Články / Recenze

Směr meziměsto? (Reef)

Směr meziměsto? (Reef)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 08.10.2018

Reef se po osmnácti letech přihlásili se studiovým albem. Kapela jednoho hitu (Place Your Hands), která ve své nejslavnější éře plavala v proudu ostrovního britpopu, se na stará kolena vrátila ke svým tvrdším kořenům, ke klasicky střiženému hard rocku. Ani ten ale není úplně britský, častokrát překračuje hranici k americké verzi téhož, k té, v níž nelze přeslechnout vliv country.

Reef na Revelation představují muziku, která plyne lehce, na hard rock až příliš poklidně. Jen málokdy se dočkáme nějakého výstřelku, který by dokázal posluchače přinutit k soustřednějšímu poslechu, vše se nese v nemastném neslaném středním tempu. A to přitom titulní skladbou, která jako by vypadla z dílny AC/DC, tak dobře navnadí. Pak přijde duet se Sheryl Crow (My Sweet Love), na následující Provide „zpopovatí“, přidají sbory a začne to jít od desíti k pěti.

Revelation upadá do stereotypu a bezvýraznosti, mizí jakýkoliv náznak originality. Vítaným světlem ve tmě je třeba Precious Metal, kde kytary konečně dělají to, co mají, tedy riffují o sto šest. Příjemná je akustická Don't Go Changing Your Mind, které ovšem ubližuje sbor. No a konečně dupající „westernovka“ Just Feel Love, které se podaří vybudovat osobitou atmosféru. Ale proč je tam zase ta odpověď gospelového sboru, která všechno neúměrně cukruje?

Nové album Reef je výborná hudba do auta, k jízdě volným tempem, meziměsto. A klidně po rozbitých silnicích. Nevadí totiž, když to rachotí a něco přeslechnete. Nic vám neuteče.

Info

Reef – Revelation (earMUSIC, 2018)
web kapely

Živě:
Reef (uk) + Broken Witt Rebels (uk)
15. 10. 2018 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Leonard Cohen v novom šate (First Aid Kit)

Mimi Filova 17.05.2021

V kategórii „tribute“ albumov patrí medzi tie kvalitnejšie – sestry sú skutočnými connoisseurs Cohenovej tvorby, a je to poznať.

Vedle mne jste všichni jenom básníci (Topinka vs. Rimbaud)

Valentýna Žišková 14.05.2021

Kniha představuje pozoruhodný případ díky své opoře v dobových textech a dokumentech i explicitně osobnímu a emocionálnímu pohledu na Rimabaudovu osobu.

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo.

Pornoučitelka a děti jako vězňové svých rodičů

Viktor Palák 13.05.2021

Smolný pich těží z pandemického období, během kterého byl natočen, nabízí ale víc než jen odraz neuróz, které tahle doba způsobila.

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská 10.05.2021

Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace