Články / Reporty

Snová krajina King Krulea

Snová krajina King Krulea

Kristina Kratochvilová | Články / Reporty | 30.10.2023

Málo alb mě letos tak chytilo za srdce, jako v červnu vydaná čtvrtá studiovka britského King Krulea výmluvně pojmenovaná Space Heavy, na které proplouvá skutečnými i myšlenými prostory. I přes nabitou klubovou sezónu mi tak návrat umělce do Prahy po pěti letech capslockem zářil v kalendáři. A očividně nejenom mně, řada zastávek turné hlásila vyprodáno a pro nemálo známých byl tuzemský návrat vrcholem podzimní sezóny. Oprávněný.

Britský hudebník s českými kořeny Archy Ivan Marshall vystupující pod jménem King Krule prošel od svého debutu značným hudebním vývojem, což se projevuje v jeho eklektickém repertoáru. Od melancholických písní na albu 6 Feet Beneath the Moon po drsný postpunk na Man Alive! až k písničkářskému vrcholu houpajícího se na vlnách emotivních výpovědí zaobírajících se otázkami otcovství, emočních propastí nebo prchavosti okamžiku. Stejně barvitá jako jeho diskografie byla i show ve Foru Karlín.

Úderem deváté se hala ponořila do tmy a stěny rozezníval pouze nadšený pískot čekajících fanoušků. Pod pouhou září osvětlení signalizujících nouzové východy byl vidět pohyb na pódiu a za velkého potlesku King Krule otevřel svůj hodinu a čtyřicet minut dlouhý set singlem Perfecto Miserable z třetí desky Man Alive! vydané v roce 2020. Světelný minimalismus doprovázel několik prvních písní a všeobjímající tma pohltila diváky v sále. Mlžný světelný opar, ve kterém kapela hrála, podtrhával naléhavost a intenzitu jednotlivých slov, které dav slovo od slova odzpívával společně s King Krulem.

Novou nahrávku ohlásila čtvrtá skladba Pink Shell, při které se za kapelou rozzářila snová krajina vizuálu desky, po níž se stíny hudebníků míhaly, jako by se po ní procházely. Jedním z vrcholů bylo experimentální zpracování singlu Hamburgerphobia nebo srdcervoucího If Only It Was Warmth, ve kterém repetitivní začátek skladby se slovy „Running out of space for your mistakes” Krule nahradil textem „All I want is to see you again”, než navázal na původní text. Energický saxofonista Ignacio Salvadores vedl takt celého večera a podtrhoval jak hudební krajiny naplněné úzkostí, tak chaotické výbuchy i sladkou melancholii.

Koncert byl cestou emočními propady, divokou podívanou, ale i něžným objetím plným naděje. Jediné, co by se dalo vytknout, byla lokace. Po úspěšném vyprodání klubu Roxy v roce 2018 bylo logickým krokem zabookovat větší venue, Forum Karlín bylo ale zbytečně velkým soustem. Vyšší cena lístků se propsala do návštěvnosti a velikost haly i ubrala na intimní atmosféře celé show.

Info

King Krule (uk)
27. 10. 2023 Forum Karlín, Praha

foto © Jan Kuča

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2023: Jako doma

Michal Pařízek 29.11.2023

Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská 28.11.2023

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík 26.11.2023

Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář 24.11.2023

Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.

Chvála ozubeným kolesům i vesmírným potulkám (Laibach)

Michal Smrčina 23.11.2023

Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...

Nebuďme zdvořilí (Laurie Anderson with Sexmob)

Lukáš Grygar 22.11.2023

Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.

Stále silnější deprese (Blues Alive)

Jiří V. Matýsek 21.11.2023

Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.

S kladivem a empatií (Yaeji)

Ondřej Pěkný 18.11.2023

A pak se na scéně objevuje kladivo. S topůrkem barvy magenta, jiným, než dvě výše zmiňovaná. Jsou tedy tři? Jedno se transformovalo?

Všichni jsme tu kámoši (Shame)

Filip Peloušek 15.11.2023

Když se o pár měsíců později blížím šlehaný štiplavým podzimním větrem přes Hlávkův most k Fuchsu, mám tušení, že tentokrát dostanu trochu jiný druh zážitku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace