Ghetto rap a afro-pop v podání Amaarae, americký písničkář Willy Mason, dream-popoví Still Corners i nové termíny koncertů Douglase Dare, britských Shopping nebo australských Flyying Colours.
Jeden z nejpozoruhodnějších hudebních debutů loňského pandemického roku má za sebou ghansko-americká zpěvačka Amaarae. Ama vyrůstala mezi americkou Atlantou a ghanskou Accrou a od dětství ji obklopovalo široké spektrum hudebních stylů a žánrů – na její úspěšné desce The Angel You Don’t Know se tak mísí jižanské r’n’b, ghetto rap i afro-pop. Ve svých textech Ama reflektuje (a glosuje) postavení dnešní africké ženy, emancipaci, bourání stereotypů a genderových rolí. Letos na podzim se vydá na první velké evropské turné, pražská zastávka v MeetFactory má datum 22. listopadu 2021.
Americký písničkář Willy Mason naopak není žádným nováčkem – první úspěšnou desku Where the Humans Eat, na které zkombinoval folk, blues a country, vydal již v roce 2004. Následovaly turné s Death Cab for Cutie, Sondre Lerche nebo Benem Howardem a dvě další nahrávky, poslední však vyšla již před dlouhými devíti lety. Dlouho očekávaná novinka Already Dead vychází v létě 2021 a Willy na ní rozšiřuje svou paletu zvuků o raný rock’n’roll či r’n’b, v textech zkoumá upřímnost a zradu či pocity osamění v digitálním věku. Svůj pražský debut odehraje Willy Mason ve středu 24. listopadu 2021 ve smíchovské továrně. Předloňský koncert britských Still Corners byl pro organizátory velkým překvapením a dnes působí jako z jiné doby. Dream-popové trio (zpěvačka Tessa a multiinstrumentalista Greg si přizvali bubeníka) tehdy v tropický večer odehrálo vybroušený set psychedelických songů pro stovky uší tísnících se pod podiem. Od té chvíle se pokoušeli o jediné – kapelu přivézt zpět do Prahy. To se doufají podaří 19. října 2021 s právě vycházející pátou řadovou deskou The Last Exit.
Koncerty australských Flyying Colours i britských Shopping plánované na letošní jaro se organizátorům podařilo přesunout na náhradní termíny. Existenciální texty britské post-punkové trojky se rozezní smíchovskou továrnou 30. ledna 2022. Zastřené kytary, silné melodie a dvojhlas – charakteristický zvuk australské shoegazové kapely Flyying Colours – pak v Praze znovu přivítáme 24. dubna příštího roku. Své třetí album Milkteeth představí pražskému publiku v náhradním termínu i britský písničkář Douglas Dare. Douglasův naléhavý hlas doprovázený zvuky autoharfy a texty, v nichž se vrací k dospívání a dětské nevinnosti, v MeetFactory představí 7. března 2022.
Navzdory těmto více i méně vzdáleným plánům se neví, kdy se MeetFactory otevře pro návštěvníky. „Po roce nesystematického a chaotického vládního přístupu k řešení pandemie, během něhož byla kulturní sféra opakovaně opomíjena, nám i celé scéně stále chybí plán na znovuotevření kultury. Pořád však doufáme ve světlo na konci tunelu, kde se společně potkáme,“ dodává hudební dramaturg MeetFactory Michal Brenner.
redakce 08.08.2022
Nově přináší Vzlet také nadžánrovou dramaturgickou linku současné hudby, jejíž letní prolog zahájí právě Vladivojna La Chia a David Pomahač.
redakce 08.08.2022
Na nové desce Selah Sue poprvé podrobně prozkoumává vlastní slabiny i silné stránky, nechává je, ať se střetávají a soupeří o pozornost.
redakce 07.08.2022
Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací do pražské Malé sportovní haly.
redakce 05.08.2022
Každý den festivalu je zakončen tzv. silent nights, kdy se hudební produkce přesune z reproduktorů do sluchátek.
redakce 05.08.2022
Isaiah Collier je hudebník, který je pevně ukotven v odkazu jazzových velikánů, ale jeho hudba míří jako stroj času do budoucnosti.
redakce 03.08.2022
Výtěžek ze své vinylové sbírky chtěl poslat na dětskou onkologii. DJovo přání nyní plní rodina a přátelé.
redakce 03.08.2022
V Bike_Jesus představí Josefina Dusk své druhé EP Šklabuník (my jellyfish). Dmitrievna debutové album Parazit.
redakce 03.08.2022
50 Cent ani po letech od přelomového alba nepřestává dominovat nejvyšším příčkám světových hitparád a na kontě má nespočet megahitů.
redakce 29.07.2022
Na počest oázy zelených pastvin a údolí zarostlých původními lesy zachytili pohodu a mír lokality ve své barvité tvorbě.
redakce 27.07.2022
V roli headlinera se objeví jedna největších ukrajinských indierockových kapel Brunettes Shoot Blondes.