Články / Reporty

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam | Články / Reporty | 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & the City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert dokázal, že skupina okolo ústřední dvojice Bronwyn Adams a Simon Bonney ze svého magnetismu mnoho neztratila.

Jádro setlistu bylo postaveno na jejich berlínském období, tedy znamenité trojici alb Shine, The Bride Ship a Paradise Discotheque, které doplnili dvěma kousky ze zatím poslední desky American Twilight a jednou exkurzí do hlubší minulosti: Six Bells Chime, notorickou známou z Wendersova filmu Nebe nad Berlínem. Přestože byla skupina vždy schopná napsat hitovky, které se vám vryly pod kůži, aniž byste toho později litovali, i naživo jsem si potvrdil, že mě více fascinuje jejich poetická poloha. Speciálně Bonneymu sedne čistý hlas a rozmáchlé deklamace mnohem víc než zaťaté rockové frázování.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Vrcholem tak byla poměrně improvizovaná Steal to the Sea, u které jsem si uvědomil jistou spřízněnost Bonneyho s Edwardem Ka-Spelem či Davidem Tibetem (a pochopitelně Nickem Cavem), co se týče jejich dramatického přednesu. A taky že je to ojedinělý a pomalu vymírající fenomén - je totiž hrozně těžké zůstat v takové teatrální poloze uvěřitelný a balancovat na hranici excitace, aniž by člověk přepadl do trapnosti.


Celé vystoupení mělo jiskru a lehkost, což jsem u tak staré kapely nečekal. Po jednom jediném přídavku člověk litoval, že nezačali dřív místo zrušeného Huga Race a nestřihli si třeba kompletní skvostnou suitu The Last Dictator. Bonneyho stojan s texty vypadal, že skrývá ještě mnoho neodkrytých listů, ale podle všeho hrajou na tomto turné identické sety.

V pozvánce na jejich dva koncerty u nás zaznělo, že jde o svátek, když stejný týden tu vystoupí i Nick Cave, který je o víkendu na Metronomu. Toho jsem živě viděl sice jen v O2 areně před pár lety, ale Crime & the City Solution mě přesvědčili mnohem víc co do autentičnosti. Takže tím skutečným svátkem byl návrat Crime & the City Solution do Prahy po dlouhých dvaatřiceti letech, což mimochodem krásně vyšlo na den slunovratu.

Info

Crime & the City Solution (aus)
21. 6. 2022 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Fomas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Show me your inner IKEA (Luki Essender, Galerie OFF/FORMAT)

Minka Dočkalová 15.11.2022

Víc pozornosti tentokrát strhávají návštěvníci než výstava. Musím se dívat na to, jak se lidé dívají. A přes to dívání zkoumám vystavená díla.

Hádanky z Utrechtu #3: Mít co říct

Michal Pařízek 13.11.2022

Může být nejlepším koncertem festivalu ten, ze kterého jste odešli? Snadno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace