Články / Offtopic / / Movie/dox

Snílkův (sebe)průplesk (Walter Mitty a jeho tajný život)

Snílkův (sebe)průplesk (Walter Mitty a jeho tajný život)

Shaqualyck | Články / Offtopic / / Movie/dox | 23.02.2014

Ben Stiller, pilný herec a příležitostný režisér, jedna z ikon americké komedie, natočil svůj prozatím nejlepší a divácky nejvstřícnější film.

Jeho režijní filmografie není početná, ale o to pestřejší. Co kousek, to perla. Prvotina Bolestná realita představovala manifest zmatené mládeže na prahu dospělosti ztracené ve víru nekonečných možností. Nepochopený Cable Guy vzbudil rozruch, ale i rozpaky nad televizními humory, na které nebyl nikdo připraven. Kultovní Zoolander nabral na vidle svět (nejen) módních pseudocelebrit a navždy změnil přístup k benzinovým pumpám. A Tropická bouře o několik let později nepřinesla očekávaný akční nářez, nýbrž prudce vtipnou parodii, která byla zároveň kousavou satirou na hollywoodský establishment vychovávající samolibé zhýčkané primadony.

Ani ve svém pátém celovečerním filmu nenabízí Stiller prvoplánovou zábavu, ale chytrou, lehce dobrodružnou komedii, která je překvapivě i milým rodinným filmem. Ideově odkazuje na slavného Muže z Acapulca, zároveň je remakem snímku Tajný život Waltera Mittyho z roku 1947, který u nás nikdo nezná a ve kterém se krom Borise Carloffa mihl i mladý Robert Altman. Verze 2013 od prvních sekund ohromuje promakaným vizuálem. Kalendářové scenérie à la National Geographic, hravé titulky, svižně sestříhaná akce (souboj o Boba Elasťáka strčí do kapsy nejeden superhrdinský comics). V osobě prakticky neznámého Stuarta Dryburgha našel hrající režisér zjevně víc než jen prvotřídního kameramana.

Walter Mitty se nám představuje coby pracovitý pěšák, učebnicový pan Nikdo. Spravuje fotoarchiv v útrobách redakce známého časopisu, tajně miluje kolegyni a většinu času jen bloudí v nudném systému každodenních rutin. V mládí nosil číro, skejtoval a snil o cestě po Evropě, jenže kdeže loňské sněhy jsou, jeho život se samospádem změnil v přežívání ohraničené cestami do práce. Jediný únik pro něj představuje denní snění, kdy díky bujné fantazii dokáže jízdu výtahem proměnit v kulervoucí divočinu. Jeho dokonalým protipólem je „kolega“ Sean O’Connell, nezávislý světoběžník a oldschoolový fotograf s tváří a charismatem Seana Penna. Ztracený negativ způsobí, že se cesty těch dvou osudově protnou a šedá myš Walter začne pod vlivem extrémních okolností spontánně páchat osobní revoluci.

Proměna průměrného příslušníka západní civilizace v dobrodruha ad hoc je sympatická, napínavá a nepopiratelně inspirující, ačkoliv představa, že ve vteřině všeho necháte a naskočíte do letadla směr Grónsko, je značně iluzorní. Ne že by to bylo technicky neproveditelné, jenom odvahu k podobnému kroku sebere málokdo. Stiller tak umně oprašuje starou známou pravdu o tom, že ty nejhorší překážky musíme vždycky překonat nejdříve ve vlastní hlavě. Současně si snímek udržuje přiměřenou pohádkovost, takže nemáte problém odpustit mu několik logických lapsů (otužilý žralok, nezničitelný mobil využívající stoprocentního pokrytí).

Jinak si Ben Stiller počíná jako dr. Feel Good, který divákovi ordinuje uvolňující životabudič a dvojitou dávku optimismu v jednom. Namísto provokace sebejistě vypráví, nejde mu o humor za každou cenu, vtípky přicházejí nenuceně a jsou spíš úsměvné než buransky vysmáté (pošťák, rentgen, Benjamin Button). Film funguje jako odlehčená óda na život, která na jednu stranu (hlavně v závěru) blahořečí loajalitu, poctivost a zodpovědný přístup k sobě i druhým, na tu druhou popichuje a naznačuje, že na světě existují i jiné věci než práce, byť každá legrace něco stojí. Zároveň se Stiller otírá o zážitkovou diktaturu sociálních sítí, kdy bez dostatečně šťavnatého portfolia dnes nejenže nikoho nezajímáte, ale nemáte šanci poslat objektu vašeho zájmu ani blbého smajlíka. I když fakt, že holku, kterou denně potkáváte v práci, oslovujete pomocí internetové seznamky, rovněž o lecčems vypovídá…

Info

Walter Mitty a jeho tajný život / The Secret Life of Walter Mitty
Režie: Ben Stiller (2013)

http://www.waltermitty.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Korupcia zabíja (Colectiv)

Bibiána Hajdanyová 08.04.2021

Korupcia je zlá a to, že môže aj zabíjať, ukazuje autentická a dychberúca investigatíva v rumunskom dokumente Colectiv.

Komu slouží Služebníci?

Michaela Šedinová 03.04.2021

Režim je zobrazován jako nepřemožitelný, neváhá využít veškeré prostředky k získání kontroly. Odpůrce zničí, nebo získá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace