Články / Recenze

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 02.02.2021

Co si představíte, když se řekne slovo lucerna? Nešikovný krám, který používali naši prapradědečci, když vrávorali z hostince? Neobratnou pomůcku třímanou permoníky a jinou zlatochtivou důlní chamradí, aby si při dolování nezkrátila cepínem své již tak krátké končetiny? Něco, co spíš než světlo vrhá strašidelné stíny? Přihořívá!

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky. Ponuré a hutné, jak se na sludge a doom, kteréžto žánry kapely na novince kombinuje, sluší. Tři ze čtyř členů kapely jsou zároveň zastoupeni i v mnohem brutálnějších Diligence, kteří se pohybují ve vodách rychlého technického deathu, proto náznakem uslyšíme na desce občas i tento žánr.

Z přebalu alba shlíží v majestátní póze personifikace koróny, která láká do mlhy, do níž ani paradoxně zpočátku neváháte vejít. Opravdu – pokud holdujete zmíněným žánrům a zároveň už máte nějakou metalovou nahrávku za sebou, nebude pro vás problém se albem nechat okamžitě pohltit. Dovede ihned vtáhnout a při troše trpělivosti pak zároveň dopřává slastné hodiny unášení pochmurnou náladou a také objevování nových a nových, technicky zajímavých pasáží.

To je vůbec nejdůležitější prvek desky – je atmosférická, hypnotizující a zároveň neuvěřitelně technicky našlapaná, takže se stává, že se necháváte unášet, poletujete v temných fantaziích a do toho vám najednou problikne, ty kráso, co to tam teď zahrál.

Smeknout je třeba před řemeslným mistrovstvím a také hlasem vokalistky Dahlien, která dovede plynule přecházet z klasického metalového řevu do ultra hlubokého growlu, a tyto dvě polohy ještě různě variovat. A to vše bez sebemenšího zaváhání.

Stejně jako vokál se i skladby přelévají mezi pomalými doomovými pasážemi – vrcholem je v tomto směru nejspíše elegie Up the Last Hill, k agresivním sludgovým vypalovačkám, mezi nimiž vyniká zabijácká Hours Beetween Heartbeats. A dostane se i na melodičtější kousky – třeba Make Me Forget je špičkovou ukázkou umění vystavět gradujícího skladbu okolo chytlavého motivu, jaký vám bude znít v hlavě ještě za měsíc.

Certa Omnibus Hora je zvukově precizně vyprodukované – dle kapely bylo nahráváno analogově a nejspíš právě díky tomu zní také osobitě a nepřikrášleně, zároveň však čistě. Takhle nějak by mohla vypadat nejlepší česká metalová nahrávka loňského roku.

Info

Corona Lantern - Certa Omnibus Hora (Metalgate, 2020) Fb kapely

foto © Tom Šrejber

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace