Články / Recenze

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 02.02.2021

Co si představíte, když se řekne slovo lucerna? Nešikovný krám, který používali naši prapradědečci, když vrávorali z hostince? Neobratnou pomůcku třímanou permoníky a jinou zlatochtivou důlní chamradí, aby si při dolování nezkrátila cepínem své již tak krátké končetiny? Něco, co spíš než světlo vrhá strašidelné stíny? Přihořívá!

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky. Ponuré a hutné, jak se na sludge a doom, kteréžto žánry kapely na novince kombinuje, sluší. Tři ze čtyř členů kapely jsou zároveň zastoupeni i v mnohem brutálnějších Diligence, kteří se pohybují ve vodách rychlého technického deathu, proto náznakem uslyšíme na desce občas i tento žánr.

Z přebalu alba shlíží v majestátní póze personifikace koróny, která láká do mlhy, do níž ani paradoxně zpočátku neváháte vejít. Opravdu – pokud holdujete zmíněným žánrům a zároveň už máte nějakou metalovou nahrávku za sebou, nebude pro vás problém se albem nechat okamžitě pohltit. Dovede ihned vtáhnout a při troše trpělivosti pak zároveň dopřává slastné hodiny unášení pochmurnou náladou a také objevování nových a nových, technicky zajímavých pasáží.

To je vůbec nejdůležitější prvek desky – je atmosférická, hypnotizující a zároveň neuvěřitelně technicky našlapaná, takže se stává, že se necháváte unášet, poletujete v temných fantaziích a do toho vám najednou problikne, ty kráso, co to tam teď zahrál.

Smeknout je třeba před řemeslným mistrovstvím a také hlasem vokalistky Dahlien, která dovede plynule přecházet z klasického metalového řevu do ultra hlubokého growlu, a tyto dvě polohy ještě různě variovat. A to vše bez sebemenšího zaváhání.

Stejně jako vokál se i skladby přelévají mezi pomalými doomovými pasážemi – vrcholem je v tomto směru nejspíše elegie Up the Last Hill, k agresivním sludgovým vypalovačkám, mezi nimiž vyniká zabijácká Hours Beetween Heartbeats. A dostane se i na melodičtější kousky – třeba Make Me Forget je špičkovou ukázkou umění vystavět gradujícího skladbu okolo chytlavého motivu, jaký vám bude znít v hlavě ještě za měsíc.

Certa Omnibus Hora je zvukově precizně vyprodukované – dle kapely bylo nahráváno analogově a nejspíš právě díky tomu zní také osobitě a nepřikrášleně, zároveň však čistě. Takhle nějak by mohla vypadat nejlepší česká metalová nahrávka loňského roku.

Info

Corona Lantern - Certa Omnibus Hora (Metalgate, 2020) Fb kapely

foto © Tom Šrejber

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace