Články / Reporty

Slibné hvězdy a Češi Čechům

Slibné hvězdy a Češi Čechům

Anna Pleslová | Články / Reporty | 23.06.2013

Musím přiznat, že jsem si v brzkém odpoledni nechala ujít Piano a dorazila až na MidiLidi. Ano, jistě jsem propásla skvělé vystoupení, ale nápisy Sale ve výlohách se nedají jen tak přejít.

MidiLidi byli tou pravou after party za horečným nakupováním. Petr Marek si voodoo pohyby a zlomeným prstem publikum hned podmanil, jejich jednoduché texty a stále se opakující melodie jsou jako dělané pro živé podání.

Češi mají rádi Čechy, a tak se většina publika přesunula k hlavnímu podiu na další domácí kapelu – Zrní. Dvojník Vojty Dyka s doktorem Housem za kytarou do toho šlapali od první noty. Když je něco spojené s lidovou hudbou, máte hned strach, že to bude unylé jako Čechomor po chloroformu, naštěstí to bylo právě naopak. A texty nejsou jen o lásce, ale také třeba o lesích a hejkalech. Jaká to příjemná změna!Po jejich setu se nad Ladronkou přehnal menší déšť, zachránili nás přilehlé stromy a pivařské stany.

A pak už se čekalo na Citizens!! První vykřičník mají v názvu a ten druhý je můj. Pro některé to možná byla jen hudba, co hraje v reklamě na mobilního operátora, pro jiné, mě nevyjímaje, to byla stoupající hvězda britské indie scény, která vytvořila nadprůměrně povedený debut. Očekávání byla velká. Kluci nastoupili a předvedli výborný výkon, jen publikum zůstalo trochu chladné. Ani pár naučených českých slovíček nepomohlo, nejsou to prostě čeští „občani“, no.

Přišel hlad a s ním dlouhá cesta pro halušky a zpět a než jsme se nadáli, už tu stál headliner celého festivalu – americký soulový zpěvák Aloe Blacc v perfektním obleku. Začal Hey Brother z nového alba, ale pak už sázel hlavně písně z debutu. Jsou možná rychlejší a více se hodí na koncerty, ale většina lidí zná druhou desku, kterou se proslavil. Publikum se nemělo čeho chytit, navíc kapela všechny písně rozplizla do neúměrně dlouhých jamovacích session, až se jakýkoliv náboj vytratil. Celý set zachránily až dva poslední, novější songy I Need Dollar a Loving You. I přes lehké zklamání na konci bylo jasné, že United Islands oslavili desáté narozeniny s grácií.

Info

United Islands České Spořitelny
22. 6. 2013, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.

Vybraná slova po B: Hviezdne noci Bytča

David Čajčík 19.08.2020

„Vedeli ste, že Bytča je podľa jedného sociológa najtypičtejšim malomestom na Slovensku?“ Ne tak úplně. Smack my Bytča!

Filmová nakládačka (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 15.08.2020

„Pojď, je to takovej temnej ruskej film, co má asi sto padesát tři minut, prej je to hodně intenzivní a drsný.“ Čil a dril.

Mistři krásných splínů (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 13.08.2020

Vzpomíná, jak při návštěvě Ruska někdo odmontoval kliku z pokoje Františka Vláčila, aby se nemohl dostat ven, nebo vypráví o hrůzách poválečných odsunů...