Zprávy / Pozvánky

Snow Ghosts temným světlem v bezútěšných krajinách

Snow Ghosts temným světlem v bezútěšných krajinách

redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.03.2015

Dubnové EuroConnections budou patřit britskému triu Snow Ghosts, které splétá temné nálady z prvků folku, trip-hopu, ambientu a gotického metalu. 16. dubna se tak na pódium Paláce Akropolis vrátí producent Throwing Snow, který byl jednou z hvězd letošního Festivalu Spectaculare. V projektu Snow Ghosts ho doplňuje také zpěvačka Hannah Cartwright, jejíž uhrančivý hlas provází posluchače procházkami po bezútěšných krajinách. Support obstará česko-ukrajinský projekt Awali pohybující se na hranicích ambientu a moderní klasiky.

Někdy samotné jméno kapelu charakterizuje lépe než desítky přívlastků. Britské trio Snow Ghosts, které si 16. dubna odbude svoji pražskou premiéru, skutečně zní tak, jak napovídá jeho název - z duchařské atmosféry běhá mráz po zádech a z úzkostných melodií máte chuť zavřít se doma a už nikdy nevyjít ven. "Sněžní duchové" z Londýna ve své mimořádně inovativní hudbě propojují sofistikovanou elektroniku, gotický rock, noise, ambient a něžné folkové melodie, ale nikde žádné stopy po nějakém násilném roubování. Snow Ghosts si jen chytře vypůjčili prvky temnoty z různých hudebních zdrojů a propojili je do sebe do podoby černočerných písniček, které nejvíc připomínají smuténky Portishead či The xx.


Na to, jak skvěle jméno Snow Ghosts sedí k jejich hudbě, vzniklo vlastně celkem náhodou - spojením pseudonymů obou zakladatelů. Zatímco Ross Tones vystupuje sólově jako Throwing Snow (a na konci ledna byl hostem Festivalu Spectaculare), zpěvačka Hannah Cartwright byla dříve známá jako Augustus Ghost. Jejich cesty se protnuly na začátku dekády a v roce 2011 debutovali EPčkem Lost at Sea. První dlouhohrající deska A Small Murmuration z roku 2013 měla celkem blízko k post-dubstepovému undergroundu a vzbudila velký ohlas. "Pokud si libujete v temnotě, tak si tuto desku rozhodně užijete," napsal musicOHM a portál Slant popsal nahrávku jako "melodramatický zmar, kterému nelze uniknout."


Z původně jednorázové spolupráce s multiinstrumentalistou Oliverem Knowlesem z projektu EXES se nakonec zrodila dlouhodobá aliance a Snow Ghosts se tak vloni změnili v trio. V něm vzniklo aktuální druhé album A Wrecking, které je melodičtější, křehčí a ještě atmosféričtější než debut. Kapela i tady pokračuje v prozkoumávání temné strany anglického folkloru či neortodoxním fúzování elektroniky a gotického rocku. Na desce jsou ke slyšení zvuky šustícího listí na hřbitově Tower Hamlets nebo bouře nahraná mikrofonem visícím z okna. 16. dubna už bude zima minulostí, v Paláci Akropolis ale se Snow Ghosts znovu dýchne na posluchače mráz.

Delikátnější nálady bude v roli předskokanů servírovat česko-ukrajinské duo Awali, v němž se potkala zpěvačka a klavíristka Tamara Shmidt a producent či zvukový designer Aitcher Clark. Ze spojení klavíru, ženského hlasu a decentní elektroniky vznikla působivá impresionistická plátna pohybující se na pomezí moderní vážné hudby, ambientu či filmových soundtracků. Se svým lednovým debutem Between Significant se zařadili mezi žhavé kandidáty na největší letošní objev alternativní scény. Skladby přitom vznikaly tempem jedna za den a odráží nálady a inspirace, které duo Awali potkávaly.

Info

EuroConnections
Snow Ghosts (uk)
Support: Awali
16. 4. 2015 19:30
Palác Akropolis, Praha
Vstupné: 290,- v předprodeji / 350,- na místě

www.facebook.com/events/1421624931482571
www.snowghosts.net
www.projectawali.com
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Erik Truffaz uvede na Flédě soundtracky kultovních filmů

redakce 27.05.2023

Švýcarsko-francouzský trumpetista patří k jazzové špičce, běžně překračuje hranice žánru a obohacuje jej o prvky hip hopu, rocku nebo elektroniky.

Lunchmeat a Bukolika v kladenské Poldi

redakce 26.05.2023

Na Till The Last se představí spoluzakladatel zásadního mexického kolektivu No Ambition And Fuck-all Interest Mexican Jihad a jeho kolega Fausto Bahio.

Full Moon in the Eye: Ivan Pinkava v Trafo Gallery

redakce 25.05.2023

Tělo se svýma očima. Nebo snad oči a jejich tělo? Těžko rozhodnout, která z těchto dvou definic podstaty vnímání lépe odpovídá principům díla Ivana Pinkavy.

Infected Mushroom poprvé v Česku

redakce 23.05.2023

Uznávaní jsou jako průkopníci psytrance a jejich tvorba oplývá hypnotickými rockovými aranžemi, vrstvenými melodiemi a experimenty s žánry.

OC Dornych jako Dům kultury a konců

redakce 22.05.2023

Brutalistní prostory obchodního centra Dornych, známého v Brně též pod bývalým názvem Prior, začátkem května oživí společná akce HaDivadla a Terénu.

Na Yacht přijede duo Putan Club

redakce 20.05.2023

Zaškatulkovat tohle italsko-francouzské duo není vůbec jednoduché. Překračují hranice napříč všech možných žánrů, ale nárokují si právo být vším.

Zabelov Group pokřtí v Kasárnách Karlín

redakce 16.05.2023

Česko-běloruské duo se ponořilo do neprobádaných hloubek hudby a transu.

#5PROSTOR rozsvítí Holešovickou tržnici

redakce 15.05.2023

5 večerů, 5 koncertů, 5 „světelných“ scén a 5 jedinečných lokací. To jsou hlavní ingredience akce #5PROSTOR.

Walter Trout s novou deskou

redakce 15.05.2023

Album Ride představuje smíření s minulostí, přijetí budoucnosti a žití v přítomnosti, jak se právě odvíjí.

Petrohradská kolektiv zahajuje letní sezonu: Isama Zing + AXT a další

redakce 14.05.2023

Živé umění Petrohradská kolektiv láká na experimentální a elektronickou hudbu se zaměřením na lokální hudební produkci.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace