Zprávy / Úplňkové

Sóley naslouchá v XPLAYMIXu příběhům

Sóley naslouchá v XPLAYMIXu příběhům

redakce | Zprávy / Úplňkové | 21.09.2015

Sóley Stefánsdóttir, zvaná také jen Sóley, se nejprve blýskla v sestavě indie folkařů Seabear, s nimiž vydala na značce Morr Music dvě alba. Vzápětí se vrhla na sólovou dráhu, která tentýž berlínský label obohatila o dvě dlouhohrající desky a stejný počet EP. Výjimečné postavení v diskografii Sóley má minialbum Krómantík tvořené výhradně klavírními kompozicemi, jinak je pro její skladby typická spíše bohatší instrumentace, pro kterou si rovnoměrně vypůjčuje postupy z rocku, folku, klasiky i elektronické hudby. Žánrovou neuchopitelností připomíná svou krajanku Emilíannu Torrini, projevem a celkovým vyzněním svých písní zas stojí někde mezi Stinou Nordenstam a Dillon. Samostatnou kapitolou jsou písňové texty skladeb Sóley plné odkazů na snová témata, vnitřní démony, temná zákoutí lidského podvědomí a podobně.


Nejinak je tomu na zatím posledním albu Ask the Deep, které vyšlo letos v květnu opět u Morr Music. V deseti skladbách tu Sóley dokazuje, že za pět let od vydání debutového EP Theater Island vyrostla v čím dál zručnější autorku písní. Ty její dokažou znít povědomě i neotřele zároveň, což je svým způsobem definice dobrého popu. Letos na podzim bude Sóley šířit popové evangelium na rozsáhlém evropském turné, ze kterého si na pár koncertů odskočí i do USA a Kanady. Nás může těšit, že mezi třinácti zeměmi, kde se do konce roku Sóley zastaví, je i Česká republika. 25. září zahraje v pražském klubu Meetfactory, kde vystupovala už v roce 2013. Tentokrát se můžete na koncert připravit mimo jiné i poslechem podcastu, který pro nás Sóley připravila. Jedná se o mixtape, na které prakticky s každou skladbou mění žánr, tempo i celkovou náladu mixu. Výsledkem je velmi osobní výběr, jehož hodnota není ani tak v nějaké ucelené dramaturgii, jako spíš ve vzácné možnosti nahlédnutí do soukromí jedné z nejtalentovanějších islandských hudebních hvězd dneška.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #49: Fvck_Kvlt

redakce 14.11.2020

Fvck_Kvlt sestavil mix oblíbených písní, tedy krasojízdu od hardcorových sypaček až k rapovým hvězdám.

Vánoce s Full Moonem - dva velké balíčky plné dárků!

redakce 11.11.2020

Prodloužit si předplatné a vyřešit vánoční dárky jedním kliknutím? Ano, prosím! Máme dva velké vánoční balíčky.

Full Moon Coffee tentokrát z Nikaraguy

redakce 11.11.2020

Nikaragua ve zpracování kávy patří mezi špičku. Káva Montezumba z regionu Mozonte tentokrát uvnitř každého balíčku Full Moon Coffee.

Full Moon #115 na Spotify

redakce 09.11.2020

Full Moon playlist aneb hudební ochutnávky z aktuálního čísla, které věnujeme Lence Dusilové.

Full Moon #115 – Jako nezkrocená Řeka

redakce 02.11.2020

Řeka je bujná, příjemná i mrazivá, má mnoho tváří a, podobně jako Lenka sama, zůstává nezkrocená. Full Moon #115 a Lenka Dusilová.

Říjnové novinky na portále XPlaylist

redakce 13.10.2020

Říjnové hlasování patří kultovnímu osmdesátkovému metalu. Která kapela podle vás tenkrát vládla? Byli to Slayer, Iron Maiden, Judas Priest, Metallica, Anthrax nebo Megadeath?

Full Moon #114 na Spotify

redakce 11.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, tedy i Spotify.

Full Moon #114 – Technologie v hlavní roli

redakce 01.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, které je stejně staré jako touha člověka po hudební produkci.

Soundtrack: Uprostřed příběhu (Michal Pařízek)

redakce 15.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Dejte si soundtrack ke knize.

Full Moon #113 na Spotify

redakce 13.09.2020

K četbě nového čísla s Idles na obálce doporučujeme jako přílohu soundtrack na Spotify!