Články / Recenze

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 02.02.2021

Co si představíte, když se řekne slovo lucerna? Nešikovný krám, který používali naši prapradědečci, když vrávorali z hostince? Neobratnou pomůcku třímanou permoníky a jinou zlatochtivou důlní chamradí, aby si při dolování nezkrátila cepínem své již tak krátké končetiny? Něco, co spíš než světlo vrhá strašidelné stíny? Přihořívá!

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky. Ponuré a hutné, jak se na sludge a doom, kteréžto žánry kapely na novince kombinuje, sluší. Tři ze čtyř členů kapely jsou zároveň zastoupeni i v mnohem brutálnějších Diligence, kteří se pohybují ve vodách rychlého technického deathu, proto náznakem uslyšíme na desce občas i tento žánr.

Z přebalu alba shlíží v majestátní póze personifikace koróny, která láká do mlhy, do níž ani paradoxně zpočátku neváháte vejít. Opravdu – pokud holdujete zmíněným žánrům a zároveň už máte nějakou metalovou nahrávku za sebou, nebude pro vás problém se albem nechat okamžitě pohltit. Dovede ihned vtáhnout a při troše trpělivosti pak zároveň dopřává slastné hodiny unášení pochmurnou náladou a také objevování nových a nových, technicky zajímavých pasáží.

To je vůbec nejdůležitější prvek desky – je atmosférická, hypnotizující a zároveň neuvěřitelně technicky našlapaná, takže se stává, že se necháváte unášet, poletujete v temných fantaziích a do toho vám najednou problikne, ty kráso, co to tam teď zahrál.

Smeknout je třeba před řemeslným mistrovstvím a také hlasem vokalistky Dahlien, která dovede plynule přecházet z klasického metalového řevu do ultra hlubokého growlu, a tyto dvě polohy ještě různě variovat. A to vše bez sebemenšího zaváhání.

Stejně jako vokál se i skladby přelévají mezi pomalými doomovými pasážemi – vrcholem je v tomto směru nejspíše elegie Up the Last Hill, k agresivním sludgovým vypalovačkám, mezi nimiž vyniká zabijácká Hours Beetween Heartbeats. A dostane se i na melodičtější kousky – třeba Make Me Forget je špičkovou ukázkou umění vystavět gradujícího skladbu okolo chytlavého motivu, jaký vám bude znít v hlavě ještě za měsíc.

Certa Omnibus Hora je zvukově precizně vyprodukované – dle kapely bylo nahráváno analogově a nejspíš právě díky tomu zní také osobitě a nepřikrášleně, zároveň však čistě. Takhle nějak by mohla vypadat nejlepší česká metalová nahrávka loňského roku.

Info

Corona Lantern - Certa Omnibus Hora (Metalgate, 2020) Fb kapely

foto © Tom Šrejber

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace