Články / Reporty

Spokojení sami se sebou (Future Islands)

Spokojení sami se sebou (Future Islands)

Jakub Béreš | Články / Reporty | 31.10.2022

Američtí Future Islands se musí zažít naživo, v klubu. V minulých letech jsem je viděl utáhnout svými synthpopovými melodiemi hlavní podia Colours i Pohody, ale specifická prezentace Samuela Herringa ve festivalovém slotu úplně nezabrala. Být mu v klubu na dosah a sledovat, jak bytostně prožívá každou svou skladbu s fanoušky, je unikátní zážitek na pomezí koncertu a performance.

Future Islands v roce 2014 vládli nezávislé scéně. Virální skladbu Seasons z alba Singles označily magazíny Pitchfork i NME za píseň roku, když za sebou muzikanti z Baltimore nechali St. Vincent, Run the Jewels, Caribou a další velká jména. Pomohlo jim i vystoupení v show u Lettermana, v níž si Herring před kamerami doslova rozerval svou duši. Tenhle moment je dostal do vysněné pozice, s tlakem, který přišel poté, se vyrovnávají dodnes.

V roce 2017 dostali prominentní slot na Coachelle, třetí desku The Far Field proto skládali tak, aby naplnili všechna očekávání. První singl Ran otevřel i včerejší večer a nastolil euforickou atmosféru. Ovšem teprve až v průběhu setu s písněmi z aktuální As Long As You Are se Future Islands uvolnili. Desku sice nahráli ještě před pandemií, koncertní pauzu ale využili k tomu, aby s vydáním počkali a ještě ji vyladili.

Půlkruhové pódium Lucerna Music Baru Herringově teatrálnosti dokonala sedlo. Stage design byl vždy elegantně laděn do jedné barvy a všechna světla zářila na živelného frontmana tak silně, že byla vidět každá kapka potu záhy dopadající do prvních řad. Charizmatický nakřáplý hlas se proměnil v nabroušenou pilu, která se zařezávala do všech posluchačů společně s ostrým pohledem. Mezi skladbami pak Herring nasazoval vlídnou tvář a neopomněl téměř každou píseň krátce okomentovat. Ve tvorbě Future Islands se neřeší současný svět, ale prožívají se emoce.

K původní trojici – vedle Herringa ještě klávesák Gerrit Welmers a bas/kytarista William Cashion – se přidal bubeník Michael Lowry, aranže skladeb tak dostaly živější tvar a oproti nahrávkám tolik nesplývaly. Když v druhé půli setu zahráli skladbu King of Sweden, bylo vidět, jak si koncert společně užívají. Refrén hitu Seasons odzpíval celý vyprodaný klub, následný přídavek tvořený staršími pomalejšími skladbami představoval dokonalý fanouškovský servis.

Future Islands fungují přes patnáct let a u jejich poslechu se nejde ubránit pocitu, že skládají stále stejnou píseň. Jsou ale jména, od kterých žádnou změnu nikdo nečeká a ani nechce. Po včerejším koncertu zůstávají Future Islands komfortní kapelou začátku první dekády –⁠ pro nové posluchače téměř nepochopitelní, pro fanoušky nepostradatelní.

Info

Future Islands (us)
30. 10. 2022 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Le Guess Who? 2022 – To nejlepší

redakce 15.11.2022

Kromě denního zpravodajství nabízíme tradičně stručný výběr z nejlepších koncertů, podrobnější reportáž najdete v lednovém Full Moonu.

Tolik sebevědomí i pochybností zároveň (Sudan Archives)

Jakub Béreš 15.11.2022

Místo R&B zpěvačky vyzařující klid připomínala rockstar, ve svých manýrách ale nikdy neošidila samotný pěvecký výkon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace