ani exhibice ve slam poetry (Bohdan Bláhovec, Anatol Svahilec a další). Mimořádný bude živý hudební doprovod k němému snímku Dobrodružství prince Achmeda v podání slovenského Stroona. Letošní ročník přivítá také řadu hostů – především jednoho z nejlepších slovenských dokumentaristů Mira Rema, jehož krátkou retrospektivu festival nabídne. Dále to budou hosté ke starším českým filmům – Vlastimil Venclík (Nezvaný host), Lubor Dohnal (Předpověď: nula), Martin Vadas, Vladimír Merta (Evžen mezi námi). Poprvé je do programu zařazena také přednáška na téma avantgardního filmu, kterou bude mít Martin Čihák.

Festivalový program bude obohacen i o výstavu prací studentů ateliéru Grafického designu II, FUD UJEP s názvem Sladký život v Evropě nebo o workshop Studia Reformat, ve kterém si mohou zájemci z použitého papírového materiálu vytvořit vlastní "nový" bloček. Festival však ani letos nezapomene na dětské diváky a nabídne například pásmo československých animovaných filmů ze 40. – 60. let (Vzpoura hraček a Kamenáč Bill) nebo dětský film Veronika od režisérky Elisabet Bostan.

Info

Filmový festival Litoměřice
21. - 23. 8. 2015
Litoměřice

www.facebook.com/events/1596113277296163
www.facebook.com/filmfestlitomerice
www.fifeli.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.