Články / Reporty

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam | Články / Reporty | 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & the City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert dokázal, že skupina okolo ústřední dvojice Bronwyn Adams a Simon Bonney ze svého magnetismu mnoho neztratila.

Jádro setlistu bylo postaveno na jejich berlínském období, tedy znamenité trojici alb Shine, The Bride Ship a Paradise Discotheque, které doplnili dvěma kousky ze zatím poslední desky American Twilight a jednou exkurzí do hlubší minulosti: Six Bells Chime, notorickou známou z Wendersova filmu Nebe nad Berlínem. Přestože byla skupina vždy schopná napsat hitovky, které se vám vryly pod kůži, aniž byste toho později litovali, i naživo jsem si potvrdil, že mě více fascinuje jejich poetická poloha. Speciálně Bonneymu sedne čistý hlas a rozmáchlé deklamace mnohem víc než zaťaté rockové frázování.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Vrcholem tak byla poměrně improvizovaná Steal to the Sea, u které jsem si uvědomil jistou spřízněnost Bonneyho s Edwardem Ka-Spelem či Davidem Tibetem (a pochopitelně Nickem Cavem), co se týče jejich dramatického přednesu. A taky že je to ojedinělý a pomalu vymírající fenomén - je totiž hrozně těžké zůstat v takové teatrální poloze uvěřitelný a balancovat na hranici excitace, aniž by člověk přepadl do trapnosti.


Celé vystoupení mělo jiskru a lehkost, což jsem u tak staré kapely nečekal. Po jednom jediném přídavku člověk litoval, že nezačali dřív místo zrušeného Huga Race a nestřihli si třeba kompletní skvostnou suitu The Last Dictator. Bonneyho stojan s texty vypadal, že skrývá ještě mnoho neodkrytých listů, ale podle všeho hrajou na tomto turné identické sety.

V pozvánce na jejich dva koncerty u nás zaznělo, že jde o svátek, když stejný týden tu vystoupí i Nick Cave, který je o víkendu na Metronomu. Toho jsem živě viděl sice jen v O2 areně před pár lety, ale Crime & the City Solution mě přesvědčili mnohem víc co do autentičnosti. Takže tím skutečným svátkem byl návrat Crime & the City Solution do Prahy po dlouhých dvaatřiceti letech, což mimochodem krásně vyšlo na den slunovratu.

Info

Crime & the City Solution (aus)
21. 6. 2022 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Fomas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Woodkidovy podivuhodné příběhy

Veronika Mrázková 08.06.2022

Když pak nastoupil Woodkid s osmičkou hudebníků a přerušil několikaminutovou zvukovou ouverturu v záři tepajících červených bodovek, stačilo pár tónů hitovky Iron a bylo uvařeno.

Blues bez šťávy (Eric Clapton)

Jiří V. Matýsek 08.06.2022

Co ale zmůže skvělý setlist, když veškeré emoce končí na kraji pódia? Eric Clapton jako pára nad hrncem.

S příchutí železa (Einstürzende Neubaten)

Jiří V. Matýsek 01.06.2022

Jeviště jako železářství, zestárlé monstrum ze šrotiště. Na koncert Einstürzende Neubaten se čekalo dlouho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace