Články / Recenze

Směr meziměsto? (Reef)

Směr meziměsto? (Reef)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 08.10.2018

Reef se po osmnácti letech přihlásili se studiovým albem. Kapela jednoho hitu (Place Your Hands), která ve své nejslavnější éře plavala v proudu ostrovního britpopu, se na stará kolena vrátila ke svým tvrdším kořenům, ke klasicky střiženému hard rocku. Ani ten ale není úplně britský, častokrát překračuje hranici k americké verzi téhož, k té, v níž nelze přeslechnout vliv country.

Reef na Revelation představují muziku, která plyne lehce, na hard rock až příliš poklidně. Jen málokdy se dočkáme nějakého výstřelku, který by dokázal posluchače přinutit k soustřednějšímu poslechu, vše se nese v nemastném neslaném středním tempu. A to přitom titulní skladbou, která jako by vypadla z dílny AC/DC, tak dobře navnadí. Pak přijde duet se Sheryl Crow (My Sweet Love), na následující Provide „zpopovatí“, přidají sbory a začne to jít od desíti k pěti.

Revelation upadá do stereotypu a bezvýraznosti, mizí jakýkoliv náznak originality. Vítaným světlem ve tmě je třeba Precious Metal, kde kytary konečně dělají to, co mají, tedy riffují o sto šest. Příjemná je akustická Don't Go Changing Your Mind, které ovšem ubližuje sbor. No a konečně dupající „westernovka“ Just Feel Love, které se podaří vybudovat osobitou atmosféru. Ale proč je tam zase ta odpověď gospelového sboru, která všechno neúměrně cukruje?

Nové album Reef je výborná hudba do auta, k jízdě volným tempem, meziměsto. A klidně po rozbitých silnicích. Nevadí totiž, když to rachotí a něco přeslechnete. Nic vám neuteče.

Info

Reef – Revelation (earMUSIC, 2018)
web kapely

Živě:
Reef (uk) + Broken Witt Rebels (uk)
15. 10. 2018 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Dej pozor chlapečku… aneb Racci Ondřeje Hrabala

Valentýna Žišková 23.01.2021

Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.

Soundtrack ke vzpomínkám na dětství (David Boulter)

Jiří Přivřel 20.01.2021

Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Ani si, neumíš představit, kolikrát jsem zemřel, než jsem to dokončil (Martin Zet)

Zuzana Krišková 08.01.2021

Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Naléhavost, která neotráví (Jehnny Beth)

Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021

Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.

Dávka disharmonickej meditácie (Caitlin Pasko)

Kristína Valachová 31.12.2020

Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.

Balansovanie medzi podareným a nepodareným (Toello)

Jonáš Sudakov 30.12.2020

Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.

Nejasné osudy (Vybledlá krajina s kopci)

Anna Valentová 29.12.2020

Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.

Krize středního věku a hledání svého já (Laura Jane Grace)

František Knuth 28.12.2020

Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.

Nevyhnutelná změna podle Metz

Filip Zrno 26.12.2020

Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.