Zprávy / Festivalové

Space X počtvrté

Space X počtvrté

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.09.2022

Festival alternativní, elektronické a ambientní hudby Space X 2022 nabídne již počtvrté příležitost prezentace tvůrcům z České republiky i ze zahraniční z okruhu akustické i elektronické hudby. Opět představí špičky tohoto žánru a zároveň doprovodným výtvarným programem obohatí jeho rámec.

V České republice není mnoho subjektů, které se věnují podpoře a propagaci okrajových žánrů na poli alternativní elektroniky a její fúze s dalšími hudebními styly. Jedním z nich je agilní Divadlo X10, které v roce 2019 uspořádalo první ročník hudebního festivalu Space X, na kterém si potvrdilo, jak je důležité dávat prostor talentovaným umělcům, kteří se programové zabývají současnou moderní hudební oblastí, které se obecně říká alternativní elektronika. Ta obsahuje nejen elektronickou hudbu, ale i ambient, scénickou a filmovou hudbu, moderní vážnou hudbu, hudební a zvukové experimenty i spojení s jinými hudebními žánry (nu-jazz, lidová a tradiční hudba, meditace, zvukové performance apod.). Letos na festivalu vystoupí např. Kora et le Mechanix, Tellemarkk, Marek Šebelka (Tribute John Cage), Milli Janatková + Jan Linhart, Tara Fuki, Ondřej Mrázek a Jan Faix, Štěpán Axman feat. Awali, Tomáš Mutina, Michal Rataj a Oskar Török (křest CD), Vladivojna Tepe a Září, David Kollar, Rick Cox, Paolo Raineri a další.


Divadlo X10 tehdy do role dramaturga festivalu Space X obsadilo zkušeného organizátora a hudebníka Michala Kořána, který s alternativní elektronickou hudbou dlouhodobě pracuje a to nejen jako aktivní hudebník a autor scénické hudby (získal cenu za nejlepší scénickou hudbu na Slovensku Dosky 2002–2003, aktivně hraje v souborech Kora et le Mechanix, M/Á/J či Zapomenutý orchestr země snivců), ale také vlastní hudební vydavatelství Blue Lizard, které ambientní hudbu a její fúze mapuje přes dvacet let. Divadlo X10 zůstává nadále v roli odborného realizačního týmu festivalu.

Info

Space X
23.–24. 9. 2022
Divadlo X10, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Space X

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rock for People tasí Muse a Slipknot

redakce 03.10.2022

Rock for People letos slavil úspěch na všech frontách a 27. ročník festivalu na tento úspěch nejen naváže, ale chystaným lineupem ho doslova převálcuje.

Film a architektura uvede v Brně poctu géniům moderní architektury a designu

redakce 30.09.2022

Festival zakončí v Kině Art bizarní dokument The Bubble přibližující oblast Villages, největší komunitu důchodců v Americe.

Na Be2Can nebude chybět Stříbrný medvěd z Berlinale nebo Zlatý lev z Benátek

redakce 30.09.2022

Filmová přehlídka, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí dvacet premiér.

Začíná knižní festival LITR

redakce 28.09.2022

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace.

První ročník brněnské klubové noci Batch

redakce 27.09.2022

Mezi headlinery akce patří argentinská rapperka Catnapp, legenda středoevropského a východoevropského punku polští Dezerter.

Sýpka Za Škodovkou dokořán

redakce 22.09.2022

V pětici prázdných pater objektu se postupně vystřídají tři kolektivy, které připraví svůj denní program v interakci s rozmanitými prostorami budovy.

Lunchmeat Festival 2022 co nevidět, co neslyšet

redakce 21.09.2022

Každoroční přehlídka věnovaná elektronické hudbě a vizuálnímu umění slibuje šestidenní dobrodružný program na čtyřech scénách v Praze.

Ostrava Kamera Oko: Pod dlažbou je pláž!

redakce 21.09.2022

Během pěti dnů nabídne víc než tři desítky krátkometrážních i celovečerních snímků.

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce 20.09.2022

Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

Program festivalu Le Guess Who? kompletní

redakce 19.09.2022

Na sedm desítek přírůstků do programu, včetně Oumou Sangaré, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Estrelly Morente a Yaya Bey a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace