Zprávy / Úplňkové

Slovanský folklór Širom v žižkovském Atriu

Slovanský folklór Širom v žižkovském Atriu

redakce | Zprávy / Úplňkové | 29.06.2023

Full Moon magazín a Heartnoize ve spolupráci s Atriem na Žižkově uvádějí fascinující výpravu do hlubin slovanského folklóru, která ovšem není ve znamení dokonalé reprodukce řečeného, ale naopak přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna. Slovinská trojice Širom připomíná jakési futuristické archeology, kteří skrze pátrání po vlastní minulosti nacházejí nové hudební cesty, sebepoznání i lásku. Jejich album The Liquified Throne of Simplicity se v rámci alternativní evropské scény stalo jednou z nejoceňovanějších nahrávek loňského roku a Širom je představí ve středu 20. září prvně v Praze. Večer otevře jen výjimečně koncertující projekt AC, který nese stopy špíny, estetiku surovosti i upřímnosti.

Vstupenky v hodnotě 450,- Kč včetně poplatků k volnému sezení jsou v prodeji prostřednictvím předprodejní sítě GoOut.cz od 28. Června, kapacita koncertu je omezená.

Hudba Širom je postavená na folkových základech, používají nástroje archaické i na míru postavené a z cyklů tichých, podivně známých melodií se během chvíle dostávají až kamsi do postrockového hájemství, které svou intenzitou připomene dokonalé struktury japonských Mono nebo majestátní plochy klasiků žánru Godspeed You! Black Emperor. Trojice Ana Kravanja, Iztok Koren a Samo Kutin se dala dohromady v polovině minulé dekády a na kontě mají čtyři dlouhohrající alba. Nejúspěšnější z nich The Liquified Throne of Simplicity vyšlo loni na prestižním labelu Glitterbeat a objevilo se v mnoha alternativních žebříčcích za rok 2022, ve většině z nich na jednom z předních míst. Vysoce sledovaný server The Quiteus desku dokonce umístil na první místo svého půlročního žebříčku.

Sama trojice svou hudbu popisuje jako „imaginární folk”, což je sice výstižné, ale zoufale nedostačující. Jejich koncerty připomínají podivuhodné meditativní seance stejně jako intenzivní tranzovní zážitek. Širom ovládají tradiční nástroje z celého světa (tempura brač, guembri, daf, okarína nebo niněra), zároveň ale neváhají ve svých spletitých strukturách použít umělohmotné trubice nebo dobře znějící hrnec. Éterický vokál Any Kravanja pak jejich hudbu povyšuje na úroveň magického rituálu. „Naše hudba je o zrušení individualismu, o tom udělat krok zpět a o spojit sily,“ říká o produkci kapely Iztok Koren. Zkuste se napojit také.

Info

Širom (sl)
20. 9. 2023 Atrium na Žižkově, Praha
Fb event

Akce se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu Hlavního města Prahy.

grafika © Zuzana Malá

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #150: Jubileum s Benjaminem Clementinem

redakce 27.09.2023

Hlavním tématem jubilejního 150. Full Moonu je anglický umělec Benjamin Clementine, jubileum oslavíme nabitým koncertem.

Koncert Full Moon #150 má kompletní program

redakce 25.09.2023

Na FULL MOON #150 vystoupí Kalle, Amelie Siba, Fvck_Kvlt a DJs Toyota Vangelis a Isama Zing. Večer otevře publicistická debata.

Full Moon #149 na Spotify

redakce 21.09.2023

Zapomeňte na svět kolem sebe, letíme na planetu Brno...

Full Moon #149: Planeta Brno

redakce 31.08.2023

Zářijové číslo Full Moonu přistálo na planetě Brno, čekejte vhled do místní scény, mapu důležitých míst nebo redakční hlasování o nejlepší desky.

Full Moon #147-148 na Spotify

redakce 17.07.2023

Letní dvojčíslo o okouzlující Björk je venku. Nalaďte si Spotify vlny a jdeme na to!

Full Moon #147–148: Pod vlivem Björk

redakce 03.07.2023

Letní dvojčíslo magazínu Full Moon vznikalo pod vlivem Björk, která představí svou divadelní show Cornucopia v září v pražské O2 areně.

Full Moon #146 na Spotify

redakce 18.06.2023

Full Moon #146 s Caroline Polachek v hlavní roli vyšel zkraje června, venku je i jeho audio průvodce.

Moody Moon Noize vol. 4: Hermetik v podzemí kostela, rapové naděje i německý hypergroove

redakce 14.06.2023

Festival Moody Moon Noize oznamuje kompletní program, přibývá dalších čtrnáct jmen pro chomutovskou edici.

Full Moon v říjnu oslaví jubilejní vydání koncertem v MeetFactory

redakce 06.06.2023

Vystupující budou postupně oznamováni, první jméno z line-upu bude zveřejněno 11. června.

Full Moon #146: Vášnivé fikce Caroline Polachek

redakce 05.06.2023

Caroline Polachek zve posluchače ve svých skladbách do rozličných vášnivých fikcí, aniž by přitom zapomínala na upřímnost a zranitelnost. Více v červnovém Full Moonu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace