Zprávy / Pozvánky

Snow Ghosts temným světlem v bezútěšných krajinách

Snow Ghosts temným světlem v bezútěšných krajinách

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.03.2015

Dubnové EuroConnections budou patřit britskému triu Snow Ghosts, které splétá temné nálady z prvků folku, trip-hopu, ambientu a gotického metalu. 16. dubna se tak na pódium Paláce Akropolis vrátí producent Throwing Snow, který byl jednou z hvězd letošního Festivalu Spectaculare. V projektu Snow Ghosts ho doplňuje také zpěvačka Hannah Cartwright, jejíž uhrančivý hlas provází posluchače procházkami po bezútěšných krajinách. Support obstará česko-ukrajinský projekt Awali pohybující se na hranicích ambientu a moderní klasiky.

Někdy samotné jméno kapelu charakterizuje lépe než desítky přívlastků. Britské trio Snow Ghosts, které si 16. dubna odbude svoji pražskou premiéru, skutečně zní tak, jak napovídá jeho název - z duchařské atmosféry běhá mráz po zádech a z úzkostných melodií máte chuť zavřít se doma a už nikdy nevyjít ven. "Sněžní duchové" z Londýna ve své mimořádně inovativní hudbě propojují sofistikovanou elektroniku, gotický rock, noise, ambient a něžné folkové melodie, ale nikde žádné stopy po nějakém násilném roubování. Snow Ghosts si jen chytře vypůjčili prvky temnoty z různých hudebních zdrojů a propojili je do sebe do podoby černočerných písniček, které nejvíc připomínají smuténky Portishead či The xx.


Na to, jak skvěle jméno Snow Ghosts sedí k jejich hudbě, vzniklo vlastně celkem náhodou - spojením pseudonymů obou zakladatelů. Zatímco Ross Tones vystupuje sólově jako Throwing Snow (a na konci ledna byl hostem Festivalu Spectaculare), zpěvačka Hannah Cartwright byla dříve známá jako Augustus Ghost. Jejich cesty se protnuly na začátku dekády a v roce 2011 debutovali EPčkem Lost at Sea. První dlouhohrající deska A Small Murmuration z roku 2013 měla celkem blízko k post-dubstepovému undergroundu a vzbudila velký ohlas. "Pokud si libujete v temnotě, tak si tuto desku rozhodně užijete," napsal musicOHM a portál Slant popsal nahrávku jako "melodramatický zmar, kterému nelze uniknout."


Z původně jednorázové spolupráce s multiinstrumentalistou Oliverem Knowlesem z projektu EXES se nakonec zrodila dlouhodobá aliance a Snow Ghosts se tak vloni změnili v trio. V něm vzniklo aktuální druhé album A Wrecking, které je melodičtější, křehčí a ještě atmosféričtější než debut. Kapela i tady pokračuje v prozkoumávání temné strany anglického folkloru či neortodoxním fúzování elektroniky a gotického rocku. Na desce jsou ke slyšení zvuky šustícího listí na hřbitově Tower Hamlets nebo bouře nahraná mikrofonem visícím z okna. 16. dubna už bude zima minulostí, v Paláci Akropolis ale se Snow Ghosts znovu dýchne na posluchače mráz.

Delikátnější nálady bude v roli předskokanů servírovat česko-ukrajinské duo Awali, v němž se potkala zpěvačka a klavíristka Tamara Shmidt a producent či zvukový designer Aitcher Clark. Ze spojení klavíru, ženského hlasu a decentní elektroniky vznikla působivá impresionistická plátna pohybující se na pomezí moderní vážné hudby, ambientu či filmových soundtracků. Se svým lednovým debutem Between Significant se zařadili mezi žhavé kandidáty na největší letošní objev alternativní scény. Skladby přitom vznikaly tempem jedna za den a odráží nálady a inspirace, které duo Awali potkávaly.

Info

EuroConnections
Snow Ghosts (uk)
Support: Awali
16. 4. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 290,- v předprodeji / 350,- na místě

www.facebook.com/events/1421624931482571
www.snowghosts.net
www.projectawali.com
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

NSHT s živou elektronikou online

redakce 27.10.2020

Event, který má za sebou už čtyřletou jízdu po klubech v Olomouci, Brně a Praze, se tentokrát podívá k nám všem do obýváků, pokojíčků a dalších špeluněk.

Yungblud se vrátí do Prahy

redakce 26.10.2020

Yungblud je známý tím, že ve svých textech vyjadřuje hlavní obavy své generace a zároveň ji pomocí své hudby sjednocuje a posiluje.

Ester & Josefina uvedou přednášku Terapie sdílením živě

redakce 26.10.2020

Herečka a umělkyně Ester Geislerová, módní návrhářka Josefina Bakošová a párový terapeut Honza Vojtko se podívají na vztahy od jejich počátků až do rozchodového konce.

Nový termín pražského koncertu Limp Bizkit

redakce 25.10.2020

V rámci pražského koncertu by tak vedle osvědčených hitovek mohl zaznít i nový repertoár, po kterém fanoušci dlouho pokukují.

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.